#Macbook dan çıkmak için kıvranıyorum. ki kullanım senaryomda #macOS dan acayiiip memnunum. MacBook proya denk bir bilgisayar arıyorum. buluyorum ama türkçe sitesinde karakterlerde böyle hatalar görmek çok önemli olmasa da insanı üzüyor. Kardeşim şöyle bir makine yapmışsın. MacBook prolara tokat gibi cevap vermişsin azıcık özen be kardeşim. Demek ki türkçe siteye girip bakmamışsın bile. nasıl rahatsız etmez seni. Rakibin f klavye üretiyor. sen sitendeki karakter kodlarını ayarlıyamıyorsun.
Hocam takılma bunlara diyebilirsiniz ama işte pahalı denilen MacBook kadar para veriyoruz bu cihaza. okyanusu geçip derede boğuluyorlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • johan @johan28

  Creator serisi güzel bir seri benim de gözümde.

  • kirazerik @kirazerik

   açıkçası ekran çözünürlük gibi kıstaslar yolu buna çıkardı. yenilerinde 15 serilerinde rt30 lar var. 2011 de full hd laptop vardı bende 2021 oldu ne hala full hd kimse teknoloji uçtu kaçtı demesin bana. leş gibi ekranlara mahkum ediyorlar insanları. yüksek çözünürlük candır.

  • johan @johan28

   @kirazerik Benim de aklımda 15 4k var yeter bana 🙂 bunda miniled var ama benim o kadar işim yok birde ek monitör bağlıyorum onu daha kaliteli alabilirim mesela

 • ozturka @ozturka

  hangi konuda denk arıyorsunuz? Kasa kalitesi standart laptoplardan iyi olsa da macbook un yanına yaklaşamaz. işe çat pat olan esnaf gibi bu firmalar. apple ise edelkrone.

  • kirazerik @kirazerik

   o konuda haklısınız ama MacBook karın windows bilgisayarlardan daha kaliteli olduğu doğru. Ama tahmin ettiğiniz kadar kaliteli de değil. Gönül isterdiki 5 yıl önceki zihniyetle thinkpad rtx30 lu makineler olsa tuğla gibi de kalın olsalar. Bu intelin ultra book işi mahvetti laptop dünyasını. lap de duran makine görmedim hepsi masa da. neden inceltiyoruz aletleri bu kadar.

  • johan @johan28

   @kirazerik valla thinkpadler boşalmışlar ya (yani benim işime yaramıyorlar) şöyle sağlam ve güçlü bir bu seri var. Military-Grade Durability den de belgelenmiş fena değil yani MB bende de var malzeme olarak evet onu kullanan biri bir daha plastik notebook kullanamaz ama bana win + GPU lazım

 • CanSimit @cansimit

  Türkçe siteye ben de bakmıyorum.

 • Papa Emeritus @pope

  macOS’ten memnunsanız neden Mac’ten ayrılmak istiyorsunuz bunu anlamadım 😀 Elime 5950x'li, 3090'lı PC verseler bile macOS yüzünden onu kullanmam sadece oyun için açarım. Ek olarak 16” MBP M serisiyle gelince CPU performansı konusunda bunlar onun yanında giriş seviyesi gibi kalacak büyük ihtimalle.

  • kirazerik @kirazerik

   ara çözümler üzerinde çok kafa yoruyorum. Mac mini m1 2k bi ekran xbox series x bu üçlü bu çözümleri takla attırır. Ama mobilitem kalkıyor bu senaryoda. Mac mini yerine MacBook m1 koy desek fiyatmanasız uçacak. karışık bir durum. açıkçası macOS da çok mutluyum. ama apple işletim sistemlerini kullanıp donanıma az para verecek çözümler arıyorum. oyuncumuyum hayır 30 yıldır kendi bilgisayarımı kullanıyorum oranlasanız bir yıl bile oyuna gitmemiştir.

  • johan @johan28

   16" MBP M serisiyle ne zaman gelir acaba, tabi burada macOS dan memnuniyet farkı var benim dosyamda. MB yerine İpad pro 12.9 u alıp çıkıyorum evden çünkü MB ile zaten CAD işlerimin çoğunu yapamıyorum o zaman illa windows gerekiyor. 16 arm ile gelene kadar windows arm ne olur, iyileşse bile benim programlar uyumlu olur mu orası da ayrı bir konu. Bu devirde hem macos-ipados hem de win lazım oluyor insana.

