Burada bir arkadaş ile apple 'ın komisyon oranı fazla diye konuşmuştuk. Konuşma şekli bozulunca uyarmıştım. Düzeltmeyince engellemiştim. Acaba şu haberi görünce/duyunca biraz olsun utanmış mıdır? Sanmıyorum. Bu nedenlerle kimseyle artık uzun konuşmalar yapmak istemiyorum. Söyleyip geçeceksin. Fikir savunmaya gerek yok. Çünkü seviyeyi bozuyorlar sonra fikir savunma uğruna.

Apple 1milyon USD 'a kadar olan satışlarda komisyonu düşürmüş. Bu bir geri adımdır. Aslında bu komisyon oranının yüksek olduğunun da kabulüdür. Demek ki olabiliyormuş dedirtir. Bunun için vesile olan epic'e (kendine yaramasa da) teşekkür edilir. Son kullanıcı olarak benim yararıma görünmektedir. Orada da demiştim. ben son kullanıcı olarak faydama bakarım. Geliştirici tarafında da maliyeti çıkarmadan yüksek komisyonlar bir yüktür. Neyse bakalım daha neler olacak.

45:13 - Apple, komisyon oranlarını düşürüyor.

https://teknoseyir.com/haftalik-gundem-degerlendirmesi-2020-47

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2020/47

TeknoSeyir editörlerinin haftalık teknoloji haberleri yorumu.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem @huseyinekrem

  Burada hiç sevmeyenler de var, toz kondurmayanlarda... Çok fazla üzerinde durmaya gerek yok. Bana göre kasıtlı olarak bozuk ürünler üreten dandik bir firma. Yazılımı eyvallah çok güzel ama Flex kablosu kısa diye 2 neslin kendi kendine arıza yapması, işlemediği bariz kelebek klavye tasarımını yıllarca diretmeleri, kasıtlı olarak fan olduğu halde Air modellerinin fanla bağlantısı olmaması, yine hangi modeldi hatırlamıyorum, data hattıyla ekeltrik hattının yanyana tasarlanması sonucu en ufak sıvı temasında veri kaybına yol açabiliyor olması, verileri kurtarmanın Apple tarafından sağlanan bir yolunun olmaması ve yarım dolarlık şarj olup olmamanın kararını veren cipin tamircilere satılmayıp sadece apple'da olması ve bunu ateş pahasına tamir etmeleri gibi daha nice böyle saçma salak sorunları var.

  Diğerlerinde yok mu? Olmaz mı? Ama bu kadar insanın gözüne gözüne sokup insanı aptal yerine koymuyorlar, tamiri daha kolay, daha az fabrikasyon hata var, genelde de daha ucuzlar.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Şimdi Apple'i savunuyor gibi olacağım ama ; şu yazının Apple nefretinden başka izahı yok. Gerçekle uzaktan yakından alakası yok zira. Neden?

   1- Dünyada servis hizmeti en kaliteli firma.
   2- Son 20 yılın 15-16 sında falan müşteri memnuniyeti en yüksek firma.
   3- Ürünlerin geri dönüş oranı en az olan tüketici elektroniği firması.

   Bunların hepsini google'dan teker teker teyit edebilirsiniz...

   Ayrıca üretim hatalarından dolayı ürünlerini geri çağıran, ücretsiz onarım desteği veren, ücretsiz değişim sağlayan tek firma. En azından ben başka hiç duymadım.

  • Ekrem @huseyinekrem

   @ybahadir Ben bile bile yapılan aptalca haraketlere kişisel olarak kıl olurum, Apple ile doğrudan bir alakası yok. Belki çok fazla Louis Rossmann izlediğimden olabilir bu tavrım. Ama görünen köy klavuz istemiyor. Bilerek ve göstere göstere sakat ürün üretiyorlar. Servis hizmetinden önce niye servis hizmeti gerektiğine bakmak lazım. Diğer firmalarda her jenerasyonda bir sürü saçma salak sorun çıkaran cihaz ben görmedim. Bozuk ürettiğinin desteğini de versin zaten.
   Müşteri memnuniyeti yüksek olabilir, sen onu birde verileri giden adama sor. Yenisiyle değiştirmen onun için gram bir şey ifade etmiyor. Yerine iki tane verse bile bir işe yaramaz. Sadece şarj olamayan cihazdan verilerini alamıyorsun, çok saçma. Aşırı saçma.

