Galaxy Tab S7 Plus ile kullanmak için pratik ve fonksiyonel bir fare arıyordum. Normalde Logitech G900 kullanıyorum.

Önce flat yapısı sebebi ile Logitech M350 Pebble aldım. Tuşların azlığı ve özelleştirilememesi sebebi ile iade ettim. Ayrıca kaydırma tekerleği de oldukça yavaştı. Onun dışında tasarım olarak tam tablet faresi olmuş.

Sonrasında tuşlarının fazlalığı sebebi ile Logitech M590 aldım. Onun da tuşların fonksiyonları değiştirilemiyor. Benim amacım bilgisayarda kullandığım gibi soldaki iki ekstra tuşu ses açma kapama olarak kullanmaktı. Tuş özelleştirmelerini kendi belleğine kaydedemiyormuş. Onu da geri paketledim iade için.

Logitech G900'ü kablo ile bağlayıp biraz kullandım. Orta tuşla linklere tıklayınca yeni sekmede açma, soldaki tuşlarla ses kontrolü, ekstra bir tuşla da sessize alma gibi şeylerin hepsini kendi belleğinde saklayabildiği için tam benim işimi gördü. Son olarak anladım ki bana bluetooth ve usb dongle ile çalışan profil kaydetme özelliği olan Logitech G603 lazımmış. Tabi bu işlevlerin hepsini önce bilgisayardaki yazılımdan bir profile ayarlayıp tablete geçince onu aktif etmek gerekli. Yeni sekmede açma işi için tekerleğe macro kaydetmek gerekli.

Alternatif olarak Razer ve Steelseries modellerine baktım. Pil süreleri pek iç açıcı değil ve dahili hafızaları hakkında pek bilgi yok. MX Anywhere modeline baktım Logitech'te. Onun da dahili belleği bulunmuyor.

#android #tablet #galaxytabs7plus #tabs7plus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kreetwight @kreetwight

  hocam M590 ile ilgili görüşlerin nedir? malzeme kalitesi, ele verdiği his falan? 4 senedir kullandığım M330'un artık yumuşak yerleri eridi, yer yer plastikler çıkmaya başladı. sessiz fare sevdiğimden bunu almayı düşünüyodum ama hiç elime geçiremedim.

  • sawgent @sawgent

   M330'dan sonra bence güzel olur. Tekerleği fazla serbest gibi geldi bana sadece. Pek tıkır tıkır geçişi hissedemiyorsun. Özellikle BT ve 2.4 olarak iki cihaz arasındaki geçiş çok rahat. Butonunu üste koymaları çok pratik yapmış geçişi.

 • Çağdaş Taş @tascagdas

  uzun yıllar g502 kullandım bozulması ve çift tıklaması sonrası razere mamba TE modeline geçtim. mouse kaldırıp geri koyunca imleçin kayması olayından dolayı çok sinirlenip steel series rival 600 aldım sonrasında macbook almamla kablosuza geçmek istedim. Sonra bir düşündüm "ulan yıllardır farelerde bir sürü tuşa alıştın boyutuna ve sağ sol kayabilen tekerleğe alıştın şimdi nasıl bütün bu özellikleri barındıran bir kablosuz fare bulucaksın" diye kendime sorarken mx master 3'ü keşfettim şans o ya görür görmez mediamarktta indirim vardı 700 liraya aldım. 1.5 ay oldu kullanıyorum tek kelime ile harika şimdiye kadar kullandığım en iyi fare ve daha iyisi yok büyük ihtimalle. macosta oldugum ıcın ve muhendis oldugum için (cad programları macosta yok) sürekli windowsada geçiyorum. her yerde her şekilde kullanabilme kelimenin tam anlamıyla harika ister bluetooth ister kablo ister dongle. Ve her yüzeyde sorunsuz çalışıyor gerçekten tanıtım filminde görünce oha demiştim ama cam üzerinde bile çalışıyor. aklında bulunsun bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir fare. kesinlikle tavsiye ederim.

  • sawgent @sawgent

   Ben bu gelişmiş fareler dünyasına Performance MX ile girmiştim. MX Master serisinin atalarından. G303 ve G900 kullanmaya başladıktan sonra anladım ki bileğimi boşuna yoruyormuşum. 100gr civarı fareleri kullanmaya çalışıyorum artık.

 • Root61 @root61

  Valla ipad övüyor gibi olmayayım ama ipad’de bluetooth ile bağladığınız mouse’a marka fark etmeden istediğiniz tuşa istediğiniz görevi atayabiliyorsunuz😀. Bir tek imlecini sevemedim. Ok gibi görünse daha güzel olacak. Yuvarlak olunca alışamadım.
  İpad’de polosmart diye bir markanın 5 tuşlu bir mouse’unu kullanıyorum. Bir tek “geri” fonksiyonu atanamıyor😀. Geçen 25 liralık 3 tuşlu pirhana bluetooth mouse aldım. Onun bile tuşları özelleştirilebiliyordu😀.

  • sawgent @sawgent

   Evet denemiştim daha önce ios üzerinde. Ama ios'un fare deneyimi bilgisayarlar ile örtüşmüyor. İki arada bir derede birşey olduğunu bariz hissettiriyor. Dex modunda özellikle samsung uygulamaları ile bilgisayar tecrübesi birebir yakalanabiliyor. Android arayüzünde de bunu tam olarak hissedemiyorsunuz.

 • emreCAN Bayrak @flagbearer

  g900 dan sonra başla fareti beğenmez bir insan ben senelerdir emektar g700 kullanıyorum