Notebook bataryası pert olduğundan sadece AC ile kullanıyorum. Sanırım notebook donanımları DC + AC çalışacak şekilde ayarlanmış, sadece AC kullanırken şarj aleti gücü (130 W) yetmiyor tam performansa ulaşamıyorum.

Batarya ~600 TL, 150W gücünde şarj aletleri ~300 TL.

Acaba yüksek watt değerinde şarj aleti alsam, işlemcim hala batarya olmadığı için tekler mi yoksa yüksek güç çekebileceği için sorun çıkarmaz mı? Burada fiyat benim için daha önemli bilgisayarımı çok hareket ettirmediğimden batarya önceliğim değil.

#teknoyardım #notebook

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  Dell in bazı modelleri şarjdayken pilden yiyordu 😀 Nasıl böyle hatalar yapıyorlar 3 kuruş kar edeceğim diye bilemiyorum. 150-160w(belki de 180w) adaptörle deneyin, %90 pile gerek kalmayacaktır.

 • Root61 @root61

  Cihaz Dell 7577 ise faydası oluyordu. DonanımHaber'deki ana konusunda servisten daha güçlü adaptörle değiştiren bile vardı. Başka modelse yine araştırmak lazım👍

  • Halid @abdhbal

   7559 benim cihazım ama modeller yakın olduğundan mimari çok farklı olmasa gerek. Aslında yazılımsal bir sınırlama yoksa olması lazım masaüstüne daha güçlü PSU takmak gibi bir durum bir nevi.

 • Ali Mali @mali5481

  2670qm n5110 var, 130w adaptörlü.
  pille ve pilsiz bench çalıştırdım cpuz'da aynı sonuçları veriyor. siz tam performansa ulaşamadığınızı nasıl anladınız hangi programla test ettiniz imkanım varsa yapayım.

 • CKabil @moshck

  Bir sorum olacak. İşlemci frekansını kontrol ettiniz mi? Dell bazı modellerde eğer pil yoksa işlemci frekansını düşük seviyeye sabitliyor. Düzeltmek için de ek bir program indirip (3-5mb bişey) sistem açılışında çalışmasını sağlıyorsunuz. Böylece işlemci tam güçte çalışabiliyor. Bütün her şey normal ve performans düşükse diğer yorumlar geçerlidir.

  • Ali Mali @mali5481

   throttlestop? yan sanayi adaptör kullanırken bende de 800mhz'de çalışıyordu işlemci, throttlestop ile 2.0 ghz'ye ayarlıyordum. normalde 2.8ghz işlemci.

  • Halid @abdhbal

   Şimdi Passmark'ın benchmarkını yaptım orada gayet normal görünüyor. Oyunlarda işlemci yerlerde ama. İşlemci normalde 2.6 GHz ama benchmarkta 3.49 GHz çıktı turboyla birlikte. Ben oyunda neden 2 GHz üstünü zor görüyorum? Aynı anda ekran kartı da güce yüklendiği için olabilir mi acaba?

  • CKabil @moshck

   @mali5481 Belkide söylediğiniz gibidir. Olayın adını tam hatırlayamadım ben de. Sırf pil yok diye yapıyordu zamanında.

   @abdhbal Hw monitor de GPU ve CPU nun tükettiği enerjiyi görme özelliği vardı. Oradan sistemin çektiği toplam güce bakılabilir belki. Işlemci veya sistem ısınması durumu nasıl peki? İşlemci ve ekran kartı aynı anda çalışınca daha çok ısındığı için Dell Biosa sınır koymuş olabilir belkide. Dell söz konusu olunca biosda yaptıkları değişikliklerle çok sınırlıyorlar sistemleri diye böyle şüpheci yaklaşıyorum. Şansınız olursa adaptör değiştirmeyi deneyin kesinlikle.

  • Halid @abdhbal

   @moshck Isınma kesinlikle yok, ThrottleStop ile -100 mV ofset verdim 80 derece üstüne çıkmıyor. ThrottleStop'ı batarya varken de kullanıyordum şimdi de kullanıyorum bu arada, ofseti kaldırmam da bir fark oluşturmadı.

  • CKabil @moshck

   @abdhbal O zaman benim daha bir yorumum yok 😄 Adaptörü deneyin bence de

  • Alptekin @alptekinck

   program nedir? arkadaşın cpu en düşük çarpana kilitlenmiş şekilde çalışıyordu üstsinden gelememiştim.