E-devlet’in ardından şimdi de e-İŞ geliyor

e-Devlet'in başarısının ardından daha fazla sektörde online işlem yapılabilmesi için e-İŞ platformu geliyor. e-İŞ platformunda ilk adım olarak kamuda ve özel sektörde sayısallaştırma yapılacak.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  Bir de herkesi bu tarz bir sisteme almaları lazım. Ne için?
  Şirket, dükkan, vs isimle her yerin haritası çıkarılmalı.
  Atıyorum;
  Şu Otelde kim çalışıyor? Ne maaş alıyor? Sigortası düzgün yatıyor mu? İşten çıktıysa neden çıktı? Tazminatı verildi mi? İzne çıktımı? Vs vs diye ayrıntılı veri ortaya konulmalı. Her bölgeyide birilerine kontrol ettirmeli. Kaç saat çalışıyo? 12 saat, ona göre maaş alıyor mu? 12 saatten fazla çalışıyormu gibi denetime de tabi uygulama şart.
  Özellikle şu sigorta + tazminat konusu.
  Tazminatı bir şekilde kişiye özel bir havuzda toplamak lazım. Bütün çalışanların burda toplanacak. Yani iş veren her yıl buraya adamın hakkını yatırmak zorunda olacak. Adam işi de bıraksa, kovulsa da hakkını alacak. Adam 10 sene bir yerde çalışıyor, iş veren karaktersiz çıkabiliyor, tazminatı vermiyim, yıldırayım, işi bıraksın yada kavga çıksın kafasına giriyor

  • huseyin/azuren @hegemen

   Tazminat konusunda
   İş verenle ilgili bir çok sorun var ama çoğu şeylerde işçi mahkemelerinde işçi haklı çıkıyor. Havuz işi yaş konu orda amaç o fondan gelir elde etmek işçiyi korumak değil. Neden dersen fon 'a para yatırsan her sene maaş değiştiği için ve işçi işten çıkarken o senenin bürüt parası üzerinden tazminat alacağı için işin içinden çıkılmaz ve işçisi için 10 yıl önce yatırdığı 100 lira ile 10 yıl sonra 1000 tl olan maaş farkını kimse karşılamak istemez.
   Ha diğer muhasebe konuları var onlar için bir sistem oluşturulabilir ki e fatura bunlara bir nebze çözüm diyecem de haklı olarak muhasebeciler ağlıyacak neyse...

 • empty @empty

  ön muhasabe kayıtları direk böyle bir sisteme entegre olmalı. İşveren tarafında çok dolaplar dönüyor.