Bilgisayar mühendisliği bölümü olup, ABD merkezli e-posta sağlayıcılarından hizmet alan üniversite yönetimleri kendi bölümlerine de haksızlık etmektedir.

Servislerin üniversite bilgi işlemleri tarafından işletilmesi güvenlik yanında öğrencilerin gelişmesi açısından da çok önemli.

https://turk-internet.com/universiteler-kendi-mail-sunucusunu-kuramiyorsa-bilgisayar-muhendisi-nasil-yetisecek/

Üniversiteler Kendi Mail Sunucusunu Kuramıyorsa, Bilgisayar Mühendisi Nasıl...

Bugün Google servislerinde 1,5 saate yakın sıkıntı yaşandı [1]. Çeşitli servislere bu süre zarfında ulaşılamadı. Bu arada Dağhan Uzgur'un tweeti
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Şahin A.Y. @sahin

  Hocam bu üniversitelerin öğrenci bilgi sistemleri bile doğru dürüst çalışmıyor ki. Listedeki okullardan birinden mezunum. Öğrenci bilgi sistemini bir şirketten satın almışlardı, daha sonra BİDB yenisini geliştirdi. Tüm işlemler aylarca aksadı. Ders seçme gibi işlemler bile yapılamadı uzun bir süre. 🙂

  • Dağhan @daghan

   Ben bu duruma çok üzülüyor ve sürekli gündeme taşımaya çalışıyorum. Üniversite dediğimiz kurumun mazisi 209 yılına kadar gidiyor ve ben karışımda kutsal bir eğitim mabedi görmek istiyorum. Bazen ben mi bu kurumları gözümde fazlamı yüceltiyorum diye düşünmeden de edemiyorum...

  • prometrik @prometrik

   Tam bu konuyu yazacaktım. Öğrenci bilgi sistemi için dış firmalara ne paralar veriliyor. Oysa bilgisayar mühendisliğinde binlerce öğrenci var. Parça parça bitirme projesi bile verilebilir 🙂 Hem öğrenciler gerçek tecrübe sahibi olur, hem okulun bütçesinden o kadar para çıkmaz.

  • Şahin A.Y. @sahin

   @daghan tanıdığım bildiğim birkaç üniversite için konuşayım, BİDB birimlerindeki en kıdemli çalışanlar malum süreçte uzaklaştırıldı. Yerlerine getirilenler de hiçbir konuya doğru dürüst hakim olmayan insanlar. Bahsettiğim sistemin geliştirilmesi için ekstra 5 kişi istihdam edildi ve bu insanlar akademinin tamamen dışında olan kişiler. Yani durum berbatın da çok ötesinde. Mail sunucusunu falan hayal bile edemiyorum.

  • Temp @temp

   @prometrik Çünkü okuldaki öğrencilere verdikleri eğitim düzeyinin ne kadar teorik ve işe yaramaz olduğunu farkındalar.
   Bir şeyi bilerek yapan zaten kendi tırnaklarıyla bir yerlere geliyor, bir şeyler öğreniyor.
   Onun dışında bilgisayar mühendisi olup benden daha az şey bilen çok arkadaşım var.

 • cestlavie @cestlavie

  bizde vardı, doğru öğrenciler bakıyordu hep
  bi sorun olduğunda gidiyorduk, yüz yüze yardımcı oluyorlardı.

  hatta tercümanlık öğrencileri olarak computer literacy dersinde diğer bölümlerin internet sayfalarını bile tasarlamıştık html css ile. böyle uygulamalar çok şey katıyor öğrenciye

 • RDR @rdr

  Siz kendiniz e-posta servisi islettiniz mi 🙂 hesap caldirmalar, dışarıya SPAM göndermeler, kara listeye düşmeler... Bunları engellemek için ticari güvenlik firmalarına her yıl tonla lisans parası gömmek gerekiyor. Üstelik yine mesajlarınızı yabancılarla paylaşmış oluyorsunuz. Bunları yapmayıp sadece çıplak sistem ile servis verince de kara liste yüzünde sizden giden e-postaları karşı taraf ya kabul etmiyor, ya da doğrudan SPAM klasorune atıyor. Boyle olunca da kurumsal e-posta sisteminden gönderdiğimiz postalar düzgün gitmiyor diye herkes şahsi e-posta hesabını kullanmaya başlıyor.

  E-posta sunucusunu kurup işletmek isten bile değil, zaten tonlarca açık kaynak dağıtım var bu is için. Kaliteli hizmet istediğinizde ise ya pamuk eller cebe deyip yine yabancılara para akitacaksiniz, ya da verdiğiniz hizmet çöp kalitesinde olduğu için kimse kullanmak istemeyecek.

 • Temp @temp

  Aslında bazı firmalar kasıtlı olarak Gmail kullanıyor çünkü kendi sunucuları o yada bu sebepten sıkıntı çıkarabiliyor. Ya mail almıyor, ya mail karşıya düşmüyor.
  Adamlar da bunla uğraşmamak için Gmail altyapısını kullanıp kurtulalım diyorlar.
  Tabiki bu işin çözümü bu değil.
  Ama öyle yada böyle sonuç buna varıyor.
  Mesela benim kullandığım üniversite mailinin sunucularına da mail düşmüyor arada bir.

 • Faruk @9966558

  Benim mezun olduğum üniversitede kendi sunucularını kullanıyorlardı, bir ara bir sıkıntı oldu yada yeni mail sistemine falan geçtiler tüm mailler uçmuştu.

 • Dağhan @daghan

  Kullanıcı geri dönüşleri alıp, kendilerini geliştirebilirler. Hiç yoktan bir başlangıç. Deneye deneye öğrenirler...

 • huseyin/azuren @hegemen

  Kendi söküğünü dikemeyen Terzi.

 • Dağhan @daghan

  Devlet üniversitelerinin eposta servisini nereden sağladıklarını takip eden raporlama ekranı oluşturduk. Sistem, günlük kontrol gerçekleştirecek.

  Konunun takipçisi olanların adresi sık kullananlara eklemesini öneririm.

  https://uniposta.daghan.com

 • qubit @qubit

  Tam katılamıyorum ama linki okuyup geri döneyim. Örneğin bana kalırsa sadece mailman işletmek için bile 2 diploma gerek. Diğer yandan Bilgisayar Mühendisliği bölümü mailman işletmek için değil, mailman'in bir sonrasını tasarlamak için çalışmalı.

  Fakat genel olarak ülkede bu kadar bilgi işlem varken belli yazılımların TR'de düzgün türevi olmaması büyük ayıp derseniz katılmamak elde değil. Bu büyük bir hata. Ciddi bir kaynak israfı söz konusu.