En son ne zaman bir hafıza kartını bilgisayara takma ihtiyacı duydunuz???
Son on yılda kaç defa video render aldınız?
Teknoloji siteleri neden inatla render testi ile cihaz test ediyorlar. Hafıza kartı girişi yok diyorlar. Kullanıcıların ne kadarı bu kullanım senaryolarını yaşıyorlar. Yaşayan varsa sıklığı nedir???
Benim bilgisayarda veya özellikle notebookda dikkat ettiğim özellikler.
1) ekran: sürekli bakıyorum. Çözünürlüğü iyi olacak yazı okuyorum. Kaliteli olacak ekran, çok taviz veriliyor bundan. Sadece firmalar değil tüketici de taviz veriyor. 2020 de bütün dünyada full hd makineleri en üst segmentte satıyorlar. Oyunda bilmem ne fps veriyor diye full hd bilgisayar almam. İcap ederse oyun oynamam. Ama düşük ppi ekran kullanmam.
2) Ses. Makineyi zorlamıyorsam fan çıldırmayacak. Pdf okuyorum. Web sitesinde bir şey okuyorum. Fandan ses gelmeyecek.
3) klavye yine makine ile en fazla temas ettiğim yerlerden. Düzgün olmasını isterim.
4) incelik zerre kadar umrumda değil. Laptop diyoruzda kaç kişi lap inde kullanıyor bu cihazı. İncecik plastik kasa istemem gacır gucur. Kalın olacaksa olsun. Madde iki için de önemli bence. Mücevher değil bunlar, araç.

Sizin önceliklerinizi de merak ediyorum paylaşırsanız memnun olurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kei @kei

  Sd kart girişi 1 dolar bile maliyet yaratmıyordur. Telefona kameraya falan kart takıldığına göre onu okuyacak bir giriş olması güzel olurdu.
  Hafif ve performanslı olması dışında hiçbir beklentim yok ama öyle de olamıyor işte.

 • scorptr @scorptr

  Arada bir sd karttaki verileri yedekliyorum birde el konsollariyla uhrasiyorum psp psvita vs onlarda adaptorle sd kart takilabiliyor veya rasperry pi ile de hasirnesirim ondada sd kartla isletim sistemi yukleniyor ,bu yuzden pcde sd kart girisi benim isime yarar

 • ozturka @ozturka

  1- parlaklık ve renk doğruluğu da önemli
  2- fansız seçenekler bu yüzden mevcut. Genel olarak x86 mimarisi bu duruma uygun değil
  3- ucuz laptop arayanlar için plastik olması kaçınılmaz.

  Genel olarak yazdıklarınız doğru ama işi video render olan var. Düz benchmark yapmaktansa güzel bir ölçüt. Ssd ler hem flash bellekleri hem kartları öldürdü 🙂

 • bedelellis @bedelellis

  Video-fotoğrafla işi olmayanlar için hafıza kartı önemli olmayabilir ama sektörün yönelimini görünce kesinlikle önemli. Özellikle mobiliteye önem verenler için kart okuyucu gibi ufak tefek detayların atlanmaması birçok kullanıcıyı mutlu eder.

 • ömer demirtaş @omer-halil-dmrts

  Ekran çok önemli,
  Sessiz çalışması önemli,
  Sd kart yine önemli sayılabilir. Ama adaptörle vs rahatça halledilebiliyor.
  Asus N550JK kullanıyorum ve şunu gönül rahatlığı ile söylüyorum işlemci neredeyse genel kullanıma etkisi yok. i7 4700HQ var bende arkadaşta i7 9700HQ var benim pc hem programlama idelerinde android emülatörlerinde vs daha performanslı (SSD farkı).
  yani öztle en iyi işlemci olması da gereksiz bir şey .

