Tam otomatik kahvemakinesi kullanan var mı? Varsa hangi marka/model kullanıyor? Memnun mu?
#KahveMakinesi #Kahve

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Türk kahvesi mi ? yoksa bildiğin böyle starbucks ayarında kahve yapan cihazlar mı ?

  • erinceray @erinceray

   Size gore artı ve eksileri neler? Ne kadar süredir kullanıyorsunuz? Nereden satın aldınız? Makine ile hangi kahveler yapılabiliyor?

  • BURAK A. @brkadgn

   50 kişilik ofise hediye gelmişti. Senesini doldurduğunda tortuyu atan sistem arızalandı. Şahsen bence iyi de dayandı. Loglarına baktığımızda aylık bine yakın kahve alındığı yazıyordu.

   @erinceray Hatırladığım kadarıyla Americana, espresso, Latte yapabiliyor. Sitesinden detayları bakayım dedim, Türkiye sayfasını kapatmışlar. 😀 Sütlü ürün yaparken miktarını ayarlayamıyorsunuz, standart ayarda veriyor. bizimkileri rahatsız eden yönü buydu. Süt haznesini üstünü 180₺'ye yukarıda bahsettiğim sorunu da 200₺'ye servisinde tamir ettirmiştik.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @erinceray 3 yıldır falan kullanıyorum her halde. Almanya'dan babam getirmişti ama burada Tefal mağazalarında görmüştüm. Sanırım servis işi de onlarla anlaşmalı. Şu ana kadar bir sorun yaşamadık. İşte klasik amerikano, espresso ve latte var. Kahve için miktar seçip yapıyorsunuz. 80-150ml arası yanlış hatırlamıyorsam. Kahve öğütücüsünde de öğütme derecesi ayarlanıyor. Daha ince veya daha iri taneli vs. Otomatik kendini temizleme vs var. @burakadagun bahsetmiş süt ayarı yok. Zaten süt işini çok sevemedim. Çünkü süt geçen yerleri temizlemek gerek o biraz dertli. Ama güzel hazırlıyor. Boyut olarak Delonghi vs makinelere göre daha kompakt bir yapıda. Kabaca %20-30 daha ufak. Bu da aslında en güzel yanı. Mutfakta böyle kocaman kaba bir şey olarak durmuyor. Varsa başka soruların alabilirim.

 • sarpuli @sarpuli

  Siemens EQ3 kullanıyorum, yaklaşık 2 sene oldu, her kahveyi yapabilirsiniz, avantajı çok anlat anlat bitmez 🙂 Merak ettiğiniz ne ?

  • Makineci @makineci

   ya bu siemens nasıl bir firma... hızlı trenden türbin kanatçığına, elektronikten tıbbi cihazlara her yerde eli var adamların. 😣
   Tasarım, analiz, mühendislik desen zaten kendi programları var..

 • eren @lpdr

  Philipsin 3200 lattego serisinden bir cihaz var. tat bakımından hiç memnun değilim. Delonghi ec685 vardı bundan önce çok daha iyiydi. Pratik mi dersen pratik ama tam otomatiklerde de tat yok.

 • eren @lpdr

  Philipsin kahve makinelerinde ağır servis sıkıntısı var Türkiye’de zaten. Süpürgeyle falan ortak servis aynı ustalar bakıyorlar. Philips merkez servisi arayıp bunu doğrulayabilirsiniz hatta. En ufak sıkıntıda cihaz çöp.

 • Polemik @polemik

  Bence tam otomatik kahve makinesinden beklentinizi iyi belirlemeniz şart.

  Delonghi ESAM 3500 kullanıyorum, ilk etapta memnundum ama artık memnun değilim.

  Gördüğüm kadarıyla tam otomatik kahve makineleri "Starbucks'ı eve getirmek" amaçlı satın alınıyorlar, beklenti o yönde oluyor ama bu beklenti bence yerinde değil. (Ben de aynı beklentiyle almıştım makinemi) Tam otomatik espresso makinelerinin çok önemli bir sorunu var: espresso yapamıyorlar. Tam otomatik bir makinenin yaptığı espresso ile giriş seviye ev tipi espresso makinelerinden olan Rancilio Silvia'nın yaptığı espresso bir değil. Zaten biri espresso ise, diğeri başka bir şey olmak zorunda çünkü arada o kadar büyük fark var.

  Bu ve benzeri onlarca video görebilirsiniz, hiçbirine inanmamanızı tavsiye ederim: https://www.youtube.com/watch?v=hFxr7-Ejsp0 Bu videoların tamamında (kimisi reklam amaçlı, kimisi damak tadı vs gerekçelerle) Starbucks'ta içtiğim kahvenin aynısını yapıyorum diyen insanlar var ama bu iddia doğru değil.

