#GhostOfTsushima 'da ara sahnelerde karakterlerin çok statik, adeta odun gibi, durduğuyla ilgili bazı ciddi eleştiriler gözüme çarptı. Sıradan oyunculardan gelen bir eleştiri olsa anlaşılabilirdi; ama bu eleştirinin her videosu birkaç yüz bin izlenen, görece önemli, kendisini oyun eleştirmeni olarak gören (gerçi artık herkes kendisini herhangi bir şey olarak görebiliyor) yayıncılardan gelmesi şaşırtıcı oldu.

Bunu açıklamak zorunda kaldığım için kendimden utanıyorum; ama Ghost of Tsushima artistik açıdan direkt Akira Kurosawa'nın izinden giden ve bunu hiç gizlemeyen bir oyun. Oyunun her yerinde açık açık yazıyor. Keşke yüzbinlerce izlenen oyun eleştirmenleri "yav bu Akira Kurosawa da neymiş, bir açalım filmlerine bakalım" demeyi akıl edebilselermiş.

Kurosawa, filmlerini statik karakterler ve hareketli doğa kontrastını kullanarak dramatize etmeyi seven bir adamdı. Bir nevi imza hareketlerinden biri bu. Bir Kurosawa filmine, ne izlediğinizi bilmeden ortasından başlasanız bile bir Kurosawa filmi izlediğinizi anlayabilirsiniz. Ghost of Tsushima da tam olarak bu hissi vermeye çalışıyor ve açıkçası bunu dandik bir kopyaya dönüşmeden de yapmayı başarıyor (oyunun Japonya'da aldığı övgülere bakmak yeterli)

Oyun eleştirmeni olmak, hasbelkader oyun oynayıp kamera karşısında küfürle karışık cringe hareketler yapmaktan biraz daha fazla çaba istiyor bana kalırsa. Ama izlenmeler daha önemli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Emiracle @emiracle

    Sözüm meclisten dışarı, oyuncu kitlesini de yayıncısını da pek ciddiye alamıyorum. Ağzı olan konuşuyorun vücut bulmuş hali gibiler adeta. Entelektüel olarak bir gazoz kapağından hallice oldukları gibi ha keza bir duruşları da yok. Oyun firmaları da bu otuzbirci ergenlere her seferinde bilezik gibi geçirmekten imtina etmiyor, görüyoruz.