Microsoft Accessten anlayan var mı?
#microsoft #Access
Yapmak istediğim şey;

Kişi, adres ve bu adreste bulunan iş yerleri, siteler ve buraların yöneticilerin kaydını tutmak için veritabanı oluşturdum. Mesela adresi A mahallesi B caddesi no:15 FATİH apartmanı yönetici AHMET diye ekliyorum. Ben bu apartmanda farklı birini eklediğimde apartman ismi ve yöneticinin bu satıra da otomatik gelmesini istiyorum. Yani aynı siteden başka birini eklediğimde ortak olan site ismi, yönetici vb bilgilerin otomatik oluşmasını istiyorum)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • rsezer @rsezer

  Sorununuzu anladım ama çözmeyi düşündüğünüz yöntem doğru yol değil, veritabanı tasarımını doğru yapmanız gerek. Örneğin Kadıköy ilçesindeki tüm bina, site, iş merkezi gibi yerlerin yöneticilerini bilmek istiyorsanız, bu bilginin hareketli bir veri olduğunu kabul ederek başlamanız gerek. Önce en küçük birime göre ev, işyeri vb bilgileri barındıran bir tabloya ihtiyacınız var, sonra buralarda yaşayan ve çalışan kişileri ayrı bir tabloya kayıt edeceksiniz, devamında bu kişilerin ilgili mekanlarda kalış tarihlerini başlangıç bitiş olarak tutan başka bir tablo tasarlayacaksınız, bunların bir biri ile olan bire bir, bire çok bağlantılarını kurgulayacaksınız. Devamında bu ev ve işyerlerinin bir yönetim altında toplanmalarını ilişkilendiren ayrı bir tablo yapacaksınız, yöneticiler için de yönettiği site vb başlangıç ve bitiş tarihine göre ilişkilendiren ayrı bir tablo, sonrasında bunların hepsinin bire bir ve bire çok ilişkileri ve indeksleri tanımlanacak. Veri giriş ekranları hazırlanacak, sonrasında da raporlama için gerekli sorgular ve çıktı dizaynları yapılacak.

  • Mr.Tekin @tekin224

   Dediğiniz kadar teferruatlı bir şeye gerek yok. Ayrıca veriler tepeden inme toplu şekilde değil de biz kendimiz tek tek gireceğiz. Yani bir sitede toplasan 5-10 kişi bile olmayacak. Ancak biz bu 10 kişi için ortak verileri bir daha girmeyelim. A mahalle B sokak No:15 te hangi site varsa tanısın ve kendisi eklesin istiyoruz.

  • Mr.Tekin @tekin224

   Doğrusu ben tek tablo tek form üzerinde 5 adet sorgu hazırladım. Dediğiniz kadar teferruatlı bir veritabanı yapacak kadar access bilgim yok.

  • rsezer @rsezer

   @tekin224 ben genel olarak veritabanı mantığı üzerinden anlattım, acces, libre base, mssql, mysql, her yerde geçerli. Eğer yapacağınız iş çok net ve sınırları belli ise tek tabloda her şey çözülür ama genişlemeye müsait bir altyapı düşünüyorsanız, baştan detaylı düşünmek faydalı olabilir.
   Ama bunu geliştirirken öğreneceğim diyorsanız kullanılacak geliştirme ortamını öğrenirken projenizi yaparak ilerlersiniz, zaten zamanla hatalarınızı görür, yıkıp baştan yapmanız gerektiğini anlarsınız. Eğer bu konuda teorik eğitiminiz yok ise, en iyi yöntem yaparak öğrenmektir, vakit alır ama kişisel tecrübeye paha biçilmez.