Kedisi olanlar vardı burada. Neye göre kedi edindiniz. Sokaktan tutup alıp eve mi getirdiniz. Türü var mı. Erkek kedi mi dişi kedi mi iyidir. Biri 4 biri 6 yaşında kızım var. Kediler ile çocuklar anlaşabilir mi. Evim giriş kat,yerle bir seviye yani,arkada bahçesi var sadece bize ait. Bu durum + mıdır. Satın mı almam lazım illa,sokaktan bir yavru alınır mı eve alışır mı. Kedilere çok yaklaşmadım bu zamana kadar,kucaklamak filan nasıl olur bilmiyorum,nasıl tutulur.Tutabilir miyim. Alıp 2 gün sonra vazgeçmek istemiyorum. Kızlarım dışarıda sürekli kedi peşinde. Çok masraflı mıdır. Çok kararsızım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Çocuklar için iyi bir şey, muhakkak alın. Öncelikle sokaktan alabiliyorsanız en güzeli bu. Belirli bir cins talebi varsa sahiplendirme siteleri hatta sahibinden gibi platformlarda dahi ilanlar olabiliyor. Kar amaçlı olmayıp en fazla bir kaç aylık mama/aşı gideri karşılığında alabilirsiniz. Dükkandan almayın.

 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  1. Masraflidir ,maması kumu veritneri hastalığı aşısı vs vs
  2. Sokatan yavru almak.mantikli ne kadar küçük kedi 🐈 sizi o kadar sahiplenir.
  3 Her an bikabilirsin ,örnekleri çok
  4.bahceli giriş kat ev artı avantajdır
  5 kedisine göre sevimli tatlıdır bazıları anandan emziğin sütü boğazından getirir
  6. Tatile biyere memlekete gitmek kediyi evde bırakmak sorundur.
  7 Erkek olanı kizisir ortalığı dağıtır evden kaçar dişisi her sene doğurur minnaklara sahiplenici arama derdini düşersin . çözüm kısırlaştırmaktir ama canlıların kendi rahatınız için seks hayatlarına son vermek vebali olan bişey
  8. Bir kediye deli para dökmek yerine aynı paraya sokata 10 kedi 🐱🐈 bakabilirsin
  9.evde oynarsın eğlencelidir
  10. Nimet ve külfet dengesinin neresinde kalacagin yukarıdaki 9 maddeye bağlı karar senin..

 • AB9 @sqn

  - hiç kedi almadım, ya anneleri balkonumuza doğurdu, ya annesi soğuk bir kar yağışında ensesinden tutup pencereme getirdi ya da bir cumartesi sabahı kendisi miyavlayarak geldi.
  - cinsiyet ayrımı yapmam, iki cinsle de anlaştım.
  - kediler ile çocuklar çok iyi anlaşır, çocukların gelişimi için evcil hayvan avantajlıdır hatta.
  - giriş kat olması avantaj ama sınırı bilmek lazım, ben sürekli içeri-dışarı yapılmasını sevmiyorum, haftada 1 gezdirebilirim.
  - hayvan satın alınmaz, o zaman canlı değil mal olur.
  - eve her türlü alışır.
  - çok fazla kedi istemeyen ebeveynin bir süre sonra müptela olduğunu gördük, alışmanızı gerektirecek bir şey yok, evinizdeki bir canlı olarak görürseniz süreç çok daha hızlı ilerler zaten.
  - kızlarınız istiyorsa muhakkak bir yavruyu sahiplenin, arkadaşlık etsinler.
  - masraf olarak görürseniz çocuğun bezi bile gözünüze batar. giriş katta olduğunuza göre balkona kumunu koyarsınız, kedi çok çabuk kavrıyor zaten, beslenmesini de kızlarınız halleder zaten.

 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  Benim yazdıklarım uçmuş ✈️🛩️🛫🛬