  • CKabil @moshck

   Üstüne üstlük yıllarca çocuk işçi çalıştırıp bu kişilerin isteklerini görmezden geldikten sonra kendi ülkelerinde insan hakları önemli diyerek kazandıkları parananın bir miktarını bağışlamaları. Hatta yardım gecesi düzenlemeleri. Tamam her firma yapıyor da yıllarca davalarla uğraşıp insanlara hakkını vermedikten sonra böyle çıkmaları da acayip gerçekten.

   ve evet hiç sevmeyenlerden biri benim

  • turker @turker

   @ybahadir bu istatistikleri nereden alıyorsunuz bilemiyorum ama, araştırmadan söyleyim. hikaye... amerikada filan deseniz neyse de, dünyada demek... büyük laflar. şimdi ben gidip bu 3 istatistikte de daha iyi firma bulsam bu sefer "ama çapına göre..." diye başlayan mazeretler yazılacak.

   apple neyi kaça satıyor, kaç lira kar ediyor kimseyi bağlamaz. işini görüyorsa, paran da varsa gider alırsın. zaten parasına değmeyecek bir ürün olsa milyonlar almazdı, demek ki değiyor.

   bence dijital ürünlerdeki market komisyonları gerzekçe. belli ki fiziki mağaza zamanından kalma bir mevzu. Sadece apple, google hikayesi değil, neredeyse tüm dijital mecralarda buna benzer oranlar kullanılıyor. Ehh, büyük oyuncular böyle yolarken küçükler neden geri dursun tabi...

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @turker Consumer Reports her sene yayınlar bu istatistikleri. Ama artık paralı olduğu için bakamıyoruz. iPhone 4 çekim problemi skandalında Consumer Reports "Bu ürünü almayın!" diye bir rapor yayınlamıştı... Benzer bir raporu da iPhone 6 ailesinin Bendgate skandalı için yayınlamıştı. Objektifliğini oradan tartabilirsiniz. Ayrıca bu raporlara da ihtiyaç yok. Bir eline MBP alırsın, diğer Eline XPS veya Yoga veya başka bir ultrabook. Bir eline iPhone alırsın, diğer eline Note 20 Ultra... karşılaştırırsın. Olur biter.

   O marketler su ile çalışıyor diyorsun yani? Hem de yağmur suyu... Yoksa bu saçma düşüncenin başka bir açıklaması olamaz. Dediğiniz gibi olsa dahi, yani aldığı komisyonun her kuruşu kâr olarak cebine girse bile %30 dan bahsediyoruz. Sen Apple'in veya Google'nin sahibi olsan ve sahiden de o marketler ilahi bir güçle çalışıyor olsalar kâr almaz mıydın? Alırsan ne kadar bir kâr oranı keserdi seni? %5 yeter miydi mesela?

  • turker @turker

   @ybahadir siz x,y firmasının, derneğinin yaptığı çalışmalara güvenebilirsiniz. Sizin için ve hatta saygın basın için referns olabilir diye o durum illaki tüm dünyayı kapsıyor demek değil. Hele ki bizim üllemiz için hiç değil. Apple vs Dell garantisi benim özelinde Dell tarafında diye gidip yunnisyandaki yada hndistandaki arkadaş Dell al demiyorum.

   Sunucular neyle nasıl çalışır ne kadar masraf çıkarır bliyorum. Cebimden epey para çıkıyor... o ölçekte %30 çok. Allah herkese sizin gibi müşteri nasip etsin.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @turker Ben bir mühendisim. Dolayısıyla makul olmaya çalışıyorum. Olaya sadece müşteri gözü ile değil üretici gözü ile de bakmak istiyorum. Çünkü müşteriye sorsan %10 kâr bile çok der. Mümkünse kâr vermeyelim der. Çünkü müşterinin milyonlarca dolarlık yatırımda tek kuruş riski yoktur. Ona göre hava hoştur. O yüzden sana "Senin için makul kâr oranı nedir?" diye sordum. Ona bile cevap vermedin.

   Neye göre çok olduğuna karar veriyorsun onu merak ediyorum. Senin kafanda belirlediğin bir "Makul kâr" oranı var demek ki. Nedir O?

