2011 model Hyundai Getz aracım var, kilometresi 170.000 oldu. Hem yatırım olsun diye hem de bundan sonra sorun çıkartabilir diye satıp üstüne para ekleyip daha genç bir araç alayım diye dün araştırmalara başladım. Yeni aldığımı çok uzun süre değil 2-3 sene kullanıp sonra iyi bir araca geçiş yaparım diyordum. 5-6 senelik ve 70 bin km araçlar 120 bin lira en ucuz. Bugün bir arkadaş dedi ki, 0,9 sıfır cliolara bak 140 bine bulunuyor dedi. Baktım gerçekten de var, çok mantıksız değil mi o zaman ikinci ellerin fiyatları? Bu aracı bu fiyata almamak için ne sebep olabilir? Boş paket de olsa hız sabitleyici falan var yeter yani zaten geçiş aracı yapacağım. İkinci el 120 bin verip eski araba alacağıma sıfır bundan almak mantıklı değil mi?
Not: 2011 model Hyundai Getz aracım 1.5 Motor 170.000 km kazasız değişensiz 80.000 tl ediyor şu an.

https://www.renault.com.tr/binek-araclar/clio/donanim.html?gradeCode=ENS_MDL2P1SERIELIM1

#akış #araba #renault #clio #ikinciel #hyundaigetz

Renualt CLIO Donanım Touch | Renault Türkiye

Renault CLIO için standart ve opsiyonel donanımları keşfedin: park yardımı, cam tavan ve daha fazlası için hemen tıklayın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agab @agab

  İkinci ele param yetmedi ben de gidip sıfır aldım geyiğini duymadınız mı hiç 😀 Sözde bayilerde araç yok diye ikinci el fiyatları arttı. İnsanlar arabaya çok muhtaç illa satılır diye.

 • Johan @johan28

  işte 0.9 kiminin işine gelmiyor ondan, teknolojisi fena değil ama ,alanların yorumu da olumlu. Tabi burda alan adama bağlı ne aldığını bilerek almalı. Üzeceğini de sanmıyorum pek.

  • Johan @johan28

   Siz en iyisi ikinci elde bir seçenek belirleyin ona göre bir karşılaştırma yapmak daha mantıklı olur. Şimdi misal tucson un sıfır benzinlisi boş kasa 300 küsür bin ama full kasa benzinli en son 2017-8 de üretilmişti o araçlar ikinci elde aşşağı yukarı benzer fiyattan gidiyor öyle bir olay olsa ikinci eli de düşünmek mantıklı olabilir çünkü full istediğinde 450 civarına çıkıyorsun sıfırda. vs vs çok farklı parametreler var.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Sizin sorun çıkarabilir dediğiniz motorun 110 beygir gücünde olan bir versiyonunu arkadaşımın ailesi kia da kullanıyor,şuan km 220+ olması lazım ve periyodik bakım harici ekstra bir şey değiştirmediler galiba,
  Eğer araçtan memnunsanız ve görece mazotu,yağı,suyu vs düzgün değiştiyse öyle hemen ortada bırakacağını sanmam,
  Bunu satıp alacağınız clio sizi bu araçtan daha fazla memnun etmez bence,
  Yalıtımdan şikayetiniz varsa kendiniz yalıtım yapabilirsiniz,tekerleri kötüyse değiştirebilirsiniz,frenleri zayıfsa yeni balata ve fren takımı takabilirsiniz,
  Mazot geçmişi bilinmiyorsa araştırdıktan sonra enjektör ve yakıt temizleyici katkılar kullanabilirsiniz vs ama bence değiştirmek o parayı farklı yatırımlar yaparak değerlendirmek ve günü geldiği zaman kullanmak daha mantıklı,
  Arabayı herkes bir yatırım aracı olarak görse de;
  Bunun vergisini,sigortasını,kaskosunu kimse hesaba katmıyor,
  Park halinde birisi gelip çarpsa ne olacak kimse düşünmüyor yada siz gidip bir yere tıklatsanız ve tampon ıvır zıvır zarar görse direkt maddi bir kayıp oluyor,
  Ama araba fiyatları sürekli artıyor sürekli artımca herkes almak istiyor,herkes almak istediği için tekrar artıyor,böyle bir piyasa var.
  Elinde arabası olan araba eskidi artık satalım diyor vs vs
  Sonuç olarak siz bilirsiniz,para ve mal sizin,

  • Nakahella @nakah

   Kafam daha çok karıştı. 😛 Evet aslında ortada bırakmayacak bir araç elimdeki. Bakımları hep zamanında yapıldı ve 40.000 km geçirdi elimde hiç sıkıntı çıkarmadı daha. Ama asıl amacım araç fiyatları sürekli yükseldiği için elimdeki aracın fiyatını yükseltip daha kâr etmek. Bir de satarken şu an iyi fiyata satabilirim ama 200.000'i geçince satması zorlaşacak. Sıfır aldığım aracı satarken de rahat edebileceğim kullandıktan sonra.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @nakah Edeceğiniz kar reel bir kar mı yoksa kağıt üzerinde bir kar mı buna bir bakın bence,

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  0.9 clioyu da o fiyatlara almak çok mantıklı değil açıkçası. 0.9 olanlar bildiğim kadarıyla eski kasa. Bu sene şubat ayında 68 bine satılıyordu.

 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  Sıfırı al geç eski kasaları satıyorlar gerçi 0.9 motorda ama olsun sıfır sıfırdır
  Edit şu anda filolar alabilsin diye eski kasa üretime bir süre daha devam edecek yenisinin yanın da

 • sametyukcll @sametyukcll

  Yazın bayilerde sıfır araç bulunmuyordu, galericiler sıfır araç stoğunun çoğunu tüketmişti. İnsanlar kapora verip fiyatının ne olacağını bilmedikleri araçlar için birkaç aylık sıralara giriyorlardı. Zamanla tercih edilen araçların fiyatları ÖTV dilim artışından dolayı inanılmaz arttığı ve kısıtlamalar da yeniden başladığı için çoğu insan siparişini çekti. Sonuç olarak da ikinci ellerin sıfır araçlardan daha pahalı olması gibi saçma sapan bir durum ortaya çıktı.

  Clio 4'ler üretim anlamında son günlerini yaşıyor. Sattığınız zaman üretimden kalkmış bir araç olacak, Türkiye'de hiçbir şey hakkında kesin konuşmamak gerekse de sattığınız zaman değerini bugün öngördüğünüz kadar koruyamaması olası. O yüzden almanız gerekiyorsa ve böyle bir planınız varsa Clio 4 yerine Clio 5'i tercih etmek daha mantıklı olabilir.

 • marquis @marquis

  180 bine 1.5 hdi shine paket Citroen c-elysee bulabilirsiniz. Eskişehir gibi düz bir şehirde yaşıyorsanız 0,9 motor sorun çıkarmaz bu arada.