Cambridge Üniversitesi’nin araştırmasına göre Bitcoin madenciliği için harcanan toplam yıllık elektrik tüketimi, Arjantin’in yıllık elektrik tüketimini geçmiş. Araştırmacılara göre Bitcoin madenciliği yıllık olarak şu an yaklaşık 121.36 Terawatt-saat elektrik tüketiyormuş.

Haber kaynağı: https://www.bbc.com/news/technology-56012952

#HaftalıkGündemeMalzeme #Bitcoin #Elektrik #Cambridge #Bitcoinmining

Bitcoin consumes 'more electricity than Argentina'

The rising value of Bitcoin leads to ever-higher energy consumption, researchers say.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TeknoÇAN @teknocan

  Ortalama kWh fiyatı da 5 cent'miş 😄 Bizde 75 kuruştan fazla.

 • CanSimit @cansimit

  Madem ellerinde bu kadar veri var, tüm ülkelerin bitcoin madencilik haracamasını ayırıp, bitcoin 'ülkesini' grafiğe öyle koymaları lazımdı. Grafiği yanıltıcı buldum.

 • Tegin @tegin

  Bankaların kullandığı ofislerin masrafları, çalışanların ücretleri, bilgisayar sistemlerinin kurulumu ve işletilmesine harcanan paralar. Dünyada kaç banka var? Kaç ofis var? Kaç personel çalışıyor? Peki bir de bunları hesaplasınlar. Kripto paralar suç işlemek için kullanılıyor demekle olmuyor artık. Dolar ile 80 yılı aşkın sürede işlenen suçların ne kadar olduğunu da açıklasınlar bir zahmet. Korkuları kripto paralar ile yapılan ve yapılacak her para hareketinin kendi kontrollerinde olan SWAP yerine geçerek şeffaf bir şekilde dünyadaki her birey tarafından görülebilecek olması.

 • makesome @makesome

  Bir aktarım için çok fazla enerji harcanmakta, bu yüzden zaten koinler çatallanıp pos sistemine geçeceklerdir. Tabi çinli madencilerin tekelinde olan bir koin için bir şey demek çok güç.