Bilgisayar Mühendisleri Odası, yarın (16 ocak cumartesi) 17:00'da odanın YouTube kanalı üzerinde canlı yayında "Özgür ve Güvenli İletişim Mümkün: WhatsApp Değilse Ne?" konulu bir sohbet gerçekleştirecekler.

Canlı yayın kaydı: https://www.youtube.com/watch?v=Vwm8d67mBCE

#BilgisayarMühendisleriOdası #ÖzgürYazılım #güvenlik #whatsapp

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) @lterlemez

  Bu kadar büyük bir veri kaynağı var iken ve para edeceği aşikar olan bir ortamda güvenli iletişim mümkün değildir. Keşke bununla da yetinebilsek ama yetinemiyoruz, hükumetlerin ister genel güvenlik ister kendi güvenlikleri ister başka bir neden ile bu özgür ve güvenli iletişime müdahale etmek isteyeceği aşikardır. Burada tartışılması gereken şey, buna ne kadar izin verilmesi gerektiği ve izni kimin vermesi gerektiğidir (yani, son kullanıcı mı, devlet yöneticileri mi yoksa hizmet sağlayanlar mı)?

  • Cem KOÇ @cemkoc

   Bu yoruma bu konu ve diğer yazılımlarda uymayan bir kısım var.

   Açık kaynak. Hem açık kaynak olup hem de herhangi bir sunucuyla iletişim kurmayan bir uygulamada satılacak bir veri elde edilemez.

   Bu tarz yorumlar diğer tüm uygulamalar için de yapılır. Ayrıca "ürün bedavaysa ürün sensindir" sözü de burada geçerli değildir. O yüzden destekçileri öncelikle bir felsefe olarak tanımlar.

  • lterlemez :) @lterlemez

   @cemkoc; Mutlaka suistimal eden çıkacaktır.

  • Cem KOÇ @cemkoc

   @lterlemez Elbet vardır. Ama kaynak açıksa ve çok kullanılan uygulama ise çok sürmez genelde ortaya çıkması. Ama birkaç bin kişinin kullandığı uygulamalardan bahsediyorsak haklısınız.

 • qubit @qubit

  Güzel de konuşmacılar konuya ne kadar hakim orasını buradan anlamak zor. Bitince YT'den bakarız.
  #haftalıkgündememalzeme