  Ben makinemden ilk başta memnundum çünkü beklentim yüksek değildi, kahveden de pek anlamıyordum. (Şimdi de anlıyorum diyemem, sadece biraz daha iyi biliyorum diyebilirim.) Tek tuşla latte ve cappuccino yapmak oldukça keyifliydi. Şu anda ise makineden hiç memnun değilim çünkü makinenin espresso yapamadığının gayet farkındayım. Ha makine ilk aldığımda da espresso yapamıyordu, benim beklentilerim ve keyif aldığım şeyler zamanla değişti.

  Yerinizde olsam şöyle yapardım: Almayı düşündüğüm tam otomatik makinenin espressosunu içerdim. Ardından da gerçekten espresso yapabilen bir makineden espresso içerdim. İkisi arasında pek fark görmüyorsanız, tam otomatik makineden çıkan espresso sizi tatmin ediyorsa, espresso bazlı sütlü içeceklerden hoşlanıyor ve bu içecekleri tek tuşa basarak yapmak size göreyse, tam otomatik kahve makinesi sizin için doğru seçenektir. Benim için ise evde keyif alarak içeceğim espresso makinesi ve değirmenin yatırım maliyeti 10.000 TL (ikisi de giriş seviyesi ya da bir tık üzeri olursa bu para, yoksa 6 basamaklı paralar harcamak çok kolay) civarında ki bu düzenin ortalama bir tam otomatik makinesinden iki kat daha pahalı ve konfor olarak çok daha gerisinde olduğu da unutulmamalı. Ama ev tipi tam otomatik kahve makinesiyle eve Starbucks'ı eve getirmenin imkansız olduğunu unutmayın.

  • erinceray @erinceray

   Öncelikle detaylı cevap için teşekkürler. Ev için kahve makinesi sormamın nedenleri sunalar; Pandemi öncesinde işyerindeki cafelerden ve starbucs, Nero, Roberts gibi cafelerde kahve içiyordum. Pandemi sonrası uzaktan çalışmaya geçtik ve pandemi bitsede böyle devam edecek. İleride iş değiştirirsem de durum muhtemelen çok farklı olmayacak. Diğer sebep ise maalesef yakınımda(yürüme mesafesinde) demin bahsettiğim tarzda bir cafe yok(istanbulda olmama rağmen ilginç bir şekilde yok). Bir ara getir üzerinden 2-3 defa starbucs siparişi verdim. Çabuk ve sıcak geldi. Ancak bir kahvenin maliyeti neredeyse 30₺(getirme ücreti, minimum sipariş tutarı gibi ücretler) yaklaşınca bir daha söylemedim. Zaten artık getirde bulunduğum bölgede çıkmamaya başladı. Muhtemelen yeterli satış olmadığı içindir. Bu sebeplerden dolayı eve bir makine almaya karar verdim.

   Makine bakmaya ilk olarak nespresso ile başladım. Hatta kısmen alma noktasına kadar geldim. Ancak o kahvenin tadının dışarda içtiğim kahvelere çok fazla yakın olamayacağı söylendiği için(şeytan diyor git al bir nespresso makinesi geç demiyor değil :)) araştırmayı tam otomatik kahve makinelerine yönlendirdim ve hala daha araştırmaktayım. Tam otomatik kahve makinesi bakmamım sebebi; Gündüz yoğun olduğum için uzun zaman ayırıp kahve yapmaya zamanım çok olmuyor oluşu. O nedenle daha pratik bir çözüm olması sebebiyle tam otomatik bir makine arayışındayım.

   Eve hangi makineye alırsam alayım dışardaki kahve ile birebir aynı tadda kahve yapamayacağımı da biliyorum. Ancak dışarıdakine yakın sayılabilecek veya en azından benim kahve isteğimi karşılayabilecek bir cihaz bakıyorum. Delonghi, Melitta, Gaggia ve Siemens markalarının modellerine baktım ve bakmaya devam ediyorum.

   Sizinde dediğiniz gibi almadan önce muhakkak test etmek istiyorum. Ancak şöyle de bir durum var; pandamı nedeniyle tadım yapmaya izin verirler mi bilemiyorum. Nespresso salgın başladığından beri tadımı kaldırmış mesela. Birde baktığım cihazların çoğu için hep online satan yerler gördüm. İstediğim bir ürünü mağazada bulabilir miyim o da beni düşündürmüyor değil.

