Geçenlerde Steam üzerinden EA Play üyeliği ve Microsoft mağazası üzerinden Xbox Game Pass Ultimate almıştım. Xbox kütüphanesi çok daha zengin ve daha güzel geldi bana. EA Play yeni yeni başlıyor gibi. Xbox üzerinden State of Decay 2 ve Doom Eternal oynama şansım oldu. State of Decay'i pek beğenemedim ve sildim. Doom Eternal ise 2016'daki Doom gibi çok hareketli ve keyifli bir oyundu, onu bitirdim. İki tane ekstradan merak ettiğim oyun vardı: NFS 2015 ve Forza Horizon 4.

NFS 2015'i sanırım 15 dakika oynayabildim ve utanç duydum. Underground 2 havası almak istiyordum sadece; alamadım. Mobildeki Most Wanted çok daha iyi bir oyundu mesela. EA'in Frostbite motoruyla zorlama NFS oyunları yapma sevdasını bir türlü anlayamıyorum. Arabalar peynir kutusu gibi, duvarlar da mıknatıs gibi. Nedense kaç oyundur NFS: The Run rezaletinden sorumlu olan Ghost Games'e yaptırılıyor NFS oyunları. Bu adamlara The Run'dan sonra (o zamanlar EA Black Box idi) oyun yaptırılmaması ve Frostbite motorundan vazgeçilmesi gerekiyordu. Şimdi NFS: Heat'i bile yükleyesim yok çünkü aynı firma, aynı motor, aynı saçmalıklar... Bir yarış oyununda neden dakikalarca live-action cringe sahneler vardır, ve neden bu sahneleri geçmek için bir tuş yoktur? NFS'nin bu derece bittiğini görmek üzücü oldu açıkçası. Çıkan en son güzel oyun Hot Pursuit 2010 idi, aradan 11 yıl geçmiş.

FH4 ise tek kelimeyle muhteşem bir oyun olmuş. Xbox kullanıcısı olmadığımdan hiç daha önce bir Forza oyunu oynamadım. Playground Games mükemmel bir işçiliğe imza atmış. Bir yarış oyununda bu kadar iyi grafiklerin olduğunu da ilk defa gördüm. Kontroller inanılmaz tatmin edici. Her arabanın ve yüzeyin kontrolü birbirinden farklı ve hiçbiri can sıkıcı veya zor değil. Arcade yarış oyunu böyle olur, birilerinin not alması lazım. Uzun süredir bu kadar eğlenceli bir oyun oynamamıştım. Bir PC kullanıcısı ve yarış oyunlarına uzun süredir küs olan birisi olarak, Game Pass ve FH4 ile birlikte sanırım barıştım 🙂

#EAPlay #GamePass #NFS2015 #ForzaHorizon4

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  FH4 süper oyundur. Bir de sık sık çalışmamazlık etmese iyi olacak. Sırf bu oyun için konsol almayı düşünüyorum. O kadar sevdim oyunu.

 • Vedat Şar @vedo

  Ben Heat'i beğendim baya. İlk başta ağır ilerliyor fakat gece polis kovalamacaları baya aksiyonlu oluyor. Özellikle ileriki seviyelerde epey zorluyor.

  • M.Can @dogan_mcan

   Cesaretimi toplayabilir ve Ghost Games'e karşı bir şekilde güvenimi tazeleyebilirsem bir bakmayı düşünüyorum. 1 aylık EA Play boşa gitsin de istemiyorum. Bir gelişme var mı diye bakacağım sanırım Heat'e.

  • M.Can @dogan_mcan

   @unicornknight Bu adamlardan iyi bir oyun çıkacağını sanmıyorum. The Run'ın adı geçmiyor onu yapanlar EA Black Box ismindeydi, daha sonra Black Box'ı Ghost Games'in bünyesine kattılar, o nedenle The Run'dan da bu adamları sorumlu tutuyorum ben. Bir NFS oyununda hiçbir şey olmasa da en azundan güzel bir soundtrack olurdu. Artık o da bitmiş.

  • M.Can @dogan_mcan

   @mistergul Bunları duyduktan sonra daha da merak ettim. Boş bir zamanda girip bakacağım artık 😀

 • Oğuz @vitalyscherbo

  İlk 2 Forza Horizon oyunu da çok güzellerdir. 3 de güzel ama zorlama bir "kendi festivalini oluştur" fikri eklemişler oyuna, aşırı sırıtıyor. Oynanış ve sürüş mekanikleri ise bildiğimiz FH ve çok güzel. Benim severek oynadığım en son NFS oyunu PSP'deki Most Wanted idi. Diğerlerinin çoğuna bir umutla şans versem de 1 saat bile dayanamadım. Nerede Underground'lar, Most Wanted'lar, Carbon'lar...

  • M.Can @dogan_mcan

   Mobil de dahil edeceksek sanırım benim de oynayıp keyif aldığım son NFS oyunu Android/iOS Most Wanted 2012 idi. Forza gerçekten yeni ve ferahlatıcı bir deneyim oldu. Motorsport 7'yi bile merak ettirdi 😀

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Ben Motorsport'ları da denedim ama Horizon daha güzel ya. Motorsport daha gerçekçi ve kasıntı. 😄 Hem açık dünya değil, pist yarışı. Yine bir bakın isterseniz, ne de olsa Game Pass'te vardır (?).

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Aynen öyle Game Pass'te var. Ben de Horizon'ı daha arcade bir yarış oyunu olduğu için indirdim. Motorsport daha simülasyon tarzında ve açık dünya yok sanırım. Game Pass'ten indirmek istediğim daha fazla oyun var ama şu sıralar hem çok vaktim yok, hem de bir oyun olmuş 100GB. Gece indirmeye başlayınca sabaha bitmiş oluyor ama üşeniyorum hep 😅 Shadow of War ve Halo da oynamak istiyorum vaktim olursa. 3 aylık Game Pass iyi oldu gerçekten de.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Game Pass harika bir şey gerçekten. Ben 3 yıldır TS'de bir nevi Game Pass elçisi görevi üstlendim. 😄 O zaman çok bilen ve kullanan yoktu, PC'ye gelmesi çok yaygınlaştırdı.