  • Papa Emeritus @pope

   @kirazerik Benzer bir sistemim var şu an. 4K monitör, Series X(Normalde TV’ye bağlı), MBP 16” . Gerçekten çok iyi bir üçlü oluyor böyle. Benzer bir kombinasyonu biraz yükseltilmiş bir MBA ile yapmaya kalksanız bence 23.000 civarına halledersiniz bence. Baktığınız notebook zaten oldukça pahalı bir model olduğundan bence bu çözüm daha ideal. Daha güçlü bir oyun cihazı, daha mobil bir notebook ve tercih ettiğiniz OS’e sahip olursunuz bu kombinasyonda. Bu arada Series X alırsanız sakın 2K monitör almayın çünkü 120 FPS oyunlar çok nadir. Sadece 2-3 oyun için hem diğer oyunlarda kalite kaybına hem de macOS’te keskinlik kaybına değmez.

  • Papa Emeritus @pope

   @johan28 Windows ARM’dan pek bir ümidiniz olmasın. Apple GPU tarafında farkı çok açarda belki CAD uygulamaları yavaş yavaş gelmeye başlar ama ona daha yıllar var.

  • kirazerik @kirazerik

   @pope hocam monitörünüzün tam modeli ne. Macos 110 ve katları ppi ekranlarda daha keskin okuma sağlıyor diyor yurtdışında herkes. Açıkçası tam dediğim senaryodasınız. Deneyimleriniz tecrübelerinizi öğrenmek isterim

  • Papa Emeritus @pope

   @kirazerik LG UL850. PPI ne kadar yüksekse keskinlik o kadar artar, 110 ppi bir monitörün sırf 110’un katı olmadığı için aynı boyda ki 200 ppi bir monitörden daha keskin görüntü vermesi imkansız.

  • kirazerik @kirazerik

   @pope yok mevzu keskinlik değil hocam. Font scaling gibi bir şeymiş. Yani resimler ile ilgili değil. Metinlerdeki netlik. Ondan merak ettim. Ama siz bir sıkıntı farketmediyseniz sıkıntı yok. İnceliyorum monitörü. Xbox series x deki performansından da memnunsunuz sanırım.

  • Papa Emeritus @pope

   @kirazerik O dediğiniz şey tahminince %200 scaling’te hidpi olayı. O iş için 5K veya 6K ekran gerekiyor. 4K’da da olur ama efektif ekran alanı 1920*1080’e düşer ve çok alan kaybı olur. Series X’te fena değil ama HDR diye bir şey yok. 20.000 üstüne çıkmadığınız sürece doğru dürüst HDR gösteren 4K monitör olmadığı için klasmanında oldukça iyi diyebiliriz ama LG OLED’in %5’i etmez. Pro Display XDR falan almıyorsanız direkt HDR’ı kapatın gitsin monitörlerde.

  • kirazerik @kirazerik

   @pope bağlantılar için hangi cihaz için hangi kabloları tercih ettiniz hocam

  • Papa Emeritus @pope

   @kirazerik MBP USB-C, Xbox HDMI. Xbox’ı TV’ye taşıyacağım yakında ama şu anlık bağlantılarda bir sıkıntı yok.

  • kirazerik @kirazerik

   @pope hocam mbp pro yu lg ye bağladığınızda kaç hertz tazeleme alıyorsunuz 4k da. Bir diğer sorumda ekran ayarlarında ölçeklendirme yaptınız mı ?

  • Papa Emeritus @pope

   @kirazerik Ölçeklendirmeyle kullanıyorum. 6K’da %200 scaling’le render ediyor bilgisayar.

  • kirazerik @kirazerik

   @pope 4k ile bağladığınızda monitör üzerinde ki menüler kaç hertz tazeleme ile görüntü gönderdiğini söylüyor hocam. Kusura bakmayın çok uğraştırdım sizi. bu son söz.

  • Papa Emeritus @pope

   @kirazerik 60 Hz tabii ki. USB-C monitörlerde bu konuda bir sıkıntı olacağını zannetmem. Çoğu yeni DP standartlarını destekliyor.

 • Furkan4134 @furkan4134

  Takıldığın şeye bak hocam ya, ürünü alıyorsun siteyi değil sallaaa

  • kirazerik @kirazerik

   şöyle diyelim iki tane araba var özellikleri aynı tekini 4 te 3 fiyata verecem ama yedek parça bakım falan bu konularda sıkıntı yaşama ihtimalin var desem yüzde 25 kar için ucuzu seçermisiniz. Tercihlerdeki ücretler risk ile çarpılır.

  • Furkan4134 @furkan4134

   @kirazerik Araba çok ayrı mevzu, ikisi de ihtiyaca göre beklentilere göre alınır. Alacağım arabanın internet sitesi ile bilgisayarın internet sitesini kıyaslarım eyvallah hadi benzerlik var da yedek parça bakım ne alaka, bilgisayarın termal macun ve toz temizliği hariç periyodik bir ihtiyacı mı var ? Bozulursa her türlü servise gidecek, evde tamir imkanı yok bilgisayarın.