#Teknosoru #Ethereum #kriptopara #ekrankartı

Yeni nesil ekran kartı almak için takipte olanlardan biriyim ve bu işin mining ile alakalı birkaç sorum var. Ne kadar düşerse stoklar düzelir onu merak ediyorum, ona göre bir dua kasacağım (şaka) 😀

--Bilmeyenlere ama ekran kartı almak isteyenlere, merak edenlere kısa özet:
Öncelikle, benim gibi konuyla alakalı olmayanlar için "Bu grafik ne ya?" sorusuna basitçe cevap vereyim: Bu, ekran kartı stoklarını mahveden Ethereum'un değer grafiği. Genel olarak yanlış biliniyor, aslında ekran kartıyla madenciliği yapılan şey Bitcoin değil altcoinlerden olan Ethereum. Gördüğüm kadarıyla her ne kadar düşüş ve yükselişte benzer kaderi paylaşsalar da bizi ilgilendiren şey Bitcoin değil, Ethereum. Bu Ethereum çok değer kazandığı için şu anda piyasadaki tüm ekran kartlarını satın alıp Ethereum adlı kripto parayı kazarak gelir elde ediyorlar.
--

Seneler önce ekran kartı alırken yine aynı sorunu yaşamış, Nisan 2018 gibi Amazon üzerinden zor bela bir kart -Rx 580- almayı başarabilmiştim. Şimdi grafiği incelediğimde o tarihte zor da olsa kart alabilmiş olabilmem tesadüf veya benim başarım değilmiş, muhtemelen değer kaybından ötürü talep azaldığından benim de alabilme fırsatım olabilmiş çünkü ilk kırılma grafikte işaretliğim 1. kısma tekabül ediyor bu ay.

Ardından yine artar olmuş ve tekrar inmiş. Ben ekran kartını aldıktan sonra bir daha dönüp bakmak istemediğimden ötürü stoklar ne zaman tam olarak düzeldi, bilmiyorum. Grafiğe bakarsak ya 2. kısımda ya da 3. kısımda bu olmuştur diye tahmin ediyorum, ya 2018 yazı ya da 2018 sonu ve 2019 başları.

Şimdi Ethereum kaça inerse artık insanlar madencilik için kart almayı bırakır? Eğer şiddetli bir kırılma ve 600 civarlarında olması bunu sağlamışsa geçmişte(yani 2018 yazında kart bulunabilir olmuşsa), şimdi de bu yetecektir.

Son olarak, kart bekleyenler için umut verici bir geçmiş var ortada. Grafikte gördüğünüz gibi Ocak 2018'de 1370 dolar civarına çıkmış değeri ve 26 Mart tarihinde yani 2-3 ay sonra 378 dolar değerine çakılmış. 2 sene sonra aynı tarihlerde yine birden uçuşa geçmiş. Belki aynı senaryo gerçekleşip Mart-Nisan gibi yine çakılır ve piyasa rahatlamaya başlar. Borsadan pek anlamam ama şu grafik bu işin resmen kumar olduğunu gösteren nitelikte.

Grafiğin kaynağı: https://tr.tradingview.com/symbols/ETHUSD/

BeğenFavori PaylaşYorum yap