   Benim %30 komisyon makul olabilir dememin sebebi şu;

   %30 komisyonu tamamı kemiksiz kâr değil. Ama ne kadar kârdır bilmiyorum. Kabaca bu %30'un %30 u da maliyelere gitse geriye %21 gibi net kâr kalıyor. Bence bu makuldür. Makul derken de şöyle bir mantık kuruyorum; Mesela Devlet ihalelerde birim fiyatları belirlerken %25 kâr koyar satıcı veya müeaahhit için. %25 e genel giderler (yaklaşık %8 kabul edilir) dahildir. Onu da düştüğümüzde net %17 kâr verir. Yemek ve tekstil sektörün minimum kârların %50 hatta %100 olduğunu biliyorum. Senin 500 TL ye aldığın bir pantolunun taş çatlasın maliyetinin 100-150 TL olduğunu biliyorum. 10 TL içtiğin çorbanın maliyetinin maksimum 3-5 TL olduğunu biliyorum. O yüzden bu komisyon oranı makuldür diyorum.

   Bir de işin yatırım boyutu var. Bu marketlerin ilk yatırım maliyetleri bir kaç milyar doları buluyor. Eğer bu yatırımın karşılığı 10 yıl içinde geri dönmezse bu yatırım yapılmaz. O bir kaç milyar dolar ya çok daha kârlı işlere yatırılır ya da para faize yatırılır. Ekonomiye girmez. Atladığınız en büyük nokta da budur. Dünyanın hiç bir yerinde kâr oranları faiz oranlarının altında olamaz. Hatta en az 2-3 katı olur ki riske attığın paraya değsin...

   Örneğin ABD de mevduat fazileri 0,50 ila 0,60 arasında değişir aylık olarak. Yıllık oranda %6-7 civarındadır. Bu durumda sen olsan sallıyorum 1 milyar dolarlık birikimini ne kadarlık bir kâr için faize yatırmaz da risk alıp yatırıma çevirirdin?

   Senin kafandaki makul kâr oranını bilmediğim için bir şey de diyemiyorum. Ama ilk attığın mesajdaki "Gerzekçe" ifadesi bol keseden salladığın izlenimini uyandırdı bende.

  • prometrik @prometrik

   @ybahadir Örnekleriniz güzel ama bir şeyin farkında mısınız? Olaya sadece apple tarafından bakıyorsunuz. Son kullanıcıyı geçtim, geliştirici tarafından bile bakmamışsınız.

   Aynen sizin verdiğiniz geliştirme, yatırım ve kar oranı mantıkları doğru. Yalnız aynı koşullar geliştirici için de geçerli. Bu durum geliştiricinin yatırım kararında komisyonun oranının da önemli yer tutmasına sebep oluyor.

   Düşünün. Bir yazılım/uygulama yapacaksınız. Bu işe güzel bir kaynak ayıracaksınız. Ancak gelirinizin %30 u komisyon olarak kesilecek. Bu durumda yatırımınızı geri alma süresini ciddi oranda uzatacaktır. Doğal olarak bu komisyon miktarı yeni uygulamaların ortaya çıkmasını zorlaştıran hatta engelleyen bir durum olacak. Oysa teknolojinin daima gelişmesini isteriz.

   Komisyon oranı karşılaştırmak için bir de bankaları deneyin. Mesela bankalar pos cihazlarında ne kadar komisyon alıyor? Onların de giderleri var. Şimdi aynı iş değil diye de düşünmeyin. Kıyaslamak için söylüyorum.

   Neyse apple 1 milyon USD altına %15 gibi bir değere çekti ve bence doğru bir adım attı. Bu uygulama konusunda yeni girişimcilerin maliyetini düşüren ve önünü açan bir hareket oldu. Ama bu neden davalık olunca oldu? Bunca sene kaç kişinin girişimine engel oldu? Bu %15'te sizce apple hiç kar etmiyor mu?

   Ek olarak yukarıdaki yorumda en iyi hizmet gibi ibareler var. Doğru da olabilir. Kaynakların sağlamlığı da ayrı konudur. Sonuçta sponsorluk ile para verilmesine bakar çoğu yayının görüşü. Ama en temelde, güncelleme ile telefonlarını yavaşlatan ve bu konuda davalık olmuş bir firma. Üstelik amerikada bu dava kazanılmış ve "orada ki kullanıcılarına" geri ödeme yapan firma. Dünyanın geri kalanı? Kendi ülkesine öyle, başkasına böyle mi? Üstelik o hizmet için fazla fazla aldığı paraların yanında, hizmet veriyorum diye olumlu görünmek mi? Hiçbir firmayı şahsen bu kadar savunmazdım.

