Barış özcan durumu gayet basit bir şekilde açıklamış...
Bizde kendimize göre seçtik uygulamamızı 🙂 görseller ekte .
WhatsApp'ı silelim mi? Barış Özcan

https://youtu.be/ONiFrZYI5ng

#WhatsApp
#signal
#microsoftkaizala
#skype
#kaizala
#telegram
#bip
#barışözcan

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cem KOÇ @cemkoc

  Videoyu izleyip mi yorum yaptınız?

 • Hüseyin @hcennet

  Barış Özcan, ülkenin çok bilmiş balonu

 • Alim Bozkayalar @sqn

  ben konuya hakim olmayan biri olarak uzmanların görüşlerini kendimce derleyip insanlara anlatamaz mıyım?

 • ⭐Temp⭐ @temp

  @erkanox Genelleme yapmayacağım zira tüm videolarını izlemedim ama Whatsapp özelinde hazırladığı yukardaki videonun hepsini izledim.
  Baştan sona doğru konuşmuş. Telegram'ın da varsayılan olarak mesaj şifrelemesi yaptığı doğru. Hatta geçenlerde Hamdi abi de söylemişti bunu GelecekBilimde yayınında.
  Signal'e insanlar niye bu kadar güveniyor sorusunu söylüyordum hep ama bu videodan sonra anladım.
  Whatsapp'ı yazan bir adam, Whatsapp'dan ayrıldıktan sonra Signal'i desteklemeye başlamış ve bunu kullanıcı güvenliğine dayalı politika izlediği için yapıyormuş. Bu bana güven verdi.

 • supernova @supernova

  Bence de güzel açıklamış. Mükemmel diksiyonu ve anlatım kabiliyetiyle, derlediği kaynakları bizlerle paylaşmaktan sakınmayan, koca yürekli adam.

 • ⭐Temp⭐ @temp

  @kei Sunucuya kadar şifreli gitmesi çok önemli değil zira yazdıklarımız sunucuda şifresiz olarak duruyor. Videoyu veya sesli görüşmeyi şifrelese de bu büyük bir güvenlik sıkıntısı doğurur benim açımdan.
  Tabi eskiden çok umursamıyorduk çünkü Telegram kullanan aşırı bir kitle yoktu.
  Dolayısıyla nispeten daha güvenli görüyordum. Şuan çoğunluk buraya gelince veri gizliliği konusu soru işareti oluşturdu.
  Ne kadar kullanıcı o kadar big data demek.

 • ⭐Temp⭐ @temp

  @kei Biliyorum tabiki ama şunu kastediyorum;
  Sunucuda şifresiz olarak mesaj tutulması demek, hacklenme riskinin dışında hükümetlerin bu bilgiyi istemesi, arka kapıdan sızdırma riski v.s. demek.
  Ha geçen GelecekBilimde yayınında da bahsedildi. Gizlilik mi yoksa kötü emellere sahip bir insanın engellenmesi mi? Bu iş biraz tartışmalı fakat konu oraya dayanıyor tabi.
  Mesajlara kimse erişemese kötü niyetli kişilerin ekmeğine bal sürmüş olacağız.
  Kısacası: İki ucu pislik bir değnek bu iş. 😀

 • altalena @altalena

  Telegram şifrelemiyor değil, kullanıcılar arasında uçtan uca şifreleme kullanmıyor çünkü bulut tabanlı ve mesajlar sunucu tarafında şifreli duruyor ama açık kaynak kodlu olmadığı için insanlar doğal olarak şüphe duyuyor. Gizlilik politikalarında, açık ve net bir şekilde "mesajlarınızı paylaşmayacağız, okumuyoruz, işlemiyoruz" şeklinde yazmışlar, Telegram sunucuları da dünyanın her bir yerinde. O mesaj verilerini yürütüyor olsalar ve bu bir şekilde tespit edilse sözleşmelerinden ötürü fena patlarlar, o yüzden böyle bir şey yapacaklarını da sanmam.

