Qualcomm referans tasarımlı telefonları yollamak yerine 888 benchmark’larını kendisi paylaşmış, biraz şüpheli bir durum 😀 888 umutlandırmıştı ama A14’ün çok gerisinde kalmış. ARM, Apple’la yarışabilmek için X1’i tasarlamıştı ama bekleneni verememiş gibi duruyor. Tamam telefonlar artık çok hızlı, bu kadar performansa ihtiyacımız yok diyebilirsiniz ama bu yavaş ARM tasarımları x86’dan kurtulma sürecini uzatıyor. Samsung’ta artık pes ettiği için Apple dışında kendi tasarımlarını kullanan şirket kalmadı deneysel projeler yapanlar haricinde. M1’e rakip bir şeyin çıkacağı konusunda pek bir umudum kalması bundan dolayı. ARM X1 ile acaba demiştim ama gerçekten beklenin çok altında kalmış. #Qualcomm #Apple
https://www.anandtech.com/show/16325/qualcomm-discloses-snapdragon-888-benchmarks

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • YasinC @yasinc

    ARM x1 temel bir mimari lisansı, olan herkes kullanıyor. Apple'a karşı duyurulmadı yani x1, ki apple da x1'in lisansını almıştır bile. Qualcomm'un salt performans olarak apple'a yetişmesi pek mümkün görünmüyor zaten qualcomm'un da böyle bir çabası olduğunu zannetmiyorum.
    Çok uzun zamandır ARM'ın direk temel tasarımını kullanıyorlar eskisi gibi sıkı bir özelleştirme yapmıyorlar çekirdeklerde. Snapdragon 810 olaylarından sonra özelleştirme işini azalttılar. Daha çok isp, gpu gibi birimlerle fark yaratmaya çalışıyorlar.

    • Papa Emeritus @pope

      Tabii ki “Apple’a rakip olacağız” demediler ama X1, Apple çekirdekleri gibi daha geniş bir tasarımdı. ARM’ın her şeyini ortaya koyacağı bir tasarım olması bekleniyordu çünkü daha önce ucuz olsun diye Apple gibi geniş tasarımlar yapmıyorlardı CPU tarafında. Apple’ın X1 içinse bir lisans aldığını zannetmiyorum çünkü hiç bir yerde kullanmayacaklar.