#apple #M1
Erken konuşanlar için bir inceleme daha. Bu mimariye fanboyluk ile yaklaşmamakta fayda var. Microsoft buna cevap verirse işler değişebilir. Ki zaten bir arm a yazılım üretiyor microsoft. Geleceğin risc mimarisinde olduğunu sürekli konuşuluyordu. Apple devrim inovasyon falan yapmadı. Youtube da arama yapın bir sürü bu konu hakkında konferans var. Bizim teknoloji basını baltayı taşa vurdu yine. Ortaya bir şey çıkınca apple antipatisi devreye girdi. Terste kaldılar. Yurtdışında linus da aynı şeyi yaptı. Sanırım yavaş yavaş geri vites yapıyor şimdi. Markaları geçin teknolojiyi seviyorsanız bir şey geliyor. Bu vesile ile risc cisc bunlara bakın. Fırsatları görün. Acaba risc mimarisi yayılırsa hangi alanlarda kullanılır. Buna özel bir programlama dili var mı?? Bana buradan bir kariyer fırsatı doğar mı????
https://www.singhkays.com/blog/apple-silicon-m1-black-magic/

Apple Silicon M1: Black. Magic. Fuckery.

These are the words used by the user holdagold on reddit to describe their experience with the new Apple Silicon M1 Macbook Air. Rarely does a product leave people effusing to the extent Apple Silicon...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ömer demirtaş @omer-halil-dmrts

  Yok kardeş öyle olur mu, apple kutsal bir varlık bize yardım etmek için gönderildi. En iyisi o . Hiç kasmaz donmaz patlamaz , insanlar bilgisayarları kasınca ben bunla uğraşmak zorundamıyım diyip apple' a geçip mutlu olurlar falan filan . Elime ipad'i aldım apple storeda büyüteç açtım tablet çöktü. Geçen kuzenin tableti aldım browser'da biraz hızlı kulanıyorum tableti, browser'ı durdurdu ana ekrana attı bir süre de açmadı. Yani sanırım insanlar i7 9700H'lı bilgisayara 17000TL verince.... aman neyse...

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Arkadaşın verdiği linke baktın mı?

  • kirazerik @kirazerik

   apple kullanıyorum. Donanım olarak çok mükemmel değiller. Ama yazılım olarak android ve windowsu sağlı sollu tokatlar işletim sistemleri. 25 yıldan fazla bir süre bilgisayar kullanıyorum. Acı ama gerçek. Donanımları tırt yazılımları güzeldir. Yapacak bir şey yok. Dört yıldır update yaptım formatsız. Zilyon tane program kurdum kaldırdım. 40 50 günde bir restart atarım. He takılan tek program kitlenen microsoft word o da. Şimdi de pc tarafına geçmeyi düşünüyorum bunları bile bile ama o ayrı mevzu. M1 olayına gelince bu iş ciddi. Bir çok editörü rezil etti siz de sakın onların gazına gelmeyin.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @kirazerik Bir çok editörü rezil etti derken; benim kaçırdığım bir şeyler mi oldu?

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @arandur Translate ile bile %70-80 çözülür. Çok teknik bir yazı değil. Daha çok M1 hakkında yapılan yorumlardan bir derleme...

  • ömer demirtaş @omer-halil-dmrts

   @kirazerik yok hocam şimdi sıkıntı şurada. Ben uzun zamanlı bir teknoloji kullanıcısı değilim sizin kadar yaşımda daha genç. Bundan önce E tab 5 tablet kullanıyordum, 7 sene kullandım ve dediğim gibi ben hiç bir zaman aman kasıyor patlıyor diye başıma bir şey gelmedi. Pc tarafında kendim bit pazarından pc ler toplayıp kullandım ve windows tarafında da bir sorun ile karşılaşmadım bu güne kadar ki 10 senedir kullanıyorum (XP dönemini hatırlamıyorum o zamn küçüktüm, 7 den sonrası). 7 yaşında laptop kullanıyorum şimdi makine öğrenmesi için model de eğittim. Mobil uygulama yazarken test için 2 tane emülatör de çalıştırıyorum şimdiye kadar hiç de bir kasma donma yaşamadım abi. E o zaman niye ben daha güçsüz donanıma para veriyim ki sorun yaşamıyorsam. He windows'u çok sevdiğimden değil ben hak mevzusunu diyorum yoksa linux büyüteç işini halledip ubuntuya geçicem.
   Benim derdim apple parasını felan hak etmiyor .