  Telegram'ın varsayılan olarak uçtan uca şifreli değil de bulut tabanlı olma nedeni cihazlar arası mükemmel senkronizasyon ve mesaj geçmişinin tutulabilmesi için yapılmış bir şey. Yani "Telegram Whatsapp'tan daha güvensiz/farksız/geçmek saçmalık" diye tespit kasanların ben ağır saçmaladıklarını düşünüyorum. Adamlar milyon dolarlık şirket, yan mahalledeki dandik şirket değil ki sözleşmelerinin aksine iş yapma ihtimalleri yüksek olsun. Komplo teorilerinde yazıldığı gibi Ruslara çalışıyor olsalar AB ve Amerika'nın bunu seyredeceğini mi sanıyorsunuz? Hepsine veri satıyor olsalar bunun kokusu da illaki çıkardı.

  Aşırı gizlilik isteyene de adamlar private chat koymuş, uçtan uca şifreleme orada var. Kullanması da gayet basit, daha da şüphe duyan özel konuşmalarını Signal'den yapar, olur biter.

 • memedeath @memedeath

  Signal vb kullanıcı sayısı arttıkça yeni server kiralamaya başlayacak. Server ve diğer artan maliyetleri karşılamak için ne yapacak? Ya ücretli sürüm yapacak -ki kimse almaz- ya da reklam işine girecek. Al sana WhatsApp.

 • Cenk Akay @cenk_akay08

  Keşke mesajlarım gizliliğini dert edecek kadar değerli olsa.

 • Linux @linux

  Sıradan bir vatandaş olarak hiç umrumda degil acıkcası takip etsinler dinlesinler beni.
  Gereksiz paranoya ulan biz kimiz ki. Görende MIT te Genelkurmay da calısan bükokrat sanacaklar biizi.

  • qubit @qubit

   Ver hocam bize o zaman bilgilerini de biz satıp köşeyi dönelim 😀 Hem de para yurtiçinde kalır 🙂

   Şaka bir yana bir eleman kalkıyor firma kuruyor. Ana iş modeli milletin bilgisini reklam verene satmak. Hadi diyelim karşılığında da öyle bir hizmet sundu ki bedavaya, paran da yok zaten, kalbini çaldı he dedin.. Tamam da adamın yarın nerede duracağı belli değil? Kesin duymuşsundur, Macbook'tan bilet alana yabancı bir seyahat firması fiyatı yüksek tutuyordu, PC'den siteye girene düşük. Adamların herhangi bir etik yargısı yok, hukuki olarak 100-200 milyon ceza versen adamın çerez parası. Bunlara bir tepki göstermezsen bunun gideceği noktayı hayal bile edemeyiz. Hastaneye gidersin, röntgen çekersin, senden fazla öbür hastadan yüksek alır. Sigorta yaparsın sana yüksek ötekine düşük teklif verir. Bunlar en basiti. Tuvalete giderken kapıyı kapatmayan birisiyim bile desen işin ucunda zarar var 🙂

   Ben şahsen bu kadar tepki beklemiyordum gezegende, tüm "firmalara" bir ders olur inşallah.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  @erkanox yap abim, sağlık konusundaki açıklamaların ciddi başını ağrıtır ama dikkatli ol 🙂

 • supernova @supernova

  Bu insanlardaki rahatlık da beni çileden çıkarıyor. Şimdi sen, sessiz kalırsan, kabullenirsen yarın başka bir şeyi dayatmayacağı ne malum. Tepki vermek kadar doğal bir şey var mı? Hiç bir firma vazgeçilmez değildir, bunu anlaması lazım, yoksa işimiz zor.

 • firfir @firfir

  Telegrama geçen çevremdekiler arama kısmına isim yazınca rehberinde olmayan kişiler çıkması üzerine yavaş yavaş whatsapp a dönmeye başlamışlar. Orası nasıl bir yer öyle falan diyorlar 😀 Bir de telefonunu gizlemeyince 🙂