Oyun gündemlerinde ve TS'de çok defa bahsedilmişti ama kısaca Xbox Game Pass hakkında kısaca fikrimi paylaşmak isterim.

Bildiğiniz gibi şu an 3 aylık Xbox Game Pass Ultimate 1€ / $1 fiyattan satılıyor. Neredeyse 'bedava' olduğu için denemeye karar verdim. Yalnızca PC için kullandığımı da belirtmem gerek zira PC ile konsol deneyimi gördüğüm kadarıyla tamamen aynı değil.

Öncelikle hem Windows'ta hem de Microsoft Store'da e-posta ile kayıt gerekiyor. Ben normalde bilgisayarı 'local account' denen yerel hesap ile kullanıyorum. Kayıt olma olayı çok hoşuma gitmese de nedenini anlayabiliyorum. Bilgisayarınızdaki bölge ayarlarlarını da yaşadığınız ülke ile aynı yapmanız gerekiyor ki mağazadan satın almaları gerçekleştirebilesiniz. Bu tür ayarlarda bende varsayılan olarak 'United States' idi ama bunları hızlı ve sorunsuz bir şekilde güncellemek ve değiştirmek zor olmadı, bu konuda Windows kendini geliştirmiş.

Windows ve Microsoft Store kayıt işlemlerini yaptıktan ve Windows'tan bölge ayarlarını kontrol ettikten sonra Game Pass'i satın alma işi gayet rahat bir şekilde gerçekleşiyor. Daha sonra Microsoft hesabınızdan ödemelerini yöneterek istediğiniz zaman tekrarlanan ödemeleri iptal etmek ve kart bilgilerini silmek mümkün. Bu konuda da problem yok.

Hoşuma gitmeyen kısım ise Game Pass için bir kısayol olmaması. İlla mağazaya girip oradan ana sayfadan Game Pass'e geçmek gerekiyor veya indirmek istediğiniz oyunu mağazadan aratmak gerekiyor. İkinci sevmediğim kısım ise oyunların diskteki konumu. Her oyunu indirirken hangi diske kayıt etmek istediğimi sormuyor. Bunu değiştirmek için 'settings' kısmından 'storage' bölümüne gidip yeni uygulamaların yükleneceğini diski değiştirmek gerekiyor. Bunu yapmak da zor bir şey değil ancak Steam veya Origin kadar pürüzsüz olmuyor oyun yüklemek. Aynı zamanda yüklenen diskte birden fazla klasör oluşturulması da hoşuma gitmedi, en azından oyunun yükleneceği klasörü benim seçmem daha iyi olurdu.

Son olarak da oyun kütüphanesini çok beğendiğimi söylemem lâzım ama her oyun PC için değil. Örnek vermek gerekirse; DayZ oyununa Xbox Game Pass sayesinde erişim hakkım var ancak oynayamıyorum, çünkü Game Pass'e kayıtlı bir oyun konsolum yok, yalnızca bilgisayarım var. Tabii Microsoft'tan Xbox 360 oyunlarını PC'ye uyumlu yapmasını beklemiyorum ama multi-platfrom dediğimiz oyunların Game Pass'te konsol ve PC ayrımı olmaması çok daha güzel olurdu. Umarım ileride bu konuda bir gelişme olur. Şimdilik Doom Eternal indirdim. Vaktim olursa Medium ve State of Decay 2 de denemek istiyorum. Ultimate'a EA Play oyunları da dahil. Bazı noktaları çok hoşuma gitmese de kütüphanede bayağı güzel ve güncel oyunlar var, oynanacak oyun kesin bulunuyor. Bir de şu anki fırsatta 3 aylık fiyatını düşününce, şikayet edebileceğim pek bir şey yok aslında.

BeğenFavori PaylaşYorum yap