iOS App Store ve Play Store ile alakalı yeni bir yasa tasarısı hazırlanıyor ABD’de. Tasarıyı hazırlayan sadece eyalet meclisi ama klasik lobici taktiği olarak küçük yerlerden başlayıp büyük yerlere gitme olasılığı var. Yasa tasarısı bu haliyle geçerse:
- Apple ve Google geliştiricilere kendi ödeme sistemlerini zorunlu tutamayacak.
- Apple harici App Store’lara ve kaynaklara izin vermek zorunda kalacak.
- Bu harici sistemleri kullanan geliştiricilere karşı hamle yapamayacaklar.
- Bu tasarı çok amaçlı bilgisayarları kapsıyor ama konsollarında bunlara dahil edilmesi mümkün.

Artık konsollar sadece oyun makinesi değiller sonuçta. Discord, Skype, Youtube, Netflix, Browser vs... ne ararsan var. Xbox’ta klavye ve mouse takıp Edge üzerinden bildiğin ofis işi bile yaparsın.
Apple ve Google kesinlikle MS ve Sony’yi de dahil etmek için ellerinden geleni yapacaktır.

Ben açıkçası bu hamleyi oldukça yanlış buluyorum. Harici store’lara belki izin verilmeli ama App Store güvenli bir yer olarak kalmaya devam etmeli. Apple dışında ödeme sistemlerinin App Store’da yeri yok bence. #HaftalıkGündemeMalzeme

New North Dakota bill would force Apple to allow alternative app stores and...

Apple says the bill "threatens to destroy iPhone as you know it."
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Konsollar için ayrı mağaza olayı korsanlığın önünü açar mı diye merak etmiyor değilim.

 • raw @rawintosh

  Sony Playstation'e zorla Cross-Platform getiren Epic'i fazla hafife aldılar veya aldık.

 • ozturka @ozturka

  Alternatif ödeme yöntemi neyse de harici app store olursa çarşı karışır

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Bu yasa geçer mi bilmiyorum ama benzer bir durum eninde sonunda olacak. Bir yandan Apple ve Google kendi yarattıkları platformda kuralları koyma hakkına sahip, ama bir yandan da bu iki platform hayatın o kadar önemli bir parçası oldu ki, bu kadar önemli ortamın kontrolünü iki firmaya bırakmak da sürdürülebilir değil. Biraz da Apple işi aşırı sıkı tuttu. Alternatif mağazaya izin verip ödemeyi kendi üzerinde tutmak gibi bir al-ver dengesi tutturmaya çalışsaydı değişimi kontrol altında tutabilirdi, ama şimdi kontrol başkasının eline geçecek. Devlet özetle "sen bu işe bir çare bulmadın, o zaman ben bulurum ve bu çarenin kurallarını ben koyarım" diyecek. Bir de akılda tutulması gereken bir şey var, Amerika'da akıllı telefon pazarının yarısından fazlası Apple'da, dolayısıyla toplum üzerindeki etkisi dünyanın başka yerlerine kıyasla çok daha büyük. Devletin eninde sonunda müdahil olacağını düşünmem de bundan.

 • suicide @suicide

  bence mantikli, uygulamayi magazaya koydurmak için para alabilir, indirme basina da para alabilir belki ama gayrisi isin seyini cikartmaktir.

 • murat burç @muratburc

  Mağaza kalitesi dip yapar.
  Hele hele Apple için çok çok kötü haber. Ben destekleyenleri anlamıyorum. Apple bu işe milyarları döküyor. Onlarca mühendis çalıştırıyor. IOS kendi malı. Öyle açık kaynak, serbest lisans falan değil. Bu alanen mülkiyet hakkına tecavüz.
  Bu olursa şu olacak. Epic games iosa uygulama geliştirecek onu başka kaynaktan yükletecek ve epic bunun için Apple'da zerre miktarda para vermeyecek akıl alır iş mi bu? Alanen mülkiyet hakkına, telif hakkına tecavüz. Nasıl olursa Appleın malı üzerinden epic zerre miktarda komisyon ödemeden para kazanabilir?

  Apple da bunun üzerine bütün geliştirici kitlerini paralı yapar, kullanmak isteyenden dehşetli uygulama parası keser olan küçük geliştiriciye olur.

 • joevitti @joevitti

  Şu an sadece North Dakota eyaletinde olan bir yasa tasarısıymış. Ancak orada geçirebilirlerse diğer eyaletlere de sıçrayabilir.

  Ben şahsen bu şekilde ilerleyeceğini düşünmüyorum. Ne Apple, ne geliştiriciler, ne de kullanıcılar için faydalı olur. Ben korsan uygulaması hemen çıkacak bir platform için neden uygulama geliştireyim ki ? Bu yüzden zaten App Store'daki uygulamalar Android'e göre çok daha iyi.

  Ama olur da tüm eyaletlerde kabul edilirse Apple da karşı hamleler yapıp mantıken diğer App Store'ları kullanılmaz hale getirebilir. Örneğin, sen bu cihaza güvenilmez kaynaklardan yazılım yüklemişsin denilip, cihaz garanti dışı kalabilir. Hatta ileri gidip, bazı API'ları kullanılmayacak hale bile getirilebilir: Kamera, Mikrofon, Lokasyon, FaceID, TouchID vs. gibi (teknik olarak mümkün sanırım, jailbreak olmadığını varsayarak)

  @pope Tasarıda özel amaçlı dijital uygulama dağıtımı platformlarını (oyun konsolu vs.) kapsamaz diye belirmişler.

  • raw @rawintosh

   Ben fazla bir şey değişeceğini sanmıyorum. En fazla Apple biraz daha az kazanır.

  • Papa Emeritus @pope

   İşte oyun konsolu ne kadar özel amaçlı? İsim olarak özel amaçlı gözüküyor ama çok fazla şey yapılabiliyor. PS2 zamanlarında olduğu gibi sadece oyun konsolu değil artık. Ondan dolayı genel kullanım cihazı sayılabilir. Apple bir şekilde MS’i de bu olaya taşırsa çok işlerine gelir. Sony bu devlerin yanında ancak ayak bağı olur ama MS’i de bu bataklığa çekmek önemli.

 • qubit @qubit

  (giriş: Bilişim gazeteciliği önemli ama ciddi para istiyor. 90'lardaki ivme 2000'lere taşınsa idi muhtemelen işsizliğe bile etkisi olurdu)

  Bu tamamen Kuzey Dakota'nın bilinirliğini arttırmak için yapılmış akıllı bir tanıtım çalışmasına benziyor. ABD'nin neresi desen belki ABD'de de bilen çıkmaz 🙂 Eyaletin politikacılarını tebrik ediyorum.