#hürriyet #demokrasi Yurtdışından isteyen herkes Türkiye'ye gelip gezebilir ama Türk vatandaşı olarak sen evde izole bir şekilde kalmalısın lakin sabah işe otobüs ile gidip akşam yine otobüsle dönebilirsin, hafta sonu ve 21'den sonra sakın çıkma yoksa senin yüzünden vakalar artmaya başlar. Tabi bu arada unutmadan kayak yapmak için Uludağ'a gidebilirsin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kirazerik @kirazerik

  Bu tedbir önlemlerinde benim anlamadığım şey şu. Misal şu saat serbest deniyor ya. Neden insanlar dışarı çıkıyor. İhtiyacı yoksa. Hastalık var çıkmamamız gerektiğini bizim içselleştimemiz gerekmiyor mu? Peki çıktık ceza yedik. Ona neden itiraz ediyoruz. Ama ona kesilmedi buna kesildi. E trafikte hız cezası 50 yıldır böyle kesiliyor. Ülkede kimsenin benlik ve kişilik algısı yok.
  Ben kendim içim çıkmamalıyım. Ben kimse söylemeden tedbir almalıyım. Ben serbest olsa bile ihtiyacım yoksa çıkmayacağım. Ben çıkınca hata işledim ve ceza yedim. Bütün ülke ergenlik aşamasındaki çocuk gibi ama o ama o diye ağlıyor.

  • berrram @berrram

   Kişi onu içselleştirir ama o kadar çok çifte standart var ki bırakmıyorlar ki kişinin bunu içselleştirmesine. Diğer taraftan benim için yasağın olması ile olmaması arasında bir fark yok ben zaten normalde de tüm günümü evde geçiren biriyin ancak Türkiye'de insanların evlerinde zamanlarını geçirmelerini sağlayacak bir hobileri, bir uğraşları yok bu kişilerin zamanlarını kendince geçirebilecekleri tek yer dışarısı. Birde tabi olayın apartman boyutu var. Bağı bahçesi olan adam bir şekilde dış mekanda durabiliyor ancak bu imkanı olmayan kişi ne yapsın ?

  • kirazerik @kirazerik

   @berrram trafik cezasında da çifte standart var. tedbirlerin gerekliliğine inanıyorsak neden uymayanlara bu kadar umursuyoruz. Bu tedbirlerin gerekli olduğunu düşünüyorsak, uymayanların kendi tercihi. elbette bizi etkiliyor. Ama sürü bağışıklığı anlamında da uzun vadede koruyacak. esas tedbir şöyle olabilirdi. çalışmıyorsan evden çıkmayacaksın. Sgk kaydın yoksa yağıştıracaksın cezayı. her keyfi çıkan mecburi çıkanların ekonomisine müdahale ediyor. Ama genelde türkiyede götürülen tartışma şu şekilde onlar neden çıkıyor. bu çok saçma bir argüman çünkü temelde onlar neden çıkıyor bana bulaştıracaklar yatmıyor bunun altında. Onlara neden kıyak çekiliyor yatıyor.
   Bu da bizi başa getiriyor. Dışarı çıkmaları toplu takılmaları eğlenmeleri "diğerlerinin" bir kıyak mı???

  • berrram @berrram

   @kirazerik Çalışmayan kişiye tamam evden çıkma diyelim de peki o kişinin hiç çıkmadan evde durmasının yarattığı psikolojik sorunları ne yapacağız. Ben kalabalıklardan rahatsız olduğum için zaten dışarı çıkmıyordum bunun tersi tek başına ya da evde duramayan insanlar var. Kişi zaten evde duramıyor ancak bu kişiye diyoruz ki hayır evde durman senin iyiliğin için. Tamam bu kişiyi en başta sen bir kaç ay evde kal zaten sonra işler düzelecek diyerek evde tuttun. Bu kişi de zorlanarak da olsa evde durdu. Şimdi çıkıp diyorsun ki hadi sen biraz daha evde dur. Bu kişinin artık evde durmasının bir anlamı yok ki. Ayrıca kimin evden çıkmasının keyfi kimin keyfi olmadığına karar vereceğimiz kıstas nedir ? Benim için keyfi olan bir diğeri için zorunluluktur. İşin gerçeği şu ki Türkiye'de yaşamak zorunda olan belirli bir grup insan için virüs bir tehlike ifade etmiyor çünkü bu adamın hayatı virüs yokken de zaten iyi değildi. Bir Avrupalı virüs bittikten sonra yine mutlu mesut hayatına geri dönecek ancak Türkiye gerçeği başka. Avrupadaki ülkelerin haber sitelerine bakın %90 konu virüs bir de Türkiye'nin gündemine bakın. Darbe, muhtıra, sarıklı amiral, enflasyon, terör saldırısı...

  • kirazerik @kirazerik

   @berrram haklısınız isteyen çıksın.

 • Gardırop Fuat @gardirop-fuat

  suriler 50 kişilik gruplar halinde gezebilir,mavi yelekli arap köleleri korkusundan dokunamaz,ampülcülere virüs yok onları melekler koruyor,turistlere serbest v.s

  Ondan sonra kimse yok pandemi,yok zart zurt diye gezmesin.
  Kanunsuzluğun,adaletsizliğin iyice suyunu çıkardılar.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Yurtdisindan akli olan gelmiyor. Catlayacam anami babami ozledim ama riske girmemek icin gelmiyorum. Ancak salak Slavlar tatile gider bu donemde.