 • KRAK3NN @passenoir

  Sokakta çok kedi olduğu için bende elimden geldiği kadar bakmaya çalışıyorum,fakat yaklaşık 4 yıl önce bir minik bağırıp duruyordu evin önünde.Bi baktım tek başına kalmış bir tekir annesi babası yok,gözü iltihaplanmış her yeri pireliydi.Kıyamadım öyle duruyordu taşın üstünde aldım bir güzel temizledim sonra veteriner hekime gidildi göz için ilaç damla vs. derken 4 yıldır bizimle yaşar oldu 🙂 Tamamen rastlantı yani tanışmamız.Fakat şöyle bir şey var kendisini eve aldığımızda bende bir öksürük başladı bir çok alerji testi yaptırdım kedi hariç her şeye alerjim vardı ama kediye yoktu.Bizimkiler istemedi kediyi evin içinde bende bizim apartmanında içinde merdiven altı var oraya yatağını mamasını suyunu tuvaletini koydum orada yaşamaya başladı.Evin içine ara sıra alıyoruz ama genel olarak yatıp uyuduğu yaşadığı yer o merdiven boşluğu oldu apartmanın içinde yaşıyor yani dışarıda değil.Açıkçası bizimki hybrid oldu ne tam ev kedisi ne tam sokak kedisi,canı istediği zaman çıkıyor sokakta dolaşıyor akşam olduğu zaman geliyor pencereyi tırmalıyor ben geldim diyor 🙂 Kapıyı açıyoruz yiyor içiyor uyuyor.Sonra sabah yine işe giden vs. kapıyı açan biri olduğunda beraber çıkıyor.Resmen mesaiye kalıyo 🙂

  Hayvanın hayat hikayesini anlattım resmen 🙂 Uzun olmuş..

  Sorularınıza gelirsek,dişileri daha hırçın olur ve evet kediler çocuklarla anlaşabilir.Ben hayvanları bir "mal" olarak görmediğim için satın almaya karşıyım bunun ticaretinin yapılmasını da hiç anlamıyorum.Sokakta ve barınaklarda çok can var.Ama şöyle bir durumda var,sokaktaki bazı hayvanların psikolojisi bozulmuş ve hırçın şekilde de olabiliyorlar maalesef ki bazı insanlardan ve yaşadıkları şeylerden dolayı.Ne kadar küçükken sahiplenilirse o kadar erken alışır size yani genellikle küçüklüğünden itibaren bakmak aradaki bağı daha iyi yapıyor.

  Cins kediler genelde daha sakin olur.Sokakta cins kedi de çok nadir görülür,bu yüzden sokak kedileri tekir veya sarmanlar cins kedilere göre daha hareketli ve oyuncu oluyorlar.Bizimki geliyor yanına 10 saniye sevdiriyor sonra hemen orama burama atlıyor çiziyor.Oyun aslında onun niyeti küçüklükten beri öyle alıştırdığımız için elimizi oyun olarak görüyor.Bahçe olması şu açıdan artı olabilir,tuvaletini falan oraya koyarsınız evin içinde koku vs. oluşmaz veya direkt dışkısını bahçeye de yapabilir belli olmaz bizimki yapıyor ara sıra 🙂 Kediler bilindiği üzere asi hayvanlardır,sokak kedileri genelde tanımadıkları kişilere yaklaşmaz kolay kolay.Kucağınıza alıp almamak onun insiyatifine kalmış ben bizimkini alıyorum yaklaşık 20 saniye duruyor sonra başlıyor ters ters bakmaya 😀 Kedi sürekli kucağınızda gezdirebileceğiniz bir şey değil maalesef.Onun istemediği bir şeyi zorlarsanız size zarar verebilir.Yani kısacası kedi sizi sahiplenir o ne zaman ne isterse onu yaptırır 🙂 Sürekli alayım kucağıma,çocukların yanında dursun hep vs. derseniz o zaman köpek bakın kediler bunlara gelmez.Hatta köpekler çocuklarla kedilerden daha iyi anlaşıyor ve korumacı oluyorlar diyebilirim.

  Son olarak masrafı olur mu,bakabilir miyim? Tabi ki olur o da bir can onun da ihtiyaçları var,çocuklarınızdan ayırmamanız lazım onu.Ha gidipte abartmanın bir manası yok misal mamada kumda vs. en pahalı şeylere gerek yok.

  Not olarak kısırlaştırma konusuna değinmek istiyorum,genelde kişiden kişiye değişir bazıları yaptırır bazıları yaptırmaz ama bana kalırsa özellikle dişi için yaptırmak şart.Evet biliyorum hoş bir şey değil ama kızgınlık döneminde hal ve hareketleri inanılmaz şekilde değişiyor bir bakmışsınız tanıyamıyorsunuz.

  Biraz uzun oldu kusura bakmayın 🙂

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Tekir cinsini alip eve sokmayin bezdirir. Hatta bahcede bakmak enniyisi. Arada eve sokulur bisey olmaz. En bakilabilir sokak kedisi smokinli denilen türdür.