   E abi biri gelip bana 20 bin tl'ye satılap taptop 9bin tle lik laptop 'dan daha az performanslı olması kadar saçma bir şey görmedim

   En önemlisi dediğim gibi apple işletim sistemlerine kesinlikle daha stabil diyemezsiniz. Sizin başınıza gelmesi ile alakalı bir durum, ben büyüteç ile bilgisayar kullanıyourm yani ben buna mecburum ve ipad bu konuda sınıfta kaldı. Açtım cihaz kitlendi abi ,hani stabillik ? Çalışanlar geldi aldı arkaya götürdüler sonra ne yaptılar bilmiyorum.
   ama çok da tartışmaya değer bir şey değil, herkes istediği şeyi yapabilir.

  • ömer demirtaş @omer-halil-dmrts

   @ybahadir rezil etmek biraz abartı bir söylem olabilir ama güzel yazı. Test tarafını sevmedim excel chorome üzerinden test zaten zorlamamalı benim tablette ikiye bölüp çalışıyorum onu bile zorlamıyor 😀

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @omer-halil-dmrts Yalnız buradaki ürünler 899 ve 999$... Rakiplerinin 1/5 i kadar enerji tüketiyorlar ve bu işlemciler Apple'in yaptığı en zayıf işlemciler... Yani vatandaş ürünlerden çok potansiyelden bahsediyorlar.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @omer-halil-dmrts Biraz reddit'i karıştır bence.

   "I unplugged mine yesterday morning at 5:30am. Worked heavily on it throughout the day (lots of tabs open in chrome, video editing in FCPX, watching videos, photo editing in LrC, and testing lots of apps). When I finally shut it down at 10pm last night, I was at 60%. Yesterday was my heaviest use day in a LONG time, and I just couldn’t kill it. My 2015 13" MBP would have died around 10am."

   Bu ve benzeri yorumlardan yüzlerce okuyacaksın.

  • ömer demirtaş @omer-halil-dmrts

   @ybahadir evet de ben orada şeye takıldım, e ipad ne oldu ? orada yapılan her şey ipad de de gönül rahatlığı ile yapılabilir aslında ipad in pil süresi de iyi. Ben biraz mac in konumlandırılmasında sıkıntılı buldum.

  • kirazerik @kirazerik

   @omer-halil-dmrts yurtdışında Linus türkiyede de bir editor kayıt üzerinden bir okuma yaparak bu iş anca tüketim amaçlı olur dedi. Linus geri vites yapmaya başladı. Türkiyede ki editörde marka takıntısını bırakır ve risk işlemcilerin masaüstünde çalışabileceğini görür diye umut ediyorum. bizim bazı editörler için video render falan kıymetli iş olarak görülüyor. hiç ihtiyacım olmadı. ama bu işlemciler aşağıda bazı arkadaşların dediği gibi tabletler bile çatır çatır render aldı. Yani geriye üretimden kastı ne kaldı merak ediyorum. apple falan olayı değil bu x86 mimarisi tıkandı.

