Uzun süredir windows ve linux kullanan birinden mac için eleştirilerimi paylaşayım istedim. Belki bilmediğim kısa yolları öğrenirim.
Eksiler.
1- kes yapıştır yok. Onun yerine kopyala ve cmd+optıon+v ile tasi var. Ctrl+x getirmenin yolu var mı?
2- clıpboard yok. Clıppy adında eklenti kullanıyorum.
3- pencere yaslama yok.
4- dosya yöneticisinde dizin göstermiyor.
5- Sağ tık komut satırı aç yada vs code burada aç yok. Onun için eklenti kullanmak zorunda kaldım.
6- bazı menüler ingilizce. Ücretsiz linux dağıtımları için bile bu bir sorun bence.
7- touchbar özelleştirme kısıtlı tutulmuş.
8- clıpboard da resim kopyalanmıyor. Örneğin windowsda wın+shift+s ile aldığım ekran alıntısını anında paylaşabiliyorum.
9- Oyun yok.
10-carpı tuşu uygulamayı küçültüyor, kapatmıyor.
11- donanımsal olarak port sayısı çeşit olarak yetersiz. Sadece type c var.
12-dosya yöneticisinde dosyalar otomatik hızalanmıyor. Benim sağ tıklayarak derle demem gerekiyor.
13- touchbar tıklamak için dokunmak yeterli değil. Basınç uygulamak gerekiyor. Çoklu dosya seçerken eli yoruyor böyle olması.
14- delete tuşu yok.
15- aynı anda aynı program çok sayıda çalışıyorsa ayırt etmek zor geldi bana.
Artılar
1- touchpadda iki parmakla sağ tık yapmak daha pratik.
2- touchpad alanı büyük.
3- ekran güzel.
4- touchbar kullanışlı. Windows cihazlarda da olmasını isterim.
5- aırdrop ile kurulu programı bile gönderebiliyoruz bu güzel.
6- geliştiriciler için linux ile komutlar genellıkle ortak. İos üzerinde geliştirme yapılabiliyor. Web geliştiriciler için ios üzerinde tarayıcı denetleyici açılabiliyor.

Son olarak şunu belirteyim. Donanımsal özellikleri 2014 lenovo g510 ile karşılaştırdım. Açıkçası yazılım olarak beklentimin altında kaldı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alper Demirci @aademirci

  Pencere yaslama içün cüzi bi paraya Magnet uygulaması işi çözüyor.
  Dosya yöneticisinde dizin göstermekten kasıt yol ise var aslında. Görünüm menüsünü kurcalayınız (ezberimde değil)
  Sağ tık terminal açma işi klasörün içerisinde değil de bi üstte o klasörün simgesine sağ tık yapınca oluyor. Saçma ama böyle...
  Dosya yöneticisinde simgeleri otomatik dizme olayı var, ben öyle kullanıyorum ama gene makine yanımda değil, ezberden söyleyemiyorum.

 • Cihat @cihat

  mac tercih etmenizdeki sebep nedir?

 • Alper Demirci @aademirci

  Bu arada bilgisayar evladiyelik ise type c zaman içinde eksi olmaktan çıkar. İnsan aksesuar alışverişini type c’ye göre yapmaya başlıyor. Örnek, ben 🙂 Kablolu eski gamepad dışındaki tüm aksesuarlarım type c.

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   Normal usb ve HDMI olmazsa olmaz bence. Touchpad ne kadar iyi olursa olsun fare gibisi yok. Diğer cihazlarda type-c 'ye geçerse iyi ama en basitinden telefon, bluetooth kulaklık, gamend, fare klavye bunların kabloları ve kendileri type c değil.

  • Alper Demirci @aademirci

   @trbasoglu1996 Monitör faslını unutmuşum evet, HDMI içün çevirici takmam gerekiyor. Ama gelecekteki muhtemel 4k monitörüm içün şimdiden type-c’den DisplayPort’a kablom hazır 🙂

   Bu arada tüm aksesuarlarım type-c derken, harici disk kablosunu ve micro-b uçlu kabloyu da aldım. Böylece birçok cihaz için çevirici ihtiyacını ortadan kaldırdım.

