Hayalller: üniversite mezunu olmayan oy kullanamasın
Gerçekler: mühürsüz oylar geçerli sayılsın

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  Demokrasiye ne oldu 😂 hani herkes eşitti? Anayasaya aykırı sizin hayaller. Sonra hayallerim paris gerçekler silivri müzesi 😂

 • DeathStar tesisatçısı @vader

  Bunun sebebi de eğitim bakanlığı aslında ama en azından köyünden çıkmayan insanlara kıyasla bi tık daha bilgililer

 • gokhans @gokhans

  Saçmalık. Üniversite okuyamamış bilinçli vatansever oy kullanamazken niye üniversite okumuş zır cahil dangoz asalak hain oy kullanıyor?

 • ozeba @ozeba

  @vader köy-şehir diye sınırlayıp net çizgi çekmek doğru değil bence. Köyde yaşayıp muhakeme yeteneği olan, doğruyu yanlışı gören insanlar da var. Şehirde yaşayıp kendini bile doğru düzgün yönetemeyenler de var.

 • CanSimit @cansimit

  Üniversite mezunluğu gibi ne olduğunun hiçbir garantisi olmayan bir kritere gerek yok. En basitinden bir mantık sorusunu yanlış cevaplayanın oyu geçersiz sayılsın yeter.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Üniversiteye gözün kapalı girer her türlü mezun olursun. Her sene boş kalan onlarca bölüm var. Ama kısaca nedenlerimi sıralıyım.
  1- Böyle bir durumda üniversite mezunu olmayanlar doğal olarak üniversite mezunu olmak isteyecektir. Bırak herkesin mezun olmasını bütün yaşıtların aynı yıl mezun olmasını sağlayacak bir eğitim kapasitesi yoktur.
  2- Üniversiteler ülkemizde iş bulma kurumu gibi düşünülse de bu yanlıştır. Üniversitenin amacı bilimdir. İş garantisi de sunmazlar. İnsanların hayata atılma süresini uzatır. Bu kapsamda bir tamircinin, marangozun yada elektrikçinin üniversite okumasına teknik olarak gerek yoktur.
  3- Üniversite eğitimi zorunlu değildir.
  4- Üniversite değil bitirmek, girebilmek için bile bir maddi gücünüzün olması gerekir. Soru çözülen kitaplar bedava değil sonuçta. Onu geçtim, sınav dahi bedava değil. Bu durumda üniversite mezuniyeti herkes için ulaşılabilir değil.
  5- 4. Maddeye ek olarak özel üni mevzusu var.
  6- Gençler için enerji kaybıdır. Şuan bile sırf okumuş olmak için okuyan milyonlar var. Gelen puana göre seçilen okulda okuyorlar. Bunda toplum akran baskısı da var ama bölüm'den çıkınca işsiz kalınacağı bile bile tercih yapılıyor. Benim gözlemim bu yönde.

  7- Oy hakkının olmayan vatandaşın niye vergi, askerlik, vb gıbı sorumlulukları olsun. Bu sınıflaşmaya yol açar.

  8- Bu sınıflaşma sayesinde zamanla eğitimli olmak bu kadar kritik olduğu icin üniversiteye girmek zorlaşır. Bunun sonucunda egitimli kisilerin cocuklari ulkeyi yonetmeye baslar. Ama bu egitimli ailelerin cocuklarinin daha zeki olduğu anlamına gelmez. Yönetimde kadrolaşma olur. İyi eğitimli birinin çocuğu iseniz siz şanslısınız, iyi eğitimli birinin çocuğu değilseniz eğitimli biri olmanız çok küçük bir ihtimaldir artık. Ama gün gelir çıkar biri bu eğitimsiz bırakılan kitleyi alır, eğitimli kitleyi ezer geçer.

  9- Eğitim seviyesi kişiliği, cehaleti, zihniyeti, zekayı belirtmez. Böyle bir sistem kötüye kullanıldığında kitle diktasını getirir bence.

  10- Kalkınmanın, refaha ulaşmanın yolu bu kadar basit olamaz.

  Kısa dedim, uzadıkça uzadı.

 • revenge @revenge

  Üniversite mevzunu olup da adam gibi bilgi sahibi olan bir kaç kişi dışında kimse görmedim.
  Üniversiteyi test çözerek ve ezber yaparak bitiren iki üç zibidi oy kullanacak da benim köydeki ya da şehirdeki okumadan ondan daha fazla ülkesine katma değer katan vatandaşım kullanamayacak öyle mi? Sizin hayallerinizi yesinler.