   Aklıma gelmişken; Yeni telefonların yanında şarj aleti vermeyen firma. Muhtemelen nedeni ise, avrupa birliğinin çevre koruma nedeni ile ortak port kararı çıkarması ve apple 'ın da buna uymasını istemeleri. Eski vs şarj aletlerinin çevreye etkisi ele alınmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Ancak apple, birçok firmanın kabul ettiği ortak port yapısını kabul etmedi. Şarj aletini vermeyerek belki bu engeli aşmak istiyor olabilir. Bakalım orada neler olacak.

   Sonuçta geldiğimiz noktada, komisyonlar belirli koşulda olsa da düştü. Bakalım ileride neler olacak.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @prometrik Kısmen haklısınız. Ancak eğer mağaza sahibi fahiş kâr koyarsa geliştirici çekemez. Geliştirici çekemezse mağazası boş kalır, yatırımı zarar eder, belki de batar. Geliştirici açısında bakarsak ; zaten o komisyonu belirlediği maliyetin üzerine ekliyor. O %30 maliyet geliştiriciye değil son tüketiciye giriyor. Tabii ki geliştirici yatırımının karşılığını daha geç alıyor. Bu da bir maliyet sonuçta, o konuda size katılıyorum.

   İşte burada hassas bir denge olsa gerek. Bu %30 komisyon sadece Apple değil bütün market sahipleri tarafından uygulanıyor. Apple kazıkçı da diğerleri sevici mi? Niye herkes sadece Apple'a yükleniyor? Çünkü Apple'a giydirmek de Apple'i sevmek de dünyada en çok para eden şey... En azından tüketici elektroniği piyasasında.

   Şu kutudan çıkarılan adaptör ve kulaklık mevzusu. Keşke çıkarılmasaydı. Ama bunun tüketiciye maliyeti 38$. Peki diğer üreticilerin 4G den 5G ye geçerken ortalama 140-150$ civarındaki yaptıkları zamlara bir kişinin bile (iPhoneDo hariç) "Ne oluyor ya?" dediğini, bu zamları sorguladığını duydunuz mu? Sadece bu sitede Apple'in kutudan çıkardıkları ile ilgili onlarca entry okumuşsunuzdur. Peki bir tane bile "GEçen sene Note 10 Plus 1099 dolardı, şimdi Note 20 Ultra niye 1299$?" Ya da geçen sene S10+ 999 dolardı bu sene s20 plus niye 1199$ diye sorgulayan bir entry okdunuz mu? Muhtemelen hayır. Çünkü Samsung, Huawei, Oppo, Xiaomi haberleri para etmiyor. Ama Apple haberleri altın yumurtlayan tavuk durumunda.

   Son olarak Apple'in yaptığı %15 lik komisyon indirimi tüm Apple Store gelirlerinin sadece %2 lik kısmı için geçerli. Yani Apple yıllık 1 milyon dolar altı ciro yapan geliştiricilere %15 indirim yapmak yerine bütün herkese %1 indirim yapsaydı kaybı kat kat daha fazla olurdu. Apple X86 dünyasına alternatif olarak getirdiği ARM işlemcilerine daha çok destek sağlamak ve küçük geliştiriciyi yanına çekmek için yaptı bu hamleyi... Neredeyse hiç bir şey kaybetmeden.

  • prometrik @prometrik

   @ybahadir Maliyet konusunda komisyon miktarı son kullanıcıya yansıyınca doğal olarak satış etkilenir ve yine yatırımın geri dönüşü zorlaşır. Üstelik burada resmen son kullanıcı olarak zarar görmüş oluruz.

   Apple meşhur ve üzerine yazılır doğrudur. Ama bu konu gündem ile ilgili. Apple değilde başkası da böyle bir komisyon oranı ile gündeme gelse, sırf firma farklı diye düşüncelerim değişmez.

   Samsung fanı falan değilim. Ancak bu firmalar üründe rekabet ettiği kadar fiyatta da rekabet ediyor. Yukarı doğru. Apple 'ın önceki telefonları ile yenisi arasında da fark var. Samsung (benim gördüğüm kadarıyla) telefonlarımın onun telefonundan ne eksiği var diyip o da zam yapıyor gördüğüm. Ancak herkes bilir ki biraz zaman geçince de ucuzlar 🙂 Ama firmaların birbirlerin gaz alıp fiyatları yukarı çıkardığı da bir gerçek. hele android tarafından apple vari hareket ile, hafızası genişletilemeyen telefonların olması da hoşuma gitmiyor. Kullanmama gerek olmasa bile bir sd kart yuvası için bile böyle hareketler beni soğutuyor. Alış kararımda da etken oluyor. Apple 'ın bu konudaki tavrını da bilirsiniz.

