Üniversite ve yüksek lisans sırasındaki ev arkadaşım ALS hastası ve artık sadece gözlerini hareket ettirebiliyor. PC kullanmak için Tobii marka bir eyetracker kullanıyor ancak yazılımı çok yetersiz. Firmanın kullanışlı bir yazılımı var ancak yazılım için ekstra 650€ istiyorlar. Fiyatı çok pahalı olduğu için alamıyor. Kendisi firmaya bir tweet atmış, bu tweet'i retweet yaparsanız eğer çok makbule geçer. @umtk @gamsizm

https://twitter.com/YvMHawking/status/1331123208339206146

Ayrıca kendisi twitch'de yayın yapıyor ve youtube'da kısa videolar yayınlıyor. Onlara da göz atabilirsiniz.

https://www.twitch.tv/yvmhawking

https://www.youtube.com/channel/UCWr3_R6_4-83ShrwLlGmc_w

Not: Youtube videoları biraz küfürlü!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Krycek @krycek

  Benzeri vardı. Üreten kişi Amerika'daki bir Türk. Türkiye'den isteyen olunca ücretsiz gönderiyormuş.

  https://teknoseyir.com/durum/1301383

 • Root61 @root61

  Allah belasını versin böyle hastalığın diyerek söze başlıyorum.
  650 euro gerçekten pahalı. Tobii msi'ın bazı laptoplarında da vardı ama ne kadar işlevsel onu bilemiyorum.
  İpad'de sesle kontrol var mesela. Windows tarafında araştırmadım ama ona da bakarım. Hem tobii hem sesle kontrolle daha iyi kullanabilir.

  • Equitatus @equitatus

   Konuşamıyor trakeostomisi (ventilatör ile nefes alabiliyor) var. Sadece gözlerini hareket ettirebiliyor. Kullandığı Eye Tracker'ı Windows'un Eye Control yazılımıyla kullanıyor ama o kadar kullanışsız ki anlatamam. Videolarını izlerseniz anlarsınız zaten. Bir mouse tıkı yapabilmek için bile uğraşması gerekiyor. Ailesinin satın aldığı eye tracker Tobii'nin ürünü ama içinde Tobii dynavox windows control yazılımı dahil değil. Dediğiniz gibi 650€ çok pahalı 100-200 bir şey olsa alacağız ama ülkenin durumu ortada.

  • Root61 @root61

   @equitatus Benim de kulaklarım duymuyor. Siz küfür içerir deyince konuşabiliyor sandım😊. O yüzden videolara bakmamıştım.

  • Equitatus @equitatus

   @root61 Geçmiş olsun umarım duyma probleminiz tedavi edilebilir bir durumdur. Text to speech kullanıyor videolarında. Kısa esprili videolar yapıyor, arada argo ve küfür de var. İnsanlar iş yerlerinde açmasın diye küfür içerir diye uyarı koydum. Altyazısı da var videoların sesini kapatıp izleyebilirsiniz. 2-3 dk'lık videolar zaten hoşunuza gidebilir.

  • Root61 @root61

   @equitatus İzledim. Baya komik😊. Abone de oldum😊. Benim durum kalıcı"gibi". En azından 10 senedir öyle😃. Benim üstümden de "lyme" geçti(kene falan ısırmadı ama bir şekil olmuşuz). Baya kötü etti. Sonrasında iyileşir gibi oldum. Tam atlattım derken daha kötü"engellerim" oldu. Ona da testlerim iyi çıkmasına rağmen "enfeksiyon sonrası otoimmün" dediler. Ben böyle akşama kadar anlatırım😊. Allah kimseyi sinir sistemiyle sınamasın. Çok kötü çok değişik.

  • Equitatus @equitatus

   @root61 Lyme çok sıkıntılı bir hastalık öldürmediği için genelde kimse sallamıyor. Öldürmüyor ama süründürüyor. Benim yaşadığım ilde endemik ve bölüme gelen çok lyme hastası var. Tez danışmanım lyme üzerine çalışıyor o yüzden aşinayım bende. Geçmiş olsun tekrar.

  • Root61 @root61

   @equitatus Taklitçi p.zevenk😂. Eyvallah. Sağolun.