Microsoft yeni bi patent almış, gizlilik ihlali endişeleri ile tepki toplamış.

Yaklaşık bir sene önce Office 365 Productivity Score şeklinde bir puantaj/takip işlevi duyurulmuş Microsoft Blog'da. Yönetici; çalışanlar hakkında şu tarz şeyler raporluyor: grup chat katılımı, e-posta yollama sayısı, ortak projelerde iş birliği yapma durumu vs.. Bunları kişiye özel görebiliyormuş yönetici ama Microsoft bu özelliği anonim olacak şekilde kapatmak mümkün diye savunmuş kendini.

Bu eski haber. Yeni haber patent. Odadaki canlı-cansız ne varsa kamera sensörle yorumlanıp, ses tonu, yüz ifadesi, beden dili türünden değişimler anlamlandırılıyor. Bu yeni patent ile eski haber dediğim olay birlikte çalıştığı düşünülünce de insanlar bi "n'oluyor?" diyor. Olay bu.

not: türkçe haber göremedim, ingilizce içerikten anladığımı aktardım, ingilizcem yeterli seviyede değil. ben buradan okumadım ama asıl kaynak burası olmalı: https://www.geekwire.com/2020/microsoft-patents-technology-score-meetings-using-body-language-facial-expressions-data/#:~:text=Newly%20surfaced%20Microsoft%20patent%20filings,of%20people%20in%20the%20meeting.

not2: Üç gün önce @qubit de konuya değinmiş. https://teknoseyir.com/durum/1347080

BeğenFavori PaylaşYorum yap