Mevcut masaüstü bilgisayarımı uzun süre işimi görecek şekilde yükseltmeyi düşünmeye başladım. Şu andaki bileşenlere bakarak şöyle bir konfigürasyon yaptım :

Anakart : ASUS ROG STRIX X570-I GAMING
İşlemci : AMD Ryzen 7 5800x
İşlemci Soğutucu : CORSAIR Hydro Serisi H115i RGB PLATINUM 280mm
Ram : CORSAIR 32GB (2x16GB) Vengeance LPX Siyah 3600MHz CL18
Ekran Kartı : Stoklar ve son inceleme sonuçlarına göre RTX 3080 veya AMD
Kasa : CORSAIR Crystal Series 680X RGB
PSU : CORSAIR AX1200i 1200W 80+ Platinum
Opsiyonel SSD : Samsung SSD 980 Pro M.2 500 GB

Mevcut sistemimde 1 adet Samsung 950 PRO M2 ve 2 adet Samsung 850 Pro SSD'yi yeni sisteme aktarıp kullanacağım. Listeye opsiyonel olarak M2 eklememin nedeni sistem kurduğum M2'yi en güncele geçirip geçirmemeye karar verememiş olmam.

PSU tarafında da elimde Corsair RMX 850X var ancak bunun Corsair ICUE üzerinden kontrol edilmesi mümkün olmadığı ve mevcut sistemi SSD'ler hariç bozmadan komple satmayı düşündüğüm için transfer etmeyi düşünmüyorum.

Mevcut sistemimi 2016 sonunda satın almıştım, sadece ekran kartını değiştirip bugüne kadar kullandım. Hala da bir şikayetim yok ama ömrünü doldurmadan satıp yenilemek istiyorum. Mevcut sistem Corsair Graphite 380T kasa içerisinde çalışan i7 6700k, RTX 2070 Super, ASUS Z170i anakart, Kingston 32 GB 2400 Mhz Ram ve yukarıda yazdığım SSD, PSU bileşenleri ile çalışıyor.

Belki bunlara kasa soğutmasını desteklemek üzere 2 veya 3 tane de kasa fanı eklemeyi de düşünüyorum. Onları da tek yazılımdan kontrol etmek için Corsair alacağım ama fanları uzun zamandır incelemediğim için QL serisi mi yoksa başka bir ürün mü tercih edeyim karar veremiyorum.

PC'yi oyun oynamak ve pandemi döneminde evden çalıştığım için iş amaçlı da sürekli kullanıyorum. Satın aldıktan sonra çok kısa zaman aralıklarıyla parça değiştirmediğim için bütçe dostu olması yerine olabildiğince güçlü bileşenler tercih etmeye çalıştım.

Bu kez kasayı çok ufak seçmediğim için anakart tarafında m-ITX yerine Full Form Factor tercih edip ramler için de LPX seçmek zorunda olmayabilirim. Modelleri incelemediğim için bir karar veremedim. Özellikle bu konuda önerisi olan var mı? Anakart için mutlaka son chipset ile ve mümkünse 2 x m.2 SSD desteği veren iyi bir anakart almak istiyorum.

PC bileşenleriyle ilgilenen arkadaşlardan yorum rica ediyorum.

#pctoplama #oem #TeknoYardım #gamingpc #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap