Birden çok monitör kullanıyorum. Bazen yan monitörler boşa çalışıyor, sadece ana monitörü kullanıyorum. Windows'un güç seçeneklerinde monitörleri ayrı ayrı uyku moduna almak olsa güzel olmaz mıydı?

Yani örneğin mouse'un 5 dakika boyunca gitmediği, içinde herhangi bir pencere olmayan monitör uyku moduna girecek. Ancak bu windows'taki monitör, masaüstü yerleşimini bozmadan olacak. Yani Win+P'ye basıp şu monitör devre dışı bırak demeyi ben de biliyorum, bunu otomatikleştirmek de istemiyorum, o monitör windows'ta extended olarak durmaya devam edecek, sadece monitörü uykuya alacak, ben mouse'umu üzerine götürdüğümde hemen geri açılacak.

Çok iyi olmaz mıydı? Bildiğiniz bir yol var mı bunun için?

#teknosoru #TeknoYardım #çoklumonitör #Windows #enerjitasarrufu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Buraya istek olarak eklenebilir. Mümkün ise ve ek talep de gelirse değerlendirilir diye tahmin ediyorum. Windows 10 içinde yüklü gelmeyen bu tarz bir çok özelliği ekleyen bir araç. Poweruser olmazsa olmazı gibi. https://github.com/microsoft/PowerToys

  • Tegin @tegin

   Ekranlar arasında tek piksellik saydam bir bariyer oluşturulsa ve bu bariyere mesela 500ms içinde iki kez hızlıca temas edilirse fare diğer ekrana otomatik geçse ve ekran uykuda ise tekrar açılsa, böyle bir eklenti işe yarayabilirdi.

 • sawgent @sawgent

  Monitörün desteklemesi gereken birşey. "Uzat" seçeneği ile yapılan konumlandırmalarda otomatik yada zaman aşımı yazılımsal olarak işe yaramayacaktır. Zira hangi monitör olursa olsun fare oynatıldığında bütün monitörlerin masaüstünde oynatılmış oluyor. "Klon" seçeneğinde de zaten kullanılan tek masaüstü ile bütün monitörlerde çalışıldığından olmaz. Monitörün kendisi desteklediğinde ise yazılımlardan yada işletim sisteminden bağımsız, ekrandaki hareketi takip edip kapatabilir. Alternatifleri de yapılabilir.

  Aklıma gelen bir diğer seçenek de kabloya yada portlara takılacak bir aparat. Veri akışını denetleyip değişiklik olmadığına karar verip sinyali komple kesebilir. Böylece monitör bekleme moduna geçer. Ancak windows çalıştığı sürece veri akışı olacağından akan veriyi analiz edip karar vermesi gerekli.

 • Tegin @tegin

  Bende Kubuntu ile çift ekran kullanıyorum. Screen Layout diye bir eklenti ile saatin orada sadece iki tıklama ile hızlıca ekranları beş ayrı biçimde dilediğim gibi ayarlayabiliyorum. Windowsun da böyle bir imkanı kesin vardır. Uykuya geçme olayı pek mümkün değil gibi, farenin kullanılmayan ekrana gitmesi neredeyse imkansız gibi.

 • Ponce @ponce

  Çift monitör iyi hoş da ben şöyle bi sıkıntı yaşıyorum. acaba sizde de var mı diye merak ettiğimden yazıyorum.

  1. Monitör 1080p 144 hz. Tek monitör kullanırken gpu 30 derece ve 220 mhzde çalışıyor.

  2. Monitör 1280x1024 60 hz. 2. Monitörü açınca gpunun clock hızı 1000mhzye çıkyor ve sıcaklığı da 40 derece civarı oluyor. Sizde de var mı bu duurum?