   O %15 olan komisyon için arm tabanlı sistem demek komik olur. Eğer etkilenmiyorsa apple bunu yıllar yıllar önce yapabilirdi. (Görece) küçük geliştiricinin de bunca zamandır canını böyle sıkmazdı. Madem yapabiliyordu, daha önce yapmalıydı. ARM bir bahane olamaz bunun için. Daha çok alehine açılan dava ile ilişkili olduğunu düşünüyorum.

   Geliştirdiği ARM sistemi de merak ediyorum. Uzun zamandır teknolojide olan alışılagelmiş şeyleri kırmaya çalışan her yenilikçi hareketi severim ve saygı duyarım. X86 mimarisine alternatif olması çok isterim. Apple 'ın sonradan %30 komisyon gibi garip şeyler yapabileceğini bilsem bile 😀 Ancak bu tür süreçlerde en önemli şey geriye uyumluluk. Umarım çözerler. Peki neden apple komisyondaki gibi orantısız bir şey yapabilir olsa bile yapsın istiyorum? Çünkü yapılabildiğinin kanıtlanması bile önemli bir başarı teknoloji açısından. Bir çok şeyi etkileyecek bir konu.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @prometrik

   - Apple iPhone 11 lere göre iPhone 12 fiyatlarına zam yapmadı. Hatta Pro ve Pro Max serisinde 50 dolar indirim yaptı. 5G ye geçiş olmasına rağmen. Peki Android tarafı ne yaptı? Alayı 150-200$ zam yaptı fiyatlarına. 5G maliyetli diye. Aynı maaliyet Apple için de var. iPhoneDo hariç bundan kimse bahsetmedi.

   - Apple komisyon oranından dolayı dava edilmedi. Epic'i mağazadan attığı için dava edildi. Ki onu da Epic kaybetti. Devam eden süreç oyun motorunun da mağazadan atılacak olması mevzusu. Mahkeme bu konu üzerinde henüz karar vermedi. Apple aleyhine açılmış bir komisyon davası yok. Amazon'a verilen bize de verilmeli diye bir kaç büyük geliştirici bir konsorsiyum oluşturdular. Apple'a baskı yapıyorlar.

   Bir de olayın şöyle bir yönü var; Eğer Apple atıyorum herkese %15 komisyonu uygularsa; el mecbur Google, Microsoft ve Amazon da bunu yapacak. Onlar da bu indirimi kaldırır. Ama diğer tüm marketler kepenk kapatır.

  • prometrik @prometrik

   @ybahadir Şu 5g geçiş fiyat farkına bakınca eski gönderinizi gördüm. Merak edip güncel TR fiyatlarına bakmak istedim. Ama ben mi yanlış bakıyorum diye şüphedeyim. Çünkü İp11 pro max ile bile s20+ arasında bayağı fiyat farkı var TL olarak. paylaştığınız tabloya göre ise aynı gibi olmalı. Çıkış USD fiyatlarına bakmak yerine bir güncel fiyatlarına bakabilir misiniz? İp12pro ise fiyatı görünce inanamadım sizin tablo ile farkına. Stok sorunundandır belki deyip ip11pro baktım.

   Tüketici olarak elbette ödediğim paraya ve aldığıma bakarım. Zam varsa da mantıklı bir zemine oturmasını beklerim. Yoksa da almam zaten. Fiyatlar düşeceğini bildiğim için de vaktim varsa acele etmem android tarafında. Apple trafında ise yeni olan birşeyler varsa almamayı tercih ederim. mesela iphone x gibi. Benim için böyleleri prototip telefon. Mesela vivo nun oldukça yenilikçi telefonları da var. Ama kronik bir sorun çıkma ihtimali fazla. Şahsen pek tercih etmem o yüzden.

   Konun temeli zaten apple ın aldığı komisyon çıkışlı. Bugün apple ın yaptığı hamleyi pekala bir adım geri atma olarak yorumlamak mümkün. Ancak Epic gibi büyük geliştiricilere taviz vermeden hareket etmeye çalıştığı da ortada. Sonuçta küçük geliştiriciler için hayırlı bir işe vesile oldu sebebi ama bu olsun ama başka bir şey.

