Twitter Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya almış.
#HaftalıkGündemeMalzeme

https://twitter.com/TwitterSafety/status/1347684877634838528

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • njordeven @njordeven

  https://twitter.com/POTUS hesabından paylaşım yapamıyor mu acaba merak ettim

 • njordeven @njordeven

  Şu durum karşısında bence bir ikilem doğuyor. Liberaller bu noktada kendi değerleriyle çelişiyor ve ölesiye savundukları ifade özgürlüğünü onlar ile farklı fikirde olanlar karşısında umursamıyorlar. Twitter belki son olaylara bakarak yaptığı hareketi meşrulaştırabilir ancak genel olarak kendilerinden olmayanlara karşı bir ikiyüzlülük sergiledikleri benim şahsi görüşüm.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Twitter ve diğerleri özel platformlar ve kullanım koşullarını kendileri oluşturuyor. Buna uymayı kabul ederseniz, uymadığınızda yaptırım uygulanır. Trump hiçbir dayanağı olmayan bir iddia ile insanları sosyal ağ üzerinden kışkırttı ve bunun sonucunda meclisleri basıldı, 4 kişi öldü.

   Yani Trump ifade özgürlüğünü kullandı, sonuç olarak insanlar öldü. Twitter ve diğerleri bu adam deli kesin yanlış işler yapar diye önceden hesapları kapatsaydı, haber vermişti aslında, bir ihtimal bu isyan çıkmayacaktı ve o insanlar ölmeyecekti. Ama ifade özgürlüğü nedeniyle engel olunmadı.

   İfade özgürlüğünüzü kullanmak, bunun sonuçlarına katlanmayacağınız anlamına gelmez. Burda çelişki yok. Trump da eylem çağrısının sonuçlarına katlanıyor. Yaptığı suç zaten.

  • OLDBoy @oldboy

   İkilem yok bence, Trump özgürce yaptığı şeylerin sonucunda ölümler gerçekleştiğinden cezalandırılıyor. Özgürlük başka, sorumluluk başka şeyler.

  • Kvothe @amurado

   @gamsizm AİHM suç olduğunu düşünmüyor, 6-7 Ekim olaylarında 30 kişi öldü.

  • Kvothe @amurado

   @my_techno Hayır ben burda gördüğüm mesaja inanıyorum. Kendine saygı bık bık bık gel buna yorum yap. Muhalefet olacaz diye vatan haini olup çıkacaksınız haberiniz yok.

  • muhalif @muhalif

   @amurado Vatan hainliği derken? 1-Osman öcalan'ın trt ye çıkarılması, 2- Oslo da pkk ile yapılan görüşmeler, 3- Haburda pkk'lıları davul zurnayla karşılama rezaleti. 4-Çözüm süreci denen ihanet süreci, 5- Barzani ve şivan perverin kırmızı halıyla karşılanması. (Kimin karşıladığını sen daha iyi bilirsin). Gerçi siz hoca efendi dediğiniz adama bugün terörist diyorsunuz şaşırmamak lazım.

  • Kvothe @amurado

   @muhalif

   1- whataboutism yapmadan savunmaya çalışın bir kere.

   2- hoca efendi dediğiniz derken? Hayatım boyunca gururla anlatacağım, bir an bile sempati beslemedim ne ona nede etrafındaki oluşuma.

   Konuyu başka yere çekmeye çalışmayın burada konuştuğumuz halkı sokağa davet edip sonucunda olanların seni bağlaması durumu, Amerika'da olunca cezalandırılmalı diyenler tr de olunca AİHM diye tutturmasinlar. Gamsizm Trumpin yaptığının suç olduğunu belirtmiş, ben ona karşı AİHM in suc kapsamında değerlendirmedigini söyledim. Sonra geldi biri teröristi savunan yazılar yazdı. Oslo ile Öcalan ile ne alakası var benim yazdığimin.

  • muhalif @muhalif

   @amurado Verdiğim örneklerin konuyla alakası şu hükümete toz kondurmayan birinin kalkıp hdp mesajı paylaşıp bak vatan haini olacaksınız he demesi. Savunduğun zihniyetin yakın geçmişte hdp/pkk ilişkisini hatırla istedim. Hoş son günlerin modası vatan hainliği, canı sıkılan birilerini vatan haini ilan ediyor neden acaba?

   Trump konusuna gelirsek engellenmeyi hak etti, sen kaybettiğin seçimi kabul etmez seçmenine kongreye yürüyün dersen engeli de yersin cezaevine de girersin.Seçimi kaybettikten sonra efendi gibi rakibini tebrik etseydi bunların hiçbiri olmazdı.

  • Kvothe @amurado

   @muhalif evirip çevirmeden söyleyin Demirtaş'ın içeride olması gerekir mi gerekmez mi? Trump ile aynı mesele.

  • muhalif @muhalif

   @amurado Benim görüşüm çok net bölücülük yapan parti veya bağımsız milletvekillerinin mecliste bile olmaması lazım. İtiraz ettiğim konu yahu dün adamlarla çözüm süreci ayağına el ele kol kola olanlar bugün o görüşmeler yapılmamış gibi davranıyor ona ayar oluyorum.Yoksa ülkeyi bölmeye çalışan kişi/kişiler cezaevinde olmalı o konuda sıkıntı yok.

  • Kvothe @amurado

   @muhalif tamamen katılıyorum, ama naif duygularla ve yanlış yaparak terörü bitirmek için bu görüşmelerin yapıldığına inanıyorum. Bu benim görüşüm.

  • muhalif @muhalif

   @amurado Terörün siyasi ayağını meclise sokmak ülke olarak yaptığımız en büyük yanlışlardan biridir.Meclise sokarak güçlenmelerine ve bölücülük faaliyetlerini meşru zeminde söyleme imkanı verdik maalesef.

