#uydunet #kablonet #Modem

Evet arkadaşlar. Bir süredir internette sorunlar yaşıyordum(son 1 aydır yoğun olarak). Gelen teknik ekibin söylediğine göre modeme gelen sinyal iyi. Netmaster CBW-383Z4 modemim gelen sinyali iyi okuyamıyormuş. Ancak gün içerisinde bazen uzun süre (2-3 saat) giderken bazen de 3-4 saat sorun olmadan çalışması garip gelmiyor değil. Bir de teknik servis gelince değerlere baktı ve ne hikmetse internete bağlandı modem.

Neyse. Ben şimdiden yeni modem bakmaya başladım. Muhtemelen türksat'tan kiralayacağım. İnfinity 401 modeli önerilmişti önceden de sanırım ona bakacağım. Başka önerisi olan varsa yine bir sorayım dedim. @orcun hocam sen infinity 401 'den memnundun diye hatırlıyorum önermiştin.

Not: Mi router 4A kullanıyorum kablosuzda. Muhtemelen yine kullanacağım. Yani aslında kablolu bağlantısı sorun olmasa da yetebilir. Netmaster 'ların kablosuzu sorunsuz genelde demişler.

Ek: Modemi bir resetlemeyi deneyeceğim net giderse. Bakalım nasıl olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Memnundum ama modemin ac sinyali zayıf. Tamam benim ev ufacık ama genelde sorun yaşayabilirsin. 2.4 ghz fena değil gerçi sen router takacaksın o da dert olmaz.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Turksatın en zayıf karnı modem kısmı bence, bir türlü alternatif sunulmadı, geçmişte motorola vs vardı ama şimdi yok.
  Sadece aynı marka dönüp duruyor, eskiden satın alma vardı şimdi sadece kiralama ve eğer uzun vadeli kullanırsan kiralama çok pahalıya geliyor.
  Modem köprü modunda mı çalışıyor, bir ısınma durumu vs oluyor mu ?
  Kablosunda temassızlık olma durumu vs oluyor mu ?

 • prometrik @prometrik

  Teknik ekip geldiğinden beri internet kesilmedi. Son zamanlar dikkatimi çeken bir diğer konu cloudflare dns e olan ping in yükselmesi idi. Eskiden 11-12ms alırken şimdi 67ms civarı oluyor. Konuyu yaşayan başkaları var mı diye araştırdım. Superonline altyapısında bu yaşanıyormuş genel olarak sanırım.

  cmd üzerinden tracert 1.1.1.1 yazıp siz de bir deneyin. Ben baktığımda şimdi altyapı superonline üzerinden geçiyor gözüküyor. Sanırım fiber altyapı için ona geçiş yapıyorlar ve bu süreçte sorun yaşanıyor. Sorun modem falan değil gibi geliyor. Öyle olsa bile eskiden 11ms iken neden şimdi 67ms? Google dns ise eskiden olduğu gibi şimdide 68ms. Onda yükselme yok. Cloudflare e özel bir şey yapılıyor gibi. Bu durum hoşuma gitmedi.

  Bir de sonradan genel arıza listesini kontrol ettim. Bende internet var ama bölge için sinyal yok kaydı yazılmış. Demek ki alt yapıda bir şey var.

  Sanırım bu ping konusunun üzerine gitmek gerekli. Türksat kablonet kullanan varsa ricam cmd üzerinde tracert 1.1.1.1 yazıp enter basın. Altyapı ve ping durumu nedir bilgi paylaşın.