  • Polemik @polemik

   @erinceray Rica ederim.

   Öncelikle kapsüllü makineden başlayalım: Nespresso çok ufak ve güzel yapısıyla bir ara benim de çok aklımdaydı ama kapsül gerçekten aşırı pahalı. Hangi marka olursa olsun kapsüllü markadan uzak durmak lazım eğer kahve tüketiminiz yüksekse. Ben kapsüllü makine alsam günlük kahve maliyetim muhtemelen dışarıda içmekle kafa kafaya gelir. Ama az kahve içen biri için kapsüllü makine mantıklı. Az içiyorsa zaten kahveyi benim gibi aşırı seven biri değildir, beklentisi düşüktür. Yüksek maliyete karşılık olarak konfor alacağı için makul denebilir.

   Ne hangi makineyi alırsanız alın evde yapılacak kahvenin dışarıda yapılan kahveyle aynı olmayacağı düşüncesi doğru değil. Bir espresso makinesi (Tam otomatik ya da Delonghi'nin 1.000 TL'lik plastik espresso makinelerinden bahsetmiyorum. Rancilio Silvia, Gaggia Classic Pro ya da Lelit'in giriş seviyesi makinelerinden bahsediyorum.) ve iyi bir değirmen alırsanız doğru çekirdekle kafelerde içtiğiniz kahveyi içersiniz. Ama böyle bir setup'ın maliyeti en az 5.000 TL olacaktır. Birkaç örnek vereyim:

   Bu iyi bir kombinasyon, fiyat da makul. Tek eksik espresso makinesinde PID yok ama bu fiyat karşısında görmezden gelmek mümkün.
   https://www.gelbura.com/urun/gaggia-new-classic-pro-metalik-gaggia-md15-otomatik-ogutucu

   Bu ikili ev kullanıcısı için neredeyse eksiksiz, gayet keyifli bir kombinasyon olur ama fiyat artıyor haliyle.
   https://www.gelbura.com/urun/lelit-grace-pl81t-espresso-kahve-makinesi https://www.gelbura.com/urun/lelit-fred-pl043mmi-konik-disli-kahve-ogutucu

   Böyle bir ikili ise benim idealimdeki kombinasyon. Bu kombinasyonun hakkı ise makineye PID takmak, onun için 250 USD civarında daha para harcamak gerekir.
   https://www.espressoperfetto.com/urun/rancilio-silvia-espresso-kahve-makinesi-rocky-ogutucu

   Görüldüğü üzere evde gerçekten espresso yapmanın maliyeti her şey en temel seviyede olursa 5.000 TL oluyor. Bu makinelerle gayet güzel espresso yaparsınız ama bir kahve yapmak için 5 dakika harcamanız gerekir. Bir de makineyi 10 dakika önceden açıp ısıtmak gerektiği düşünülürse kimileri için eziyet olarak tanımlanabilir. Ha sütlü içecek seviyorsanız sütü bu makineler manuel olarak köpürtecek ve söylediğim 5 dakikaya süt köpürtme dahil olmayacak.

   Bunun alternatifi ise tek tuşla espresso yapamayan ve süt köpürtemeyen makinelere 5.000 TL verip latte ya da cappuccino benzeri içecekler tüketmek.

   Görüldüğü üzere evde espresso dertli bir iş. Bir kere her şartta pahalı. Diğer tarafta çok para vermek de işi çözmeye yetmiyor, çok para verip espresso yapamayan makineler almak çok kolay.

   Bu noktada farklı bir alternatife de yönelebilirsiniz: Filtre kahve.

   Piyasadaki muhtemelen en iyi filtre kahve makinesi (Moccamaster: https://www.espressoperfetto.com/urun/moccamaster-select-filtre-kahve-makinesi-parlak-gumus) ve ona uygun bir değirmeni 4.000 TL ya da biraz üzerine mal etmek mümkün. Filtre kahve hazırlamak espressodan çok daha kolaydır. Böyle bir setup'la gerçekten güzel kahve içmek mümkün, hem de hiçbir şeyden (fiyat dışında) taviz vermiş olmazsınız. Ama espresso işine girerseniz ne olursa olsun ya lezzetten ya konfordan ödün vermeniz gerekecek. Harcayacağınız para ise bu ikisini birden telafi etmeye yetmeyecek. Parayı basıp Slayer (https://www.espressoperfetto.com/urun/slayer-tek-grup-espresso-makinesi) bile alsanız sütü elle köpürteceksiniz.

  • erinceray @erinceray

   @polemik Siz günde kaç tane kahve içiyorsunuz?