 • njordeven @njordeven

  İfade özgürlüğünün kapsam alanının sosyal medya sitelerinin inisiyatifine bırakılması, keyfi kararların önünü açacaktır. Bu sosyal medya siteleri ifade özgürlüğü için sınırı nasıl çiziyor? Trump'ın hesabının askıya alınması durumundan bağımsız olarak ifade ediyorum çünkü Trump konusunda Twitter'ın haklı gerçekleri var. Ancak bu kadar büyük güce sahip sosyal medya platformlarına ifade özgürlüğünü emanet etmek ipin ucunu kaçırmaktır bence. Sosyal medya siteleri bu konularda hüküm verme konumunda olmamalı. Diyebilirsiniz ki Twitter zaten ToS'da kullanım koşullarını belirtmiş, ihlal edeni uzaklaştırır. O zaman da orası özgür bir platform değildir, bu tartışmalar da gereksiz olur

  • Shamino Salle Dacil @salledacil

   Bu ifade özgürlüğüyle alakasız, hatta Twitter'ın ifade özgürlüğü sağlamak gibi bir zorunluluğu yok. Devlet bir kişiyi sansürlüyorsa, konuşmasını engelliyorsa, hapse atıyorsa, beden bütünlüğüne zarar veriyorsa vb. uygulamalara gidiyorsa ifade özgürlüğü engellenmiş olur, Twitter'ın bahçesinde oynamak isteyen Twitter'ın kurallarına göre oynar. Trump gidip bir sosyal medya sitesi açmakta özgür. Gitsinler kendi destekçileriyle bir sunucu açıp üzerinde bir sosyal medya platformu oluştursunlar, bu hakkı ellerinden alan yok. Milyonlarca üyesi de olacaktır muhtemelen.

   First Amendment bunu garanti altına alıyor: "Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances."

   Yani mesela göreve geldikten sonra gidip Biden'a, eşine, çocuğuna, annesine falan hepsine küfür edebilirsiniz ve hiçbir şey olmaz. Herhangi bir polise, şarkıcıya, ünlüye, komşunuza hepsine küfür yazan bir bot yazabilir ve günde bin tweetlik küfür yazabilirsiniz.

  • cestlavie @cestlavie

   @salledacil yarası olan gocunur ülkesi ya resmen, harika bir şey bu... bir de bize bak.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Tamam siz de vatandaş olarak madem öyle ben de kullanmıyorum uygulamanı diyeceksiniz. Sayınız yeterli sayıya ulaşırsa bir etkiniz olur. Öte yandan elbette bu firmaların canları ne isterse onları yapabilme hakkı diye bir şey de yok. Nasıl ki para kazancı varsa diğer işletmeler gibi vergi vermesi gerekiyor, elbette işleyiş açısından devletlerin bir denetimi ve yaptırımı olacak. Vatandaş, verisinin nasıl korunduğunu ya da kullanıldığını bilemez ve denetleyemez. Silin dediğinde sildim abi merak etme diyen firma gerçekten sildi mi bunu devlet kontrol edecek. Ama finalde bu özel şirketlerin ürünlerini kullanan vatandaştan daha büyük etkiye sahip bir şey çıkamaz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @kei Trump sokaktaki adam değil ABD başkanı. Mağdurum edebiyatı her yerde işe yarar ama ABD başkanıysan da mağdurum deme. Elinde bütün imkanları olmasına rağmen hala iddiasını kanıtlayamadı. Kendine oy veren kilit eyaletlerde bile kaybetti.

  Ve kongrenin onayladığı başkanı tanımayıp insanları sokağa dökersen zaten artık demokrasi dışına çıkmışsın demektir. O zaman da kazansan iyi olur çünkü kaybedersen fena 🙂 İşte Trump o fena aşamasında. Seçimin dışına çıktı bir hamle yaptı ama etkisi olmadı şimdi karşı taraf hamle yapıyor. Trump'ı yok ediyorlar. Demokrasi kanunları yerine orman kanunlarını kendi tercih etti şimdi güçlü olan kazanacak ve güçlü olan Trump değil.

  Bu tarz liderlerin medyayı kontrol etme çabası boşuna değil işte. Demokrasi dışına çıkmaya niyetlendiğinde lazım oluyor. Trump bunu başaramadığı için sosyal medya ve onların bağlı bulunduğu firmalar Trump'a düşman. Ve şimdi sesini kesiyorlar.

  Yarın bu firmalar kendi istedikleri insanlara ses verirlerse ne olacak diyebilirsin. Evet mümkün. Orda da Çin'e bakıyoruz. Jack Ma'yı yok ediyorlar. ABD'nin tersi oluyor. Çin iktidarı, sosyal medyanın halkı yönetebilme ihtimalini görüp teknoloji şirketlerini yok etme pahasına harekete geçiyor.

  Sonuçta Çin'de mi yaşamak istersin ABD'de mi?

  Uzun lafın kısası demokrasi hak özgürlük vs konuların aslında yalan olduğu bir dünyada kötünün iyisini seçmeye çalışıyoruz. Her senaryoda uyutulan ve gücünü kaybeden değişmiyor.
  İnsanlık, yönetim biçimi olarak daha iyisini bulana kadar böyle. Ve bir yandan tarihe baktığımızda, Trump gibi Hitler gibi tehlikeli tiplerin güç sahibi olmasının engellenmesi gibi bir ihtiyaç da var gözüküyor. Muhtemelen bir dünya savaşı daha lazım daha akıllı bir sistemin düşünülüp hayata geçirilmesi için.

 • ⭐Temp⭐ @temp

  @morty Telegram k.adın neydi yine kaybolmuşsun bulamıyorum. 😀