#tavsiye #BugünBaşla
Türkiyede son dönemde yayın evi sayısı arttı. Basılan kitap çeşidi arttı. Kitap satış adetleri arttı. Okudukları kitapları sanal ortamlarda analiz ediyorlar. Defterlerine okudukları kitaptan not alıyorlar. Bizim millet okumuyor palavra. Bu lafları söyleyenlerin çevresindekiler okumuyor büyük ihtimal.

Yazılımcılık eğitimi alan insan sayısı arttı. İlkokul 4 ve 5. sınıfta bile yazılım programlama dersi alan bir sürü insan var. Çok sağlam donanımlı bir nesil geliyor. Şimdiki gençler boş lafı palavra. Bunu diyenlerin etrafındaki gençlerde sorun var.

Bunları göremiyorsanız çevrenizi değiştirin. Bunları göremiyorsunuz çünkü buralarda değiller. Başka mecralarda kodlarında ki bug ı bulmak için tırmalıyorlar.

Eve kapandınız. Bunu okuyorsanız internetiniz ve buna girecek bir cihazınız var demektir. İmkanların hakkını verin. O ekran kartı gider bu ssd gelir. donanıma takılmayın. 25 yıldır pc kullanıyorum. BİLGİSAYARINI ÜRETİM İÇİN KULLANAN VE BİLGİSAYARINDAN ŞİKAYETÇİ OLAN ÇOK AZ İNSAN GÖRