A & B fabrika çıkışı konulan mosfetler, C ise boş. Beslemeyi güçlendirmek için C yuvasına mosfet koymak istedim lakin o mosfetlerin 4smd+1kondansator + bobin koymak gerektiği gözüküyor. Dediğim alanları boş bırakıp sadece mosfet koysam ne olur (?)
4 kenarı pinli olan entegreleri takarken de zorlanıyorum, hizalama işini nasıl çözebilirim (?) antrenman yapıp el alışkanlığı kazanmam mı lazım yada değişik bir tekniği var mı ? önerileriniz nedir. #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • cicikuş nazmi @cicikus

    Emin degilim ama en azından elektrolitik kondansatörü koymalisiniz diye dusunuyorum. Sıcak hava ile entegre takma işi tamamen beceri ve el alışkanlığı, eliniz titriyorsa zorlanirsiniz, kolunuzu masaya bastırın. Ben cuma günü ilk defa sıcak hava ile entegre BA6392FP entegresini taktım, tabi bga olmadığından zorlanmadım sanki daha önce yapmış gibi kusursuz şekilde oturttum. Cok tamir videosu izlediğimden öğrenmişim herhalde 😀 Sıcak havayı tanıdık bi bilgisayarcıdan kullanmak için rica ettim.

  • Emre Ayaz @emreayaz4

    Kullanılan yere bakılırsa muhtemelen buck tipi(gerilim düşürücü) smps yapısı var. Üç tane paralel düşün. SMPS için genel topoloji aşağıdaki fotoğrafta görülüyor. Sadece MOSFET taktığında işe yaramaz. @alien hocamın da dediği gibi sürücü tarafında da ketlenmiş olabilir zaten.

    Krem lehim kullanıyorsan çok sürme padlere. Sıcak hava tabancasıyla yaparken lehim eridiğinde topluyor zaten kendini, entegreyi. Kart üzerinde solder mask olduğu için başka taraflara da bulaşmaz eridikten sonra eğer kararında kullanırsan. Entegreyi çok çok yamuk koymadığın sürece problem olmaz.