Kilo problemi olmayan birinin ana öğünlerine dikkat etmesi kaydıyla şekerli aburcuburlar tüketmesinde bir sakınca var mıdır? Bir de şeker tüketiminin diyabete yol açma riski ne kadar acaba? Babam genetik faktörün daha baskın olduğunu söylüyor. Kendisi 50 yaşında ve iyi bir tatlı tüketicisi. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Player 1 @player-1

  Baban doğru söylüyor. Sülalede şeker hastalığı varsa ister şeker tüketsin ister tüketmesin yine de diyabet olabilir.(konunun uzmanı değilim)

 • Gump @runforrest

  Aşırı ekmek tüketimi var ülkemizde. Yani gelirle de ters orantılıdır muhtemelen, insanlar doymak için yiyor. Beyaz ekmek de öyle bir şey k, şimdi can sıkıntısına 2-3 tane gömerim, o yüzden hiç bulaşmıyor geçiyorum..

 • turker @turker

  şeker gibi aşırı rafine ürünler sağlık için iyi değil. olabildiğince az tüketmek lazım. kiloya, yaşa vs. bakmaz

  • Faruk @talebekedi

   @turker Aslında baya azalttık ama zaman zaman yiyorum gene de. Bazen kriz gibi bir şey geliyor, yemediğim zaman beynim çalışmıyormuş gibi hissediyorum. Haftada bir falan bisküvi tarzında gıdalar yiyorum. Bu arada düzenli spor yapan biriyim. 🙂

 • Faruk @talebekedi

  @orcun Bazı uzmanların aslında iştahın vücüdun doğal bir sinyali olduğuna dair demeçleri de var. Mesela canın tatlı istediyse bu kan şekerindeki bir düşüşe işaret olabilir diyorlar ve kararınca tatlı tüketilmesinde bir sakınca gömüyorlar. Canan Karatay ve Ümit Aktaş gibi fitoterapi uzmanları da bu gıdaların hayatlarımızdan tamamen çıkartılması gerektiğini söylüyor. Bizlerde ne yapacağımıza şaşıyoruz doğrusu. Ama işin tuhafı diyabet olduktan sonra geri dönüşün olmaması; hem tedavisi yok hem de neredeyse pirinç dahil minimum düzeyde glikoz içerin gıdaları bile hayatından çıkarmak zorunda kalıyorsun.

 • Faruk @talebekedi

  @runforrest Alışkanlıkları değiştirmesi zor gerçekten 🙂 Bizim millette ekmek tüketmeyince doyulmayacağı gibi bir kanı var. Biz ailecek uzun zamandır beyaz ekmek tüketmiyoruz. Onun yerine tam buğday ekmeği tüketmeye başladık hem besin değeri (lif, kepek vs.) daha yüksek ve daha doyurucu hem de glisemik indeksi düşük.

 • Faruk @talebekedi

  Bu gönderiyi de çayın yanında bir şeyler atıştırırken yazdım 😁

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  35 Yaşıma kadar 1,83 boy ile 63-68 aralığında gezindim. 35'ten (Askerden) sonra önce 72 sonra da 83'e kadar çıktım. 80-83 aralığında geziniyorum, yemek yemeyi ve özellikle sütlüler olmak üzere iyi (ve doğal) yapılmış tatlıyı çok severim. 4 Kişilik 1 büyük boy pizza ile 2 kişilik orta boy 2 pizzayı rahatlıkla yiyebilirim. Genetik aslında şeker ama yine de dikkat etmek lazım, diğer tüm ürünlerde de olduğu gibi aslında şekerin kendisinden ziyade yanındaki diğer içerik çok önemli ve dikkat edilmesi gerekiyor. Şekeri de çok severim ama azalttım. Mümkün olduğunca az tüketmeye çalışıyorum. Biliyorsunuzdur, beyin de şeker tüketir. Makul oranda doğal şekeri tüketmek gerekir.