   Shadow of Mordor bende var Steam'de ve çok güzel ama oyun kara delik gibi. Bir yerden bir yere gidemiyorum. Sürekli bir ork çetesi ile karşılaşıyorum, onlar bir boru çalıyor hooop kendimi 30 tane ork'un arasında buluyorum. 15 dk onları kesmekle geçiyor, sonra diyorum ben ne yapıyordum. 😄 Haa şu görevi yapacaktım haydi gideyim diyorum, aynı şeyler tekrar yaşanıyor. 10 saat oynadıktan sonra pek bir yere varamayınca silmiştim. Shadow of War Steam'de çok büyük indirimlere girdi ama sırf bu yüzden almadım.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Ben de Mordor'u Steam'den alıp bitirmiştim. Arkham tarzı bir dövüş sistemini kılıç ile ikmal etmek çok hoşuma gitmişti. Ben oyuna arkada bir şeyler dinlerken ork çetesi kesmek için giriyordum. Sanırım 30-40 saat sonra sıkıldım ve hikayeyi bitirip sildim. Arkada bir şeyler izlerken/dinlerken oynamaya çok müsait olduğu için sevmiştim 😀

   Ben de herkes aşırı övdüğü için Game Pass ve benzeri hizmetlere karşı ön yargılı takılıyordum. Sonra fark ettim ki bunlar kötü değilmiş ve aralarında en iyisi Game Pass imiş. Ben de son iki gönderide Game Pass paylaşarak Microsoft satış temsilcisi gibi davranıyorum hissiyatına kapıldım 😀 Tek sevmediğim şey multi-platform oyunların bazılarının PC desteği olmaması. Bir de oyunların yükleneceği klasörü biz seçsek, kendisi 3-4 tane ayrı klasör oluşturmasa çok daha iyi olacak. Bunların dışında gayet güzel bir hizmet olmuş.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Play Anywhere kütüphanesini de biraz daha genişletseler çok güzel olacak. Mesela The Outer Worlds 1. parti bir oyun olmasına rağmen Xbox ve PC oyun kayıtları senkronize olmuyor. 🙁 Özellikle PC'deki fiyatı da 15 lirada kalsaydı hayatımı Game Pass ile geçirebilirdim çünkü benim de artık pek vaktim olmuyor oyun oynamaya.

 • KRAK3NN @passenoir

  Mobildeki Nfs most wanted (2012) ile PC'deki NFS MW 2012 arasında fark var mı bilmiyorum ama bana göre serinin en kötü oyunu olabilir 2012 versiyon.Yok sağdan soldan araç topla onları al gez falan sarmamıştı.Nfs serisine ters geliyor böyle şeyler.

  Aksine 2015 versiyon NFS bana tam underground'a yakın bir hava vermişti ve hoşuma da gidiyordu açıkçası.Sürekli yağmurlu ve akşam olan oyun,grafikler zamanının baya ilerisinde duruyordu sırf bu iki unsur sayesinde 😀 Ve kolayca drift yapabilmekte çok eğlenceliydi.Plati'den sürekli hesap alır oynardım içimde kaldı bir gün sağlam indirim olursa kendi hesabıma satın alacağım.

  • M.Can @dogan_mcan

   Mobildeki Most Wanted tamamen farklı bir oyundu ve gerçekten de PC'deki MW 2012'den daha iyiydi. Serinin en kötü oyunlarından biri olduğuna ben de katılıyorum ama The Run kadar kötüsünü görmedim şahsen.

   Benim de NFS 2015'te takıldığım nokta burasıydı. Yağmur yağıyor ve gece, başka hiçbir şey yok gibiydi. Frostbite ile yapılan hiçbir oyunda araba sürüşlerini iyi bulmuyorum, mobildeki Asphalt bile daha akıcı geliyor bana. Zaten o anlamsız ve atlanamayan live-action sahneleri gördükten sonra bu oyun bana göre değil, "türün meraklıları" için yapılmış diye düşünerek bıraktım. Atmosfer kesinlikle U2 havasında ama oyunun içeriği ve sürüş dinamikleri beni hiç çekmedi.

 • M.Can @dogan_mcan

  Kendileri aynı zamanda oyun dünyasının en önemli serilerinden birinin de sahibi. NFS bu haline rağmen çok satıyor ise helal olsun. Satmıyor ise artık bu seriyi devam ettirmenin bir anlamı kalmadı.

 • M.Can @dogan_mcan

  @mistergul Benim de bahsettiğim kısım o zaten. Eğer belki de en önemli serileri olan Fifa ile ayakta kalmayı planlıyorlarsa NFS gibi bir seriyi devam ettirmenin mantığı yok. Zaten nasıl olur da NFS'nin son oyunları EA Play'e eklenmiş diye merak etmiştim, meğer kötüymüş zaten oyunlar. Sadece kütüphane kalabalık gözüksün diye yapılan oyunlar bunlar, çoğu kişinin ayrıca parasını verip alacağını sanmıyorum. Bence bir daha Remastered haricinde NFS oyunu görmeyiz ama satış istatistiklerini bilmediğim için yanılıyor da olabilirim.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Sırf müzik telif haklarını tekrar ödememek için remake yapmadıkları her saniye NFS için eksi olarak geri dönüyor...

 • bekir @bekirb

  Game Pass PC ile sorunsuz deneyim çok büyük bir şanş 🙂