   Özetle, usb-a’yı hayattan çıkarmak kolay ama monitör HDMI ise ona adaptörsüz çare yok, katılıyorum. (bi ucu type-c olan HDMI kablosu bakmaya gittim gelicem)

 • Papa Emeritus @pope

  Şu anlık Mac’te yenisiniz. Bundan dolayı çok fazla hatalı bilginiz ve yapmayı şu anlık bilmediğiniz şey var. Bu işletim sistemi değişikliğinden sonra doğal bir şey. Tek tek cevap veremeyeceğim kadar uzun bir liste hazırlamışsınız ama bu sorunların neredeyse hepsinin çözümlerine Google ile ulaşabilirsiniz. Ek tavsiyem OS’i İngilizce kullanmanız çünkü bir sıkıntı olursa Türkçe kaynak bulmanız zor. Şirkette bu tip sıkıntıları yaşayan çok fazla kişi varsa saatlik 60 EUR’dan sorularınızı cevaplayıp veriminizi arttırarak yardımcı olabilirim(Ciddiyim 😀)

  • ozturka @ozturka

   Vay be demek yardım da paralı. insanlık ölmüş.

  • Papa Emeritus @pope

   @ozturka Bir şirkete yardım etmek için parasız kılımı kıpırdatmam. Şirket OS gibi ciddi bir şeyi değiştiriyorsa on-boarding süreci için birini kiralamalı verimi arttırmak için.

  • ataletmomenti @ataletmomenti

   @ozturka yardım değil o danışmanlık ama 60 çok olmuş 100 euro olmalı saatlik

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   İşletim sisteminin bunları doğal olarak sunması varken neden 3. parti nispeten güvensiz yazılımlar kullanmak durumunda kalayım. İşletim sistemi bence kullanıcı ihtiyaçlarını tek başına karşılayabildiği ölçüde iyidir. Örneğin video oynatmak için program kurmaz zorunda olduğunuzu düşünün. Bunu 3.parti yazılımlarla yapabilmek bu durumu çözmüyor bence. Ben anlıyorum ve uğraşmayı seviyorum fakat köşedeki teyze amca için bu geçerli değil. Dil kısmına gelirsek sorun Türkçe yada ingilizce kullanmak değil. Türkçe olarak seçtiğim halde bazı yerlerin çevrilmemesi. Apple çapında bir firma için bunu hoş karşılamam.

  • Papa Emeritus @pope

   @ataletmomenti Bu işi Türkiye’de Koç Sistem yapıyor ama saatlik fiyatı dudak uçuklatır. 60 EUR çok ucuz bu tip bir hizmet için aslında.

 • lterlemez @lterlemez

  -Klasör göster de pencere gösterim ayarlarından düzenleniyor (Windows benzeri şekilde ama bazı seçenekler farklılık gösteriyor.)
  -Birlikte Aç genellikle dosya seçince çalışıyor ama Uygulamalar klasöründe kurulu olmalı uygulama.
  -Sürüm eskidikçe düzelecektir (İngilizce menü vb etiketler). Bazı şeylerin farkına varamayabiliyorlar ne hikmet ise...
  -Mac OS hiçbir zaman tamamen kapatmadı uygulamaları nedense, bazan çok işe yarar iken bazan pili öldürebiliyor.
  -Apple yancı bir marka maalesef, imkanı olsa o portları bile Apple'a özel üretttirir (örneğin mini dp portu ya da Apple'dan başka hiçbir yerde kullanılamayan devasa 27" Apple Thunderbold Cinema Display ekranı gibi). Adamlar, utanmasalar Apple özel yazıcı bile çıkartırlar.

 • lterlemez @lterlemez

  Sırf çevre birimi problemi bile yeterli. Okyanusun ortasında çöl susuzluğu çekiyorsun resmen. Eğer, çevre de Mac değil ise her şeyinizi yanınızda taşımalısınız. E, bu nasıl bir mobilite arkadaş?

 • lterlemez @lterlemez

  Bugatti'yi tır dorsesinde sürmek gibi bir şey....