  • kirazerik @kirazerik

   @omer-halil-dmrts işletim sistemi stabilliğine gelince androidi severdim o beni iOS a itti. Windows işletim sistemlerini de yıllarca kullandım. yapısal bir sıkıntı var. windows donanım üretmiyor dolayısıyla yazılım ve donanım arasında sıkıntılar oluyor. Zamanında gündeme konu oldu. windows update de milletin bilgiler uçtu. ben 4 güncelleme aldım sıkıntı yaşamadım macosda. hatta adamlar ara güncellemelerde dosya sistemi değiştirdiler iOS da. donanımı ürettikleri için avntajlılar.
   İyi de bana ne diğeri de ürettiği donanımı getirsin ülkeye. Ben hissedar mıyım pazarlama firmasımıyım. tüketiciyim ben araç amacını yerine getirirken beni üzüyor mu ona bakarım. türkiyede bir kuşak windowsa sürücü kurmak ve sürekli format atmadan dolayı bilgisayar uzmanı oldu. tamircilik bilişim uzmanlığı oldu. E ben bu kadar uğraşacaksam üstüne neden para vereyim linux kullarım.
   Sonuca bakarım makine çalışıyor mu çalışıyor bana ne donanımı da üretti diye daha hatasız olmasından.
   İşin para kısmına gelince. konuşulmayan başka yazılım boyutu var. macbooklara gelince özelliklere prolara karşılaştırmalarda tek bir şeye bakıyorum. karşılaştırdıkları ürünün ekran çözünürlüğü ne bu kadar basit. MacBook Prolar kaç yıldır 2k üstü çözünürlük ve düzgün denilebilecek bir panel ile geliyor. Adam gidip bunu full hd ile kıyaslıyor. madem bu pahalı diyeceksin. Diğeride benzer çözünürlükte olacak üstüne bir de işletim sistemi parası koyacaksın. ofis programları iMovie garagaband automator preview e giremiyorum. Para ile işletim sistemi alıyorsun pdf yi browserda açıyor. toplam deneyime bakmak lazım. hadi bunları geç zaten 2k üstü bir notebook ile kıyasladığında hemen fiyatlar kafa kafaya geliyor.
   2. el piyasadaki itibarı ve fiyatını koruma kısmına girmiyorum bile.
   He alınır mı bu kadar para edermi etmez. bize özel değil yurtdışında da pahalı bunlar. Bizdeki bazı sivri zekalar hala abdde adam isterse asgari ücretle bu cihazları alır zannediyor. Kardeşim madem öyle nasıl abd de her sene geçen senenin en düşük model iPhone en çok satan oluyor. ki o satış rakamı da aman aman değil. ama ne note 20 ne de iPhone 12 o kadar para etmez. 2500 tllik telefondan farklı ne yapıyoruz. dön dolaş teknoseyir sosyala gel. Neden para verdik o zaman bu kadar 🙂

  • ömer demirtaş @omer-halil-dmrts

   @kirazerik öncelikle yazınız çok güzel olmuş teşekkürler, ben kesinlikle Mac lerin kötü cihazlar olduğunu düşünmüyorum. Güzel cihazlar dediğiniz gibi özellikle ekran konusunda ama dediğiniz gibi işte o paralar verilir mi, ve en son dediğinize sonuna. Kadar katılıyorum. Bir telefon 200 - 300 dolardan fazla etmez etmemeli de.
   Biri mesela notte 10 20 veya iPhone 11 12 aldığında ben şunu düşünüyorum ben o paraya orta seviye telefon alırım bir tane tablet alırım amoled ekranlı 10 numara içerik tüketirim. Ama işte vahşi kapitalist sistem insanlara marka savunduruyor, insanı marka ile özdeşleştiriyor sanki bir aile üyesi gibi.
   Bu arada ben kendi özelinde kesinlikle işletim sistemi ubuntu tercih ederim 😀

  • ömer demirtaş @omer-halil-dmrts

   @kirazerik Evet evet katılıyorum. Ben sadece tüketim için olduğuna katılmıyorum kesinlikle çünki dediğimiz gibi tabletler bile çatır çatır üretim yapıyor. Hoca bize programlama ödevini video çekin dedi çektim abi indirdim bedava bir uygulama çatır çatır render imi yaptım yolladım. Ama kesinlikle risk in arkasındayım bu işin olması lazım. Hem gerçek çevrecilik için az enerji harcamak gerek hemde. Fransız bilgisayar istiyorum😀

 • Alim Bozkayalar @sqn

  ee insanları heyecanlandıran da zaten %80 risc mimarisine geçiş, %20 de bunu apple'ın yapmış olması, başka bir şey değil ki. m1 dediğin bugün tökezler yarın iyisi yapılır, bugün kral olur yarın rakibi yapılır, bunlar ufak şeyler. elbette eksikleri var, bugün içeri aldığı ram'i yarın dışarı çıkarması gerekebilir, bugün içerde tuttuğu gpu'yu yarın harici yapabilir, bunları rakipler de yapabilir. önemli olan piyasaya "yıllardır tutturulan düzen aslında sizi düzüyor" demiş olması.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Kesin olarak inovasyon da devrim mi değil mi bunu ileride öğreneceğiz. iPhone'un telefon dünyasına yaptığını M1 de desktop dünyasına yaparsa bildiğin devrim olur bu. Ama henüz erken konuşmak için.

  "But something genuinely new, something revolutionary, something once in a generation has been missing. I believe the Apple M1 represents something we can truly call “revolutionary”."

  Gerçi çoğu kişi şimdiden M1 in bir devrim olduğu görüşünde.

 • YasinC @yasinc

  Bir yerde katakulli yoksa ve gerçek kullanımda performans olarak yansıtıyorsa değerleri. Bir zahmet hem intel hem amd dükkanı kapatsın.

