1 yıldır iphone 11 kullanıyorum. Aldığım günden beri araçta kablosuz şarj oluyor. 1 ay önce kadar ev için de kablosuz şarj cihazı aldım. Şarj cihazı aynı zamanda stand görevi görüyor. Ekteki cihaz.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B086542MH9/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o06_s00?ie=UTF8&psc=1

Sürekli böyle şarj olmasının bir zararı var mıdır? Bu alet tamamen şarj olduğunda şarjı kesiyor mu? Yanlış bir şey mi yapıyorum? Bu arada pil sağlığı %100 gözüküyor.

Belkin BoostCharge Kablosuz Şarj Standı 10 W ,iPhone, Samsung, Google uyumlu...

Belkin BoostCharge Kablosuz Şarj Standı 10 W ,iPhone, Samsung, Google uyumlu Qi Sertifikalı Hızlı Kablosuz Şarj Cihazı, Siyah ,WIB001vfBK: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agab @agab

  1) 1 yıldır şarj %100 gösteriyorsa bir sıkıntı vardır
  2) Tamamen şarj olduğunda şarjı hiçbir cihaz kesmez, iphone keser. ama hiçbir zaman da "kullansanız dahi" %99'a düşmez. Yani arkadan sürekli şarj var aslında.

  Duyduğuma göre laptoplarda bir sorun olmazken "sürekli şarjda durması" telefonda pek tutmamak gerekiyormuş. Ne derece doğru bilemem.

 • Orcun @orcun

  Yok ya o olay çok eskide kaldı. Pilini bitiren öldüren şey şarjdan daha çok kullanım alışkanlığından tamamen. Sen şarjdayken girip oyun oynuyorsan pilin anasını ağlatıyorsun zaten. Neden ağlatıyorsun ? pile bir yandan voltaj giriyor öbür yandan anakart voltaj çekiyor bu varya felaket birşey. Ha ama koydum şarj oldu doldu akabinde de normal kullanıyorum zaten diyorsan hiçbir sıkıntı yok.

  • marquis @marquis

   Ben telefonu doğru düzgün kullanmıyorum bile bırakın oyunu. Arayan olursa işte kablosuz kulaklıkla konuşuyorum. Ben aramalarımı zaten diğer telefonumdan yaparım. Şahsi telefonum bu, diğeri iş için.

  • Orcun @orcun

   @marquis Hele iphone için konuşayım şarj olayına voltaj kısmına yazılım olarak donanım olarak çok daha dikkat eden bir cihaz. Android tarafında böyle sıkıntılar çok var ama iphone'da daha nadir çünkü sistem uyumlu cihaz adaptör uyumlu e zaten apple sertifikandırıyorsa mfi lisansı mesela bu varsa telefonu da öyle oyun konsolu gibi kullanmıyorsan şarj için sıkıntı etmene gerek yok. Zaten şarj bitince cihaz devreyi de kapatıyor hem içerden hem de taktığın usb kablosundan devreyi kesiyor. Öyle 20 25 sene önceki telefonlar gibi değiller.

  • lterlemez :) @lterlemez

   Böyle durumda pil dolduğunda doğrudan ana karta neden yönlendirilmez ki elektrik? Pilli bütün cihazlar böyle neden ise. Pil doldu ise pili kes, doğrudan sisteme ver arkadaş...

  • Orcun @orcun

   @lterlemez Ama işte güç yetmiyor. Adaptör verse verse 12v'dan 3 veya 4 amper verecek. Çok böyle über hızlı teknolojileri saymıyorum. E şimdi bunu alet içinde voltajı dönüştürüp ayarlaması için de ekstra fazlaca donanım lazım. Ama pil onu üstleniyor çünkü 3.7 volttan 10 belki 20 amper falan anlık verebiliyordur. Hani şuna benzer neden pilli akülü matkapları 220 ile çalıştıramıyoruz ? arada bir devre büyük adaptör gerekiyor bu da o yüzden.

  • lterlemez :) @lterlemez

   @orcun; O zaman adaptörü ona göre yapabilirler. Sonuça sürekli yanımızda taşıdığımız bir şey değil.

  • Orcun @orcun

   @lterlemez Ama işte sorun da orada, telefon taşınabilir cihazda bir tek sistem olsun istiyorlar. Yani usb olsun diyorlar type-c de birleşimdi mesela ama o dediğin şeyin olması için adaptörlerin artık en kötüsünün de belirli bir akım olması lazım ama onu daha yapan olmadı. Mesela gaming telefona yapıyorlar fanlı manlı vs. vs. ama işte yapılıyor ancak bunu akıl eden yok ? desin ki ben pili öldürtmüyorum sadece adaptörden de besletebiliyorum böylece pil yedekte dolu duruyor ısınmıyor. E yapan yok.

 • cgdincer @cgdincer

  Evet sürekli şarjda takılı kalması zararlı. Çünkü ideal depolama voltajının üzerinde tutmuş olursun. %80 üzerine çıkmamaya çalış.

 • august @august

  Tek zararı kablosuz şarjın daha verimsiz olmasından kaynaklı daha çok ısınması. Pilleri sıcaklık kötü etkiler ama fark edilebilir düzeyde olduğunu sanmam. Pilin %80 üstüne çıkması kötüdür vs. teorik olarak doğru ama pratik olarak yanlış. Kapasiteler çok az üstüne bunlar telefon bu kadar kasmak pili kurtarmaz ama size fark stresten kaynaklı fark edilebilir zarar verir.

  O yüzden kasmayın bu kadar.