Gss prim borcu yapılandırılabiliyor mu, doğru düzgün bilgi bulamadım? 8000 liralık borcun faizini silmişler, 5900 lira olmuş. Üniversite okuduğum dönem boyunca, borç gözükmüyordu. Üniversitenin son zamanlarında geçmişe yönelik bir sürü borç çıkarıldı. Yüklü miktarda borç aniden çıkınca, ödeyemedim. #gss #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hüseyin @hcennet

  26 yaşından küçüksen silmeleri lazım. Kalanı yapılandırırlar

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   Açlıktan öldüğüne ikna edersen siliniyor onun haricinde yok. Üstüne kayıtlı hiçbir mal olmayacak. Ailenin varsa yanında kalırsan onu da sayıyorlar.

  • urzais @urzais

   @shinsekuruza Nereden yapılıyor o işler sigortada mı?

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   @urzais SGK müdürlüğüne yönlendirdiler beni. Test yaptırıp bankadan tapudan falan belge istiyorlar. Ama ben yaptırmadım, 6 bin küsür diyorlar o paranın kuruşunu ödemeyeceğim. Ha alabiliyorsa alsın yastık altında para saklamışımdır belki gelsin görsün alsın bulabilirse. Zaten her şey sistemde yok mu? Yaz numaramı 50 göbek öteye kadar her bilgi dökülüyor. Görmüyor musun ne durumda olduğumu? Benim kimseye borcum harcım yok tam tersine alacağım var işsizim işsiz. Zaten ona ayıracak ayrıca bütçem olsa gider özel sigorta yaptırırım nereden bakarsan bak saçmalık.. Ee sokakta da kalacak hâlim yok bir çatı altında oturuyoruz diye yine çıkacak. Ha en üstten hesaplamışsın ha birazcık daha düşük ne değişiyor ki? Bir de bu insanlar aç değilya evinde yiyip içiyorlar, demek ki bir gelir var bir yerden bişeyler geliyor? Oradan öyle uzayıp gidiyor mevzu. Diyorum ya böyle aç acına olacaksın parkta bahçede falan yatarsan anca o zaman. Yazıyordu hane başına asgari ücretin bilmem kaçı düşecekmiş de işte öyle. Bir de ev ziyareti oluyor görmek için. Bir bela sardılar gitmiyor başımızdan ya.

 • Orcun @orcun

  Sgk'dan yapılandırılıyor ama 6 taksit mi ? öyle bir taksit oluyordu o kadar. Tavsiyem haneni değiştir ve o hanede tek yaşa ikametgah yani, o zaman devlet ödüyor. Ama aynı hanede emekli biri varsa ve min 3 kişi veya 2 kişiyseniz devlet her ay hastaneye git gitme faydalanmışsın gibi borç yazar durur.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   Hanede tek yaşıyorum. Borç geçmişe dönük çıktı.

  • Orcun @orcun

   @awsalli O siliniyor ya sorun değil. Hani en son öyleydi ama tekrar gelir testi lazım.

  • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

   GSS borcuna taksit yok ,hepsini peşin istiyor

  • Orcun @orcun

   @gugukkusu Oha kaldırdılar o zaman ? biz kuzenin borcu için gittiğimizde sgk'a 6 taksit yapıyorlardı. Demek ki onu da kaldırmışlar. 😀 Orada kavga çıkartıyorduk ya ulan diyordum adam aylık 60 lirayı ödeyemiyor işsiz nasıl her ay 1000 küsür tl ödesin ya ?

  • Gump @runforrest

   @orcun Bunu ödemeyince ne oluyor? Çalışmayan hastaneye gitmeyen adama borç çıkarıyorsun nasıl bir ........lık bu anlamıyorum ki.

  • Orcun @orcun

   @runforrest Ödemeyince hiçbirşey olmuyor. Eskiden acil hariç hastaneye girdiğinde de randevun olsa bile hastane.gov.tr 'den aldığın yani kayıt açmazlardı. Derlerdi ki sistemde borcunuz görünüyor ödeyin öyle gelin. Şimdi 3 senedir yaklaşık muayene ücretsiz gss borcun varsa bakılıyorsun sıkıntı yok. Tetkikler kan tahlili ilaçsız mr röntgen utlrason renkli doppelr vs. vs. bunlarda sorun yok. Ama dedi ki doktor ya şu şu ilaç alınacak yazdı reçete, gittin eczaneye ilacın bütün parasını ödersin. Sgk ise öder o ilaçları ama gss borcun olduğundan dolayı sen ödüyorsun. 3 sene öncesine kadarda bu yoktu yani cumhurbaşkanlığı kararıyla olmaya başladı. Yoksa acil hariç nereden giriş yaparsan yap tekmeyi koyuyordu hastaneler. Özeli zaten saymıyorum sgk anlaşması olan özellerde de hiçbir indirim yok dümdüz sigortasızmışsın gibi hayvani ücretler ödersin.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @orcun 2 sene önce defalarca hastaneye gittim. GSS işe yaramadı, tam parayı aldılar. GSS borcun olduğu sürece bakmıyorlar. En az 1-2 taksit ödenmesi lazım.

  • Orcun @orcun

   @awsalli Kayıt açtırırken ama şeyi demen lazım. Cumhurbaşkanlığı kararı ile borcu olan gss muayene hizmeti alabilir diyorsun onlar sana gss üstünden sigortalı değilde bağkur borçlu diye sistemden çıkartıyorlar barkodu öyle sıkıntı olmuyor. Kuzeni ben öyle 4 kere falan hastaneye götürdüm sorun olmuyor. Eğer oluyorsa bölümdeki sekreterlikte bir sıkıntı var.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @orcun Sekreterlikte sıkıntı olabilir, 2-3 defa gittim hepsinde kabul etmediler. Sabah girdim devlet hastanesine sıra ikindin geldi. Onda da doğru düzgün bakmadan gönderdiler.

 • Eminentia @eminentia

  GSS neden ödeniyor? Ailenizde sigortalı bir çalışan varsa zaten onun sigortası, sağlık sigortasını kapsaması gerekmiyor mu? Ben şuan üniversitedeyim, ödüyorum bazı gerekli sebeplerden dolayı ancak arkadaşlarımın haberi bile yok GSS'den. İleride onlarda ödeyecek mi bunları?

 • erdem @ec

  2013 ıle 2015 yılları arası calısmadıgım bır donem oldu. o donemden kalan GSS borcum var ama tek kurus odemedım. bır kac defa yapılandırmak ıcın gıtmıstım sgk ya yapılandırmadılarda. borc halen aynı durumda beklıyor faızde bınmemıs uzerıne. suan ıstedem tek seferde kapatabılırım ama kapatmakta ıstemıyorum devletın benı zorla borclandırdıgı aklıma gelıyor kızıyorum.