Şile'de korona ile birlikte son bir yılda ormanlık arazilere, tarım arazilerine kaçak kurulan konteyner evlerin sayıları arttı. Ancak çok sayıda kişi de kamyonlarla konteyner ev getirerek kaçak olarak kurmak istiyor. Belediye ekipleri arazinin rayiç bedeli üzerinde para cezası

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • suicide @suicide

  şili okudum, ne alaka diyorum 🤣

 • Burhan @epsilon

  Şunlardan ufak bi arazi alıp üstüne yapmak istiyorum hayalim hep.

 • CanSimit @cansimit

  Belediye hizmet vermek için mi peşlerine düşmüş? Ne hizmet vermişl de ceza kesiyor? Nefes almak parayla zaten.

  • Ali Pektaş @alipektas

   "Tarım arazileri", "Ormanlık araziler", "kaçak"?

  • deepL @deepl

   @alipektas Ormanlık hariç ama kendine ait tarım arazine bile bunu koyamıyorsun. Koymak için binlerce lira vergi ödemen gerekiyor.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @deepl Evet, çok çok ufak bir oranına imar izni veriyorlar. Kulübe falan yapılır oraya da yapılırsa. Gerçi o amaçla kendi tarım arazilerine de konteyner yapıları yerleştiriyor çiftçiler falan. Ama işte "kendi" tarım arazilerine.

  • deepL @deepl

   @alipektas e canım. Biz de başkasının veya hazinenin arazisine yapılacak/konacak "kaçak"a karşıyız. Bu haberde belediye haklıdır. Bizim serzenişimiz kendi arazimize bile bir şey yapmak için haraç vermek zorunda oluşumuz.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @deepl Haraç değil bu, tarım arazilerini koruma politikası (lâyıkıyla uygulayıp uygulayamamaları başka konu). Haraç kesmeleri ayrı olay, olguları birbirine karıştırmamakta fayda görüyorum.

  • deepL @deepl

   @alipektas Ben bu uygulamayı haraç olarak görüyorum. MTV vergisi gibi. Kendi malına bindiğin için ödediğin para gibi burada da kendi malına yapmak istediğin şey için haraç kesiliyor senden. Hem de zorla. Bunun tanımı (belki argodur) haraç'tır bence.

  • CanSimit @cansimit

   @alipektas Ben o tür politika olanbilmesine karşıyım. Kendi arazinde ne yapacağına, başkasına zarar vermediği sürece, kimse karışamamalı, hatta devlet ana görevi olarak bunu sağlamalı.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @cansimit @deepl bir ülkede yaşıyorsunuz/yaşıyoruz, bazı şeylerde bireysellik mümkün değil. Fazla ütopik ve duygusal baktığınızı düşünüyorum meseleye.

  • Ali Pektaş @alipektas

   Çok çok basit ve anlaşılması kolay olması açısından biraz da uçuk bir örnek vereyim:
   "Kendi arazimde istediğimi yaparım" mantığıyla bir kişinin kendi arazisinde nükleer tesis üretebilmesine kadar gidebiliriz. Veyahut aşı karşıtlığı da örnek verilebilir.

  • deepL @deepl

   @alipektas Ama sen de bizi karşı tarafa attın geçtin. 10 metrekarelik konteynır'dan bahsediyoruz bu örnekte. Şimdi konuya senin yaklaştığın ölçekte yaklaşırsam ben de; "söğüşlenmeye alışmış adam sistemi koruyor" derim. Ama demiyorum. Konuyu tüm detaylarıyla anlıyorum. Ama burada bu kadar anlatabiliyorum. Kısaca kanunlar vatandaşları bu kadar sıkmasın. Kendi arsasına koyacağı konteynıra karışmasın. Bindiği malından vergi almasın.

 • deepL @deepl

  Bu evleri hayal eden insanlar genelde kurallara uyarlar. Orman arazisine koymazlar. Haberin linki olsaydı detaylarına bakardık.

  • Doğuş @dogus

   o evleri hayal edenlerin bulunduğu bir bölgede yaşıyorum belediye doğru şikayet başına 100 lira vericem dese bu sene sonuna kadar iş aramam. Rahat hemde çok rahat 100 tane bulurum. Arasam daha da fazla bulurum.

 • Doğuş @dogus

  sapanca'da böyle doldu. 2 gün sonra afla imarda alırlar bizde mal gibi çalışıp ev sahibi olmaya çalışırız.

  İnsanlar konteyner olunca ev olmadığını sanıyor. İlle bir kanunsuz iş yapacaklar ve olan gerçekten evinden uzak tarlası olan çalışmak için mecbur orada kalacak adamlara olacak. Kaldı ki belediye onları anlayışla karşılıyor sonuçta adam evinden uzak sokakta yatacak değil ufak bir konteynera izin veriyorlardı. Bunlar yüzünden o adamlarca ceza yiyecek.

  Kanunsuz iş yapıldığı için kanunsuz eylem yapıp polis müdahale edince dırdır eden tayfa gibi.

 • ahmet albayrak @cryzboy43

  bunların planlarda belli bi tanımı sartı var onları saglarsa klube statusu gıbı gecıcı yapı olarak yol kenarı olmak sartı ıle kendı arazısıne yada kıraladıgı yere %5 emsal ile konabılır - hazıne arazısıne ısgal etmelerıne gerek yok zıra orman vasfı yoksa hazıneden kıralanabılır gostermelık tarımda yapılır sıkıntı olmaz hatta ılerıde satısa cıkarsa oncelıkte almıs olursunuz-bazı yol kenarı ısletmelere fıber gıttıgını bıle gordum 😀

 • Papa Emeritus @pope

  Bu dünya geneli bir akım, düzgün bir arazi bulsam ben de girişeceğim. Aşağı linkini attığım ev TR’de bulunan villaların %99’undan daha zevkli tasarlanmış, çöp apartman dairelerinden(iyi apartman dairesi yoktur) ise onlarca kat daha iyi. https://youtu.be/9_43jFjkv4w