Türkiye'deki savaş jetlerinde fırlatma koltuğu var mı? 40 yıllık hayatımda uçak kazasından atlayarak kurtulan bir pilot haberi görmedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • johan @johan28

  var tabii ki, ancak tehlikeli sistemler. Şimdi ölümden daha mı tehlikeli dediğinizi duyar gibiyim ama olay o şekilde olmuyor, yılların pilotusunuz artık o uçak eliniz ayağınız olmuş. Bu son ana kadar uçağı kurtarabileceğinizi düşünmenize yol açıyor muhtemelen (kaptan-gemi muhabbeti de var).

  • CanSimit @cansimit

   O uçak kaç para? Bizde atlayıp canını kurtaran sonra mahkemede o uçağın maliyetinin hesabınbı verir

  • johan @johan28

   @cansimit onu da ekleyecektim de dedim şimdi o konuya hiç girmeyeyim. Dediğiniz gibi kazadan sağ çıkarsa birde çağırırlar mahkemeye anlat derler neden atladın 🙂 dalga geçer gibi.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @johan28 kazadan sonra gel bakalım anlat bu uçak niye düştü demek gayet olası bir durum. Belki pilotaj belki teknik bir sorun vardı. Bunu soruşturma yapmadan ortaya çıkaramazsın. O soruşturmaya göre ileride aynı sebeplerden başka ölümlerden kurtulmuş olursun. Ben de bugüne kadar uçak düştü diye hapislerde çürüyen görmedim.

  • johan @johan28

   @ciddiyetsiz okursanız uçak neden düştü derler demiyorum neden atladın derler diyorum. Uçağın neden düştüğü pilot olsa da olmasa da tespit ediliyor. Asıl mesele neden atladın kurtarabilirdin bu uçak şu kadar para diye sormaları. Simülasyonda yapay zeka ile bin deneme yapıp 3-5 kere o uçağı kurtarırlarsa pilotun vay haline.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @johan28 demezler. Uçak pilota göre çok daha ucuz. Pilotlar hele askerler arasında en göz bebeği. Karacılarda dahi zırhlı aracı devirene bir şey olmuyor. Pilota hiç olmaz. Ayrıca simülasyon ile gerçek olay anındaki insan davranışı çok farklı. Belki o anın yarattığı adrenalin ile gerekli olan bir prosedürü atladı. Bunu işte kara kutu vs ile çözmek zor. Ancak canlı çıkarsa alınan ifade ile net şekilde ortaya çıkar.

  • CanSimit @cansimit

   @ciddiyetsiz İntihar eden askerin annesinden kurşun parası istendiği gerçeği var. Üstüne ne deseniz boş.

  • deepL @deepl

   Abicim sen sahnedeki süperstar'sın. Şarkı söylerken hoparlörleri tekmeliyorsun. Gitarı kırıyorsun. Sana gitarın parasını sorarlar mı?
   Buradaki yorumlar asıl şehir efsanesi. Kendini kurtarmışsın iyi yapmışsın. Derler geçerler. Zaten ordu pilot sıkıntısı çekiyor. 15 temmuzdan dolayı.

  • CanSimit @cansimit

   @deepl O gitarın parasını zaten o star veriyor, bir uçak kaç para, kaç gitar eder? Bizde kendini kurtarmama 15 Temmuz'da başlamadı, hep olan olay. Bakın Rus pilot atladı, kendisini kurtardı ama indiği yerde öldürdüler, sonra özür dilediler ve uçağın parasını ödediler o ayrı, ama konu dağılıyor. Afaki konuşmamak lazım, evet insan hayatı pilot olmasa bile 'bence' bir uçaktan değerlidir ama bunu pilota ve devlete anlatmak gerekiyor önce. (Yukarıda bahsettiğim olayda kurşun parası 2014te 1lira 11 kuruş, bunun için yapılan yazışmaya değmez yani).

  • deepL @deepl

   @cansimit hocam afaki bir örnek verdim. Vermek istedigim mesaj gayet açık. Sorusturma mutlaka acilir. Konu degerlendirilir ama gercekten bir hatasi varsa ordu icinde bunun baska pasif yaptirimlari olur. Veya ucus vermezler. Bunu -sanki- atladi diye kafasina sikacaklarmis gibi yorumlamanin manasi da yok.

  • CanSimit @cansimit

   @deepl Ben demiyorum ki atlamak ya da atlamamak doğru olanı. Uzaktan görüldüğü kadarıyla pilotlarda da atlarsa başına kötü birşeyler gelecek algısı var (doğru ya da yanlış, belki de eskiden daha doğru idi, şimdi yanlış). Demek istediğim 'Niye atlamıyorlar?' sorusunun cevabında bu durumdan bahsetmemek olmaz.

 • urzais @urzais

  Türk ordusundaki eğitim ve gelenek bunun sebebi.
  Bizde candan önce geliyor uçağı kurtarmak son ana kadar deniyorlar.
  Bazen yerleşim yerleri korkusu ile uçağı uygun yere yönlendirmeye çalışıyorlar.

 • UnicornKnight @unicornknight

  koltuk var, lakin bir de "milli servet" bilinci ve vicdan unsuru var.

  pilotlarımız maalesef kendilerinin her anlamda o kullandıkları uçaklardan daha değerli olduklarını (hem kendilerine yetişmeleri için sarfedilen emek ve kaynak babında hem de bireysel anlamda) kabullenemeyip "milli servet" kurtarma içgüdüsü ağır bastığı için güvenli atlayış için son kerterize varana değin ve sonrasında dahi uçağı kurtarmaya çalışıyorlar. bir de yerleşim birimlerine yakın olan durumlarda sivil zaiyat olmaması için çırpınanları mevcut.

  bu her iki hal de ayrı ayrı ya da bir arada olduğunda maalesef sadece kaza kırım değil aynı zamanda kayıp hali de yaşanmakta.

  pilotların bu ahde vefa duygularının bu raddede oluşu iyi bir şey mi kötü bir şey mi yorum yapmıyorum.

 • Evren Mercan @mos8500

  İşin maddi sorumluluk boyutunu şehir efsanesi sanıyordum. Ama bir pilot kolay yetişmiyor ve bence bir uçaktan daha değerli olmalı. O uçaklar da bilinçli şekilde düşürülmediğine eminim.