  Ancak bu olaylar yeni değil zamanında Sun ve ibm'in powerpc cpuları da salt performans da başarılılar idi ancak tutunamadılar

 • qubit @qubit

  Bahsettiğiniz linki dün gördüm de haftasonundan önce okuyacak değilim. Fakat yazdıklarınıza birkaç cümle cevap vereyim. TR'de benden başka "ey millet dikkatli olun Apple sağlam geliyor bu iş x86'yı bitirebilir" diye WWDC öncesinden yazan kimse var mı bilemiyorum (bkz. #x86veARM etiketi). Varsa söyleyin takip edelim. Bu da doğal çünkü bilişim gazeteciliğinde para yok. Zaten ülkede tüketicide para yok. Dolayısıyla bizim basın baltayı taşa vurmuştur olabilir de olmayan bir basının nesini eleştirebiliriz? Ben de işlemci tasarlayan bir mühendis vs. değilim, PowerPC değişimini görmüş, az biraz doğru kişileri, doğru yayınları takip eden herkes noktaları birleştirebilirdi.

  Ciddi devrimler olduğunda, devrim çok iddialı bir laf da değişimler olduğunda diyelim tabii anlaşılması güç olabilir. Hele de bunu halka (tüketicilere) bunu izah edebilecek bilgi seviyesi olan artı lisanı bunu anlatabilecek kadar kuvvetli insanlar yoksa. Doğru anlaşılmayan bir şeyi de doğru eleştiremezsiniz. Öven yanlış över, söven yanlış söver.

  Öncelikle burada bahsedilen "böyyük" değişim x86'nın tepe işlemcisi ile aynı performansı veren ama 10 katı az enerji tüketen bir işlemcinin çıkmış olması. Bilmeyen için tabii şok etkisi oluşturdu. İki: buna x86 pazarındakilerin en az 2-3 yıl daha verecek cevabı olmaması. Öyle ben hemen yarın ekibi Zoom'a çağırırım, ay sonuna işlemci hazır diye bir çözüm yok. İşlemci demek yıllar demek.

  Buraya kadar sorun yok değil mi?

  Şimdi gelelim diğer konuya: Apple fançocukluğu yapan kim bilemiyorum. TS dışında pek bir yer takip etmiyorum, TS'de de böyle bir çocukluğa rastlamadım. Sadece x86'nın biteceğine inanamayan tüketiciler var o da normal, seni tanımıyor neyine güvenecek, iddia büyük vs vs. Diğer firmaların bu kadar kötü yönetildiklerini korkarım anlayan olmadı.

  Bugün birisi kalkıp Apple'ı takdir ederse bu çok normal olur: Intel gibi devasa işi gücü bu olan firmalar bu işi göremeyip doğru yatırımı zamanında yapmazken bu firma 10 yıl öncesinden hazırlığını yaptı, parasını harcadı ve bugüne geldi. Bu bir innovasyondur. Ki M1'i görünce doğrudan arkadaş bunların çekmecede kesin M2, M3 de hazır diyorsun. Microsoft da huylanıp ne oluyoruz dedi zamanında, işletim sistemini port etti, millet dalga geçse bile bitirdi. 2010'a kadar biz yazılım firmasıyız inatları vardı kırıldı ama x86'nın tıkandığını ve Apple'a cevap veremeyeceğini çok geç gördüler. Bir de gittiler işi taşerona verdiler ucuz olsun diye. Sonuç ortada.

  Özetle 2023 öncesi bir rakip gözükmüyor. Amazon gibi birkaç firmadan bir şey çıkarsa çıkar o kadar. Dilerim açıklayıcı olmuştur.

 • cgdincer @cgdincer

  1 sıfırdan fazladır. Mikrozort el atana kadar elmayı çok ısırmak isteyen olur.

 • Cihangir @chngr

  Bu işten nvidia karlı çıkacak. Tam zamanında arm'ı softbankdan aldılar. Nvidia zamanında tablet yapmıştı hala kullanıyorum. Büyük bir rekabet yakındır.

 • RockandRage @rockandrage

  Çok düşünmeye gerek yok.Açıcan safariye gireceksin, numbers, pages kullanacaksın, mail atacaksın vs. Bunları yapıyorsa bir çok kullanıcı için sorun yok demektir.Bu yaparkende daha az ısınıp daha az enerji harcayacaksa benim için sorun yok.Adamlar bu işlemcinin çok yakın varyasyonunu zaten ipad ve iphone da kullanıyor.Görünen oki orada bir sorun yok.Burada neden sorun olsunki.