Telefon görüşmelerinde artık karşı tarafın sesini duymamaya başlamıştım, ahize baya kirlenmişti. İlk önce ahizenin üstündeki menfezin kaba temizliğini yapıp sonra ekran üzerindeki menfezi kolonya ve kulak çubuğu/kürdan yardımıyla temizliyoruz. Akabinde kolonya çok sağa sola dağılmadan elektrik süpürgesinin ucu ile vakumluyoruz. Ben bunlara ek olarak ahizenin içerisine de kolonyayı 2-3 fıs sıkıyorum sonra elektrik süpürgesiyle ahizeyide vakumluyorum bu şekilde çok daha güzel temizlenmiş oluyor.

Sök tak yaparken yanlışlık yapmamak için şurada ki tamir kılavuzundan da faydalanabilirsiniz; https://tr.ifixit.com/Guide/iPhone+6s+Earpiece+Speaker+Replacement/55926?lang=en

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • My_Techno @my_techno

  #AtölyeSeyir etiketi nasıl olur bu tarz paylaşımlar için 🙂

 • Orcun @orcun

  Aga kolonyaya işte alkole şuna buna hiç gerek yok. Hele süpürgeyle vakum falan cidden gereksiz. 😀 Dümdüz ince kıllı diş fırçası gerekiyor o kadar. Alkol tamam yüzde yüz uçar sıkıntı değil ama yapışkanları vs telli ve mesh kısımları vs aşındırdığı için zamanla gevşiyor daha fazla toz alıyor. Hele kolonya mesela tamamen uçmaz çünkü tamamı alkol değil. Bu sefer şu oluyor sen ahizeyi siliyorsun ama içine de kaçıyor farketmeden, bu sefer şu oluyor içinde ufacık zar gibi bir diyafram var. O diyaframı da kenarlardan yapıştırıcı tutuyor bu sefer onu alkol çözüyor. Ne olur mesela zamanla ses bozulmaya başlıyor. Böyle patlak hoparlörler gibi olmaya başlıyor çünkü o yapıştırıcı yıprandığı için hoparlörün hava almaması gereken yeri hava alıyor sıkıntı bundan oluyor. O yüzden kuru ve ince kıllı diş fırçası bu işin en sıkıntısız yöntemidir. 😀

  • Orcun @orcun

   Birde ekleme yapayım, lcd ekranlarda ips lcd vs. vs. örnekteki 6s üzerinden gidelim bunlarda biliyorsun arkadan aydınlatma var. Önde lcd arkada sabit ışık kaynağı. Şimdi oraya alkolü vs sıkarsan veya kolonya vs. vs. oradan ekrana zamanla kaçarsa ki olur yani normal. Resmini eklediğim durum oluşur. Bu sefer şu olur arak aydınlatmayı açıp temizleyemezsin yenisi lazım e o da tonla iştir. Oledlerde amoledlerde sorun yok, en kötü ekran çitasından ayrılabilir. Gerçi bütün iphonelarda çitalı ekran ama yani gene de alkolü veya kolonyaya yada her hangi bir sıvıyı içine cihazın sıkmayın sürmeyin derim.

  • Burak Özyürek @burakozyurek

   @orcun Aaa benim monitörde olan şey.

  • Orcun @orcun

   @burakozyurek Temizleyici vb. şeylerle çok mu siliyorsun ? 😀

  • Burak Özyürek @burakozyurek

   @orcun Evet, kolonya fışkırtmak suretiyle. sağ alt köşede var ama ufacık. 😀

  • Orcun @orcun

   @burakozyurek O tip durumlarda beze sıkın ekranı öyle silin. Direkt ekrana hiçbir zaman sıkmayın. 😀

  • My_Techno @my_techno

   @orcun 🙂 biliyordum böyle bir yorum geleceğini. Normalde ben de senin dediğin gibi temizliyordum hep eski bir diş fırçası yardımıyla ama çoğu durumda yetersiz kalıyor benim tecrübelerimde. Hani sorunu çözmeyecekse böyle yapmak lazım en kötü yenisini takarsın. Kolonya yerine %60-70 lik saf alkol kullansak daha iyi olur elbette. Özellikle ahizenin içerisini tam temizleyemediğimiz için diş fırçası çözmüyor işi bazen. Kolonya yardımı ile sağa sola fazla yaymadan kürdan ucuyla temizlik sorun teşkil etmiyor. Çok boca edersek zaten dediğin gibi ahize içerisinde ki diyaframa ve ahize menfezinin içerisinde ki kauçukların yapıştırıcısına zarar veririz. İşin özü en sağlıklı yöntem senin bahsettiğin gibi tartışmasız ama çözülmüyorsa(ki çoğunlukla yetmiyor o temizlik) saf alkol/kolonya dan yardım alınabilir bence.