Baskıcı şirketlere ve güç sahiplerine savaş açan bir oyun yapıyorsun.

Ama Çin pazarını ve Çinli yatırımcıları kaybetmemek için bir oyunu "oyunculardan tepki mesajları geldi" yalanıyla daha mağazaya geri dönmeden sansüre kurban ediyorsun.

#Cyberpunk2077 için söylenen yalanlardan bahsetmeye gerek yok zaten.

Böylece CDPR'ın da aslında EA veya Ubisoft'tan pek farklı olmadığını anlamış oldu herkes.

Bu olayın oyuncu topluluğu için bir kazanç olmasını isterdim. Ama muhtemelen bir sonraki hype treni beklenmeye başlamıştır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Outrun @outrun

  Ben de büyük bir ders almış oldum şahsen. "CDPR bu, oyun kesin iyi olmuştur o yüzden rahatlıkla ön sipariş verebiliriz" diyordum ve hatta çıkar çıkmaz ön sipariş de verdim. Neyse ki Steam paramı iade etti. Bundan sonra asla ön sipariş vermem. Zaten vermiyordum, CDPR'a tam güvendiğim için istisna etmiştim 🤦🏻‍♂️

 • OLDBoy @oldboy

  CD Project eskiden benim için "Bağımsız Yapımcı Sıcaklığındaki Büyük Oyun Şirketi"idi. Son yaşananlardan sonra ise "Uluslararası Ticari Bir Kuruluş" oldu. Beklentiyi de ona göre ayarladıktan sonra bir daha hayal kırıklığı yaşamam muhtemelen.

  Bu arada büyükmekte olan her firma gibi bu süreçte yaşananlar da bana çok normal geliyor. Tıpkı sevdiğin bir müzik grubunun ünlü olduktan sonra piyasa işleri yapmasına ve senin de "çok bozdular abi eskiden çok daha güzeldi" demene benziyor durum. O grup kaliteli işler çıkarıyorsa ve rüzgarı da arkasına almışsa elbet büyüyecek. Sonra da para kazanma hedefiyle hareket eden menajerlerin, plak şirketlerinin elinde sevdiği değil satacağını bildiği işlere imza atacak.

  Aynı hisleri zamanında Blizzard da yaşatmıştı. Bir zamanların dahi beyinleri, anthem sıçan bağırsak halini aldı. Bakalım CD Project o seviyeye ne zaman düşecek. Belki CD Project yeni bir Activision olur ve bunu kaldıramayan beyinlerin bir kısmı küçük firmalarıyla yeni maceralara yelken açar.

  • OLDBoy @oldboy

   CP 2077 yi 41saatir PC de keyifle oynayan biriyim bu arada. Fallout 4 de yaşadığım mutluluğu yaşıyorum oyunu oynarken. Onda da bir sürü bug vardı ama ben dünyasına hikayelerine oynanışına bayılmıştım. Yine aynı. Ama eski nesil konsollarda teknik olarak çalışamayan oyunu yanıltıcı reklamlarla satmaları, tam anlamıyla uluslararası bir dolandırıcılık örneği bence. Buna benzer bir batırmayı zamanında Batman oyununda görmüştük ama orada konsollarda güzel çalıştığından PC kitlesini harcayıp olayı oldu bittiye getirebilmişlerdi. Bu sefer öyle kolay yutulacak bir lokma da yok.

 • YasinC @yasinc

  Ne olacaktı ki başka kârlılık güden bir firmadan duygusal düşünmeyi kim bekler ki?

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Çin Dünya için gittikçe büyük bir problem olmaya başlıyor

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  CDPR'in son oyun hatalari ile, Cin'in tum dunyaya yaptigi baskiyi bir tutmamak lazim. Siklet farki var en basta.

 • kumbaraci @kumbaraci

  "oyuncu" dostu ne de olsa, başka ne beklenir.