Merhaba, bende Delonghi BCO 264.1 (fotoğraftaki makine) kahve makinesi var. Yaklaşık 6-7 yıllık cihaz ama bakımlarını düzenli yaptım. Son birkaç yıldır bu makineyi sadece filtre kahve için kullanıyordum çünkü 2018 gibi Saeco Lirika aldım espresso kısmını o hallediyordu. Saeco'yu geçen Ocak ayında annemin evine götürmek durumunda kaldım öyle olunca benim emektar Delonghi ile baş başa kaldık. Doğal olarak yıllardır bakım dönemleri haricinde kullanılmayan espresso tarafını kullanmam gerekti; ancak bazı sorunlar yaşıyorum.

Espresso ayarında öğütülmüş kahveyi standart ölçülerde ayarlayıp makineye takıyorum fakat çalıştırınca çok çok az damlalar halinde kahve geliyor. Eskiden böyle değildi tam olması gerektiği gibi 25 saniyede 30ml civarında espresso alırdım ama şimdi 25 saniyede bunun yarısını anca veriyor. Kahveyi hazır çekilmiş aldığım için kalınlıkta sorun vardır belki diyerek en inceden orta kalınlığa kadar deneme çekimleri yaptırdım hepsini denedim.

Espresso kısmında 25 saniyede 30ml kahveyi sadece filtre kahve boyutunda öğütülürse alabiliyorum. Ayrıca espresso kaşığı takılı değilken akan su miktarı da öncesine göre yarı yarıya az. Bu durumda düzgün su akışı sağlamak için yapmam gereken işlem nedir?

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok mutlu olurum çünkü yeni makine almayı bile düşündüm ama fiyatlar benim aldığım zamanın 10 katından fazla olmuş. 300 liraya aldığım Delonghi 6000 lira, 1200 liraya aldığım Saeco şimdi 4500-5000 lira civarlarında. Durum böyle olunca şimdi 1000-1500 liraya alacağım yeni makine bunlardan iyi olmayacaktır diye elimdekini tamir etmek istiyorum.

Makinelerin marka modellerini ayrıca şöyle yazayım, sorun çözülürse internette arayanlar da buraya gelsin 🙂
Delonghi BCO 264.1
Saeco Lirika

BeğenFavori PaylaşYorum yap