Selamlar TS ailesi,
Monitör alma niyetindeyim. Aşağıdaki monitörler arasında kaldım son olarak.
Oyun oynamak ve yazılım geliştirme için kullanacağımdan ana monitör olacak bu monitör. Dolayısı ile Monster Aryond A32 cezbediyor(2K çözünürlükte olduğu için).
https://www.epey.com/monitor/karsilastir/421106-427498-591096-625241/viewsonic-xg2705_lg-ultragear-27gl650f-b_monster-aryond-a27-v1-1_monster-aryond-a32-v1-1/

Karşılaştırmadaki monitörler;
1) LG UltraGear 27GL650F-B Monitör
2) Monster Aryond A27 V1.1 Monitör
3) Monster Aryond A32 V1.1 Monitör
4) ViewSonic XG2705 Monitör
Monitörleri tecrübe edenler varsa fikirlerini de beklerim.
Bütçem aslında 2000-2200 civarlarında ama çok cezbeden bir tavsiyeniz olursa bütçeyi biraz daha artırabilirim 🙂
#akış #monitör

LG UltraGear 27GL650F-B - Monster Aryond A27 V1.1 - Monster Aryond A32 V1.1...

Epey - LG UltraGear 27GL650F-B - Monster Aryond A27 V1.1 - Monster Aryond A32 V1.1 özellik ve fiyat karşılaştırması
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CimAdam @cimadam

  Lg almazdım kesinlikle bir çok tvdeki beyaz noktaları gördükten sonra, 240 hz biraz gereksiz gibi geliyor bana

  • Barış Şener @barisener

   Lg'nin 1ms'i de biraz kelime oyunuymuş. GTG değeri 5ms'miş. Yabancı inceleme kanallarında gördüm demin. Eliycem gibi onu.

  • Barış Ataç @barisatac

   @barisener kelime oyunu değil, bu monitörlerde son zamanlarda kullanılan bir teknik(teknoloji demeye dilim varmıyor), framelerin arasında arka ışığı açıp kapatarak "ghosting"i azaltıyorlar. Bu flickering dediğimiz şeye yol açıyor ve bu bazı insanları bu çok rahatsız eder. Bu yüzden dikkatli olunmalı. Ancak bu teknik işe yarıyor bu yüzden ortada kelime oyunu yok.

 • Melburg @melburg

  2000-2200 demişsiniz ama Monster A32, 2800 civarı

 • KRAK3NN @passenoir

  Hocam ne yaptınız? Bende monitör bakınıyorum da Monster Aryond A32 benimde kafamı karıştırdı.

  • Barış Şener @barisener

   O monitör ile ilgili çok fazla ghosting sorunu olduğunu söyleyen ve sonrasında iade edenler olduğu için listeden eledim.
   LG UltraGear 27GL650F-B bu cihazı tercih ettim. 8 aydır kullanıyorum. Evden çalıştığım için çift monitör kullanıyorum. Muhtemelen 2. monitörümü de değiştirip yine bundan alacağım. Renkleri vs. gayet güzel. Ergonomik açıdan da ayaklığını bir süre kullandım ve gayet iyiydi. Sonrasında monitör standı aldığım için ayaklığını kullanmayı bıraktım. 1 adet ölü pixel ile geldi. 3 pixelden aşağısı için değişim olmuyormuş, ben de uğraşmak istemedim açıkcası. Günlük kullanımda zaten görülebilecek bir şey değil.

   Özetle, 8 aydır gayet memnun bir şekilde kullanmaktayım. Monitörün özellikleri ya da öğrenmek istediğin bir detay olursa cevaplayabilirim 🙂

  • KRAK3NN @passenoir

   @barisener Şöyle ki ben geçen 29 Ekim'den önce Monster mağazasına giderek ürünleri inceledim.Açıkçası A32 Aryond gözüme iyi geldi de o 27 inç full hd olan modeli çok kötüydü ya.Ben daha önce hiç 27 kullanmadım bu arada, bazıları diyor ya; 27'de full hd göze batıyor ya da batmıyor falan.Bana baya battı yani belki de paneli çok dandikti bilemiyorum.Ama bu A32 dediğim gibi gayet iyi geldi esasında, qhd olduğundan mıdır nedir daha iyiydi yani.Paneli VA ama IPS gibi geldi bana, kendi monitörümde IPS.Aynı gibi geldiler yani.

   Ordaki çalışanla baya konuştum işte bunların ghosting probleminden çok yakınan varmış diye.Açtım ufo test falan da yaptım pek bir şey farkedemedim yani beni rahatsız eden bir şey yoktu.Dedim şimdi mağazadan alsam açıp test edebiliyo muyuz? Ediyoruz dedi.Yani ne bileyim arafta kaldım bi bende.

   Bu arada mağazadaki elemanla konuşurken kendisi de monitör baktığını söyledi.Hangi monitör diye sorduğumda yerim olsaydı bu A32'yi alırdım ama yerim yok dedi, sonra sizin attığınız modeli söyledi aynen 🙂 O da baya kaliteli duruyor da o kadar para verdikten sonra FHD sanki biraz garip gelecek ya emin olamadım.Bir de normalde bu Aryond A32'de benim bütçemi aşıyor da özellikleri cazip gelince belki bir fırsat vermeye değer olabilir diye düşündüm.Galiba biraz da 32inç olması mest etti beni 😀 23 kullanıyorum şuanda 27 bile ne kadar büyük gelir derken 32'yi gittim gördüm açıkçası curved olduğu için çokta büyük gelmedi ama masada öyle durmuyor tabi 😀

   https://teknoseyir.com/durum/1476660#comment-5292494

  • Barış Şener @barisener

   @passenoir QHD olması çok cezbediyor 😀 İnternette ghosting sorununu en aza indirmek için bazı ayarlar da mevcut ama ne kadar işe yarıyor denemek lazım. Eğer mağazada alıp test edilebiliyorsa o zaman mantıklı olabilir. Çünkü sonradan bu sorunla servise verilince bunun incelenmesi, değişim veya tamirin onaylanması derken zaman alacaktır.

   27" monitörde full hd sınır ama pixel sayma veya görme gibi bir durum hiç yaşamadım. Yaklaşık 45-50 cm'den bakıyorum monitöre. Daha yakından belki problem olabilir bu durum. Çok kişisel bir durum olduğu için "rahatsız eder/etmez" demek zor tabi 🙂