  • BURAK A. @brkadgn

   @polemik WMF'in ürünlerini tecrübe ettiniz mi, nasıllardır? (filtre ve değirmeni)

  • Polemik @polemik

   @burakadagun Hiç kullanmadım, bilgim yok.

  • Polemik @polemik

   @erinceray Bu ara her gün ya da gün aşırı yarım litreye yakın moka içiyorum.

 • august @august

  Tam otomatik makine düşünüyordum ancak vazgeçtim. Bazı yönlerden çok tatmin edici olsalarda (pratiklik ve stabilite) iyi kahve yapamıyorlar.

  Bes875 gibi yarı otomatik espresso makinesi almayı düşünüyorum. Belki Bes810 + 150-200 dolarlık elektrikli öğütücü alabilirim. Şu an param olmadığından biriktirip 5 ay sonra almayı düşünüyorum.

  Muhtemelen öğrenme sürecim olacak ve birçok deneme yanılma yapacağım ama sonunda evde yapılmış iyi sayılabilecek bir espresso içebileceğim.

  • Polemik @polemik

   Elbette karar sizin ama özel bir düşünceniz/ihtiyacınız yoksa kombi makine yerine ayrı ayrı espresso makinesi ve değirmen almanızı tavsiye ederim.

  • august @august

   @polemik Hocam Bes875 zaten Bes810 + Bcg400 birleşimi. Daha kompakt olması için böyle düşünüyorum ancak Bes810'u ucuza bulursam ayrı öğütücü almayı düşünüyorum. Baratza encore, lelit pl043mmi öğütücü alırım.

   Ayrı öğütücünün avantajı ayrıca french press, v60 için kullanabilirim.

  • Polemik @polemik

   @august Baratza Encore bende de var, güzel öğütücü ama espresso için uygun değil, aklınızda olsun. Espresso dışındaki tüm kahveler için çok iyi bir f/p odaklı çözüm ama espresso çekemiyor.

   Ayrı değirmen hem başka tip kahveler demlemek istediğinde avantajlı, hem de bir arıza durumunda sadece bozulan alet evden çıkar. Kahve makinesi bozulduğunda değirmenin de gitmesi bence can sıkıcı, sadece espresso makinesi tamire giderse makine tamirden gelene kadar moka, V60, Aeropress vs evde bir şeyler demleyebilmek güzel. Bir de 875'in değirmenini yükseltmek isterseniz makinenin yanına ayrıca bir değirmen almak zorunda kalırsınız, bu sefer de espresso makinesine dahil atıl ve değerlendirmenin imkansız olduğu bir değirmeniniz olur. Kombi makineler bence bu işin meraklısı ev kullanıcısı yerine yer sorunu olan işyerleri için daha uygun. İşyerine böyle bir makine konulur, ömrü bitene kadar güzel güzel kullanılır.

  • august @august

   @polemik Hocam siz ilk yorumu attıktan sonra direk baktım zaten. Encore espresso için uygun değilmiş. Sanırsam Lelit fred mini bu iş işin biçilmiş kaftan.

   Merak ettiğim lelit fred mini'nin espresso hariç performansı nasıl? Espresso'ya ek olarak türk kahvesi, v60 ve french press hatta cold brew için uygun mudur? Ben, baktığım kadarıyla uygun diye gördüm ancak şikayet edilen şey dereceler arası çok çevirmek gerekiyor deniliyor.

   Eğer bu öğütücü bu eksisiyle beraber tüm bu öğütümleri yapabilecekse bugünden almak istiyorum. Makine'yi ileride alacağım.

   İkinci alternatifimse kg79, amazon.com.tr'den germany satıcısından banka kampanyasıyla 530-540 gibi bir fiyata denk geliyor. French press ve v60 için homojen sonuçlar alırsam benim için yeterli olacak.

   Başka alternatif varsa sizden duymak isterim.

  • Polemik @polemik

   @august Fred'in espresso harici performansını bilmiyorum. Youtube'da Kahvesakal kanalında bir incelemesi olmalı, orada belki bahsedilmiştir.

   KG79 bildiğim kadarıyla pek iyi bir değirmen değil. Onun yerine bütçeyi arttırıp Encore ya da benzeri bir değirmen ya da bütçe sorunu varsa el değirmeni düşünmek daha mantıklı olur sanki.

 • Kahve Adam @kahveadam

  Açıkçası bu zamana kadar 6-7 tane kahve makinesi kullandım ama hiçbiri bir Moccamaster yapmadı. Merak edenler için:

  https://sakaryakahveakademisi.com/collections/moccamaster