#KAHVE
Filtre kahve makinesi, French press, elektrikli cezve ve bakır cezve....
Bunlar hep kapitalizmin oyunlarıymış arkadaşlar.
Filtre kahve almanıza da gerek yok. Türk kahvesi de alsanız olur.
Bardağınıza istediğiniz kadar kahve koyun.
Suyu kaynatın. 1 dk. beklettikten sonra kahveyle ölçülü olacak şekilde gezdirerek yavaşça ekleyin ve tahta kaşıkla karıştırın.
(Örneğin Türk kahvesi ölçüsü, 7 gram kahve için 65 ml sudur. 2 çay kaşığı kahve için Türk kahvesi fincanı kadar su kullanılır.)
1 dakika sonra içmeye başlayabilirsiniz. Telve zaten dibe çöküyor ve katılaşıyor. Dibini içmezsiniz olur biter.
Ne tat farkı var ne de "kahve yandı acı tadıyor" gibi bir durum var. SIKINTI YOK.
O acayip alet edevatlara verdiğimiz paralara da, o aletlerin tükettiği kallavi elektriğe de, o aletlerin haznesini temizlemek için harcağımız suya da, filtre kağıdına da LANET OLSUN.
2-3 aydır Türk kahvesini üçü bir arada nescafe yapar gibi yapıyorum. Keşke daha önce de böyle yapsaymışım ahh ah.
Elektrikli cezvenin sızdırmazlık contası kendini sıcak suya bırakıyor mu ve bunu içmek zararlı olur mu diye kafama takılınca olay buralara geldi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • johan @johan28

  Amann damak tadı ve kolaylık hangisi hoşunuza gidiyorsa, yoksa bunun forumları var gidin sizi döver geri gönderirler böyle dediniz diye ben zamanlayıcısı yüzünden kahve makinesini kullanıyorum lezzeti de güzel oluyor diye beğendiğim marka çerkirdek alıp kendim çekiyorum bu kadar

 • eskod @eskodd

  pişirme yönteminin adı türk kahvesi, yoksa hepsi aynı kahve, dök kupana türk kahvesini koy üzerine sıcak suyu aynı tat.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Fark olur ama dediğiniz gibi pahalı aletlere gerek yok. Filtre kahve iri çekildiğinden suda çözülme az olup ekşilik acılık az oluyor ve içindeki aromayı alabiliyorsunuz. Berrak çay gibi bir görüntüsü oluyor ve kiminin içinde odunsu kiminin içinde meyvemsi tatları alabiliyorsunuz. Ama sizin yaptığınız yöntemde içilebilir ama bir filtre kahve olmaz. Filtre kahve ucuza ve zekle içmek isteyenler için kahve hunisi ve filtre kağıdı yeterlidir. Filtre kağıdı ucuz ama bir tanesini huniden çıkarmadan yıkayıp tekrar tekrar kullanabilirsiniz 5-6 defa hata bazen 8-9 defa.

 • ofis @ofis

  Yaptım beğenmedim, filtre için çekilmiş kahveye devam.

  • TeknoStil @teknostil

   Peki sorun neydi? Yanık mı tadıyordu ya da tadı yavan mıydı mesela?
   Bazen usulüne uygun yapsak bile kahve iyi tatmayabiliyor. Aynı su, aynı kahve, aynı ölçü, aynı yöntem ama farklı sonuç. Niye böyle oluyor bilmiyorum. 🙂

  • ofis @ofis

   @teknostil iyi pişmemiş Türk kahvesi gibi oldu, az daha olmasaymış bulaşık suyu misali olabilirdi, telveden dolayı pürüzsüz bir içim olmadı. Beklettim telvesi çöktü ama baya bulanıktı. Bizim kahve sert değildi ondan kaynaklı da olabilir. Kahve oranını arttırınca daha iyi sonuç alınabilir belki ama bana umut vermediği için denemeyi düşünmüyorum.