 • Alper Demirci @aademirci

  SD kart 40 yılda bi kullandığım bişey. Çıkarılabilir.
  Video kurgusunda halen daha 1080p çalışıyorum, YouTube'daki 4K render testleri benim içün çok soyut bu yüzden.
  USB-A'ya olan bağımlılığımı tamamen ortadan kaldırdım. Verin 4 tane USB-C portu, mutlu olayım 🙂
  HDMI lazım olabiliyor ofisteki monitörümü bağlarken. O zaman adaptör çevirici kullanıyorum. Bir ucu USB-C olan kablo varmış ama almam herhalde salgın bitmeden.
  USB-A'ya olan bağımlılığımı ortadan kaldırdım dedim ama macOS'ta çalıştırmayı başarı saydığım ve beni yüzlerce lira XBOX gamepadi almaktan koruyan eski emektar Logitech Chillstream var, nadiren oyun oynadığımda çeviriciye takıyorum.

  Yeni dizüstü alışverişi yaparken önce 15 inç işaretliyorum filtrelerden. İşlemci i7'den aşağı olmasın, harici ekran kartı olsun gibi kıstaslarım oluyor. Elediğim bilgisayarlardan kırmızılı oyun kasalarını eliyorum. Aralarından en hafiflerini seçiyorum. Dizimde kullanmıyorum ama çantamda taşıyorum. Kalan seçenekler arasında malzeme kalitesine bakıyorum. Ekran da önemli. İşte ondan sonra fiyatına göre seçimimi yapıyorum.

  Apple ekosistemine geçmeden önce fantezi bilgisayar alışverişlerimi böyle yapıyordum. Şimdi Apple'ın sitesine giriyorum, 16 inç'i seçip bi öyle yapılandırıyorum bi böyle... Bende 15 inç var, aldıktan 2 ay sonra sadece 500 lira farkla 16 inç çıktı. Züğürt tesellim ise 200 gram daha hafif bilgisayara sahip olmak ve 15 inç'teki sanal ESC tuşlu tek şerit Touch Bar'ın daha fütüristik görünmesi. He bir de çoğunluğun aksine kelebek klavyeyi seviyom ben.

 • Nostromo @nostromo

  Ekran çok önemli. Ips veya va panel olacak, çözünürlüğü 720p olsa umurumda olmaz. Dizüstünde kalınlık önemli, malzemeden çalınmış zarf gibi ucubeyi istemem ben. Tuğla gibi olsun sessiz olsun ve deli gibi ısınmasın. 2000 lerin kafasıyla üretilmiş güncel donanımlı dizüstüler olsa keşke. Kağıt gibi şeye binlerce lira vermem.

 • Emre @emre64

  Geçen ay bir kere hafıza kartı kullandım. Son günlerde birden fazla render aldım. Hafıza kartı girişi laptoplarda önemli bir detay, render testi de render alınırken kullanılan yöntemin performansını göstermek için iyi bir yöntem.

 • teknosevir @teknosevir

  klavyede nunpad, numpadin köşesinde büyük enter
  bi de basit kazalarla baş edebilsin isterim. şarj kablosuna ayağım takıldığında takla atmamalı, ya da iki kaşık su döktüm diye anakart vs deforme olmamalı gibi

 • Emre @xyz

  Geçen sene bir iş için sd kart slotu gerekliydi onun dışında hiç ihtiyaç duymadım.
  Her hafta okul işleri için render + encoding ile uğraşıyorum, render süresi önemli değil de video düzenlerken ram can çekişiyor bende o birazcık sorun.

 • Batuhan @achfighter

  Ürün inceleyenler çoğunluğun ihtiyacına göre inceleme yapamazlar, yapmamalılar. SD yoksa tabi ki yok diyecek. Belki ben SD kartı olmasına bakıyorumdur.

  • kirazerik @kirazerik

   Elbette ona itirazım yok. Ama artı eksi puanlama yapınca. Ekran çok iyi ise bir artı alıyor. Kart okuyucu yoksa bir eksi. Kart okuyucu ufak bir aparat ile telafi edilirken ekran öyle olmuyor.
   Ayrıca kart okuyucu veya benzeri şeyler ürünün segmentini değiştirmeye bence yetmez. Ama 2k ekranlı bir bilgisayar asla full hd bir makine ile kıyaslanamaz. Bunu anca full hd üstü çözünürlükde makine kullanmaya alışanlar farkeder. Gerisin geri full hd ye dönünce ips hız tazeleme falan o eksiği asla kurtarmıyor. İnsanın gözüne gözüne batıyor ekran.