   Uygun olmayan komisyon oranı konusunda şuan sadece apple göz önünde. Böyle bir durumdan apple etkilenirse elbette diğerleri de etkilenir. Etkilenmeli de. Diğer marketler ile hangilerini kast ettiniz? Zaten tüm pazarı saymış gibisiniz. Harici birkaç küçük mağaza kalmış olabilir ama görece çok az bir kullanıcı kitlesi olmalı.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @prometrik Türkye fiyatlarında saçma sapan vergiler var. O yüzden dünya lansman fiyatları doğru fikir verir. Android cihazların zamanla ucuzlaması bir hafifletici sebep değil. Zira o zammı yapmasalardı da yine zamanla ucuzlayacaktı zaten. Dolayısıyla 5G ayağına geçirdikleri kazı sürekli olacak.

   Komisyonun dava ile en ufak ilgisi yok. Epic'in düşündüğü tek şey kârını artırmak. Komisyon umurunda falan değil. Nereden biliyorum? Çünkü uygulama içi kendi fiyatı App Store mağazasındaki fiyatından komisyonun çıkarılmış hali değildi. Daha pahalıydı. Daha açık bir ifade ile Appstore da 10$ idediği ücret kendi mağazasında 7$ olması gerekirken 8-9$ a satıyordu. Tekrar ediyorum; Apple'a komisyon ile ilgili açılmış bir dava yok.

  • prometrik @prometrik

   @ybahadir "Türkye fiyatlarında saçma sapan vergiler var. O yüzden dünya lansman fiyatları doğru fikir verir." Yapmayın lütfen. Evet bizde çok vergi var ama bir markaya var diğeri yok değil. hepsine uygulanıyor. O yüzden bugün ki rakamlara bakmak istedim. Şuan gördüğüm kadarıyla apple iphone lar karşılaştırıldıkları modellere göre %70-90 daha pahalı.(Yüzde hesaplamadım. Ama biri 7.5 iken diğeri 12-14 idi yani. Pahalı satan apple yine.)

   Komisyonun neden düştüğü konusunda çok yorum yapmayalım en iyisi. İkimizde firma içinden bilgi sahibi değiliz. Sonuçta düştü ve güzel bir şey olduğu konusunda hemfikiriz sanırım.

   Epic 'in hem kendi mağazasında daha ucuz yapmadığını hem de 10$ dan 8-9$ 'a indiğini söylüyorsunuz. Aynı oranda indirmemiştir. Onu da eleştiririz. Ama bu durum benim yukarıda söylediğim yaptığı yatırımı geri alma konusuyla ilgili olabilir. Problemler aşama aşama çözülür. Daha apple komisyonu konusu bitmeden sonraki konuya geçmek anlamsızdır. Belki de apple 'ın onları mağazan çıkaracaklarını öngördükleri için yapmışlardır. Bunlar zamanlar ortaya çıkacak şeyler. Hiçbirini savunmak derdim değil. Zaten konunun da yeterince anlaşıldığını düşünüyorum.

 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  Apple komisyon almış almamış yada Google bu dert mi bize bende onu merak ettim şimdi.

 • Johan @johan28

  Bu hareket bence yine apple ın ticari zekası düşürdüğü satış komisyonu birleşip şikayetçi olanların işine yaramadı ters köşe oldular. Ha iyi yanı daha çok küçük oyuncu girecektir piyasaya bu da apple ve bizim işimize yarar ama davayı açan firmaların işine gelmez küçük oyuncu 🙂 . Sonuç olarak apple mutlu biz mutlu benim de işime geliyor.

 • Temp @temp

  @prometrik Bahsettğin kişi kim bilmiyorum ama sitede bir kaç tane koyu Apple fanboyu arkadaşlar var.
  Bir tanesi hakkında konuşacağım; Apple ne yaprsa yapsın doğru yapıyor mantalitesinde konuşan, daha dün Apple ile kavgalı oldukları halde Apple dan bedava yeni cihaz aldıktan sonra sus pus olup Apple ı babasının malı gibi savunan birinden söz ediyoruz.
  Yani kısacası yoğurdum eşki dememek için kıvranan insanlara nefes tüketmeyin.
  Ben artık bu mantıktayım. Ben de Apple kullanıcısıyım ama yeri geldiğinde Apple’a da giydiriyorum, Android’e de.
  Bu işler böyle olur.
  Fanatikliğin lüzumu yok.

 • CimAdam @cimadam

  Millet kafayı apple ile bozmuş gerçekten, başarılı olduklarını kabul edip geçeceksiniz. Üzerinde düşünmeye gerek yok fazla. Nokia bile batmış gün gelir apple da batar. Değişmeyen tek şey teknolojik ilerlemedir. A ya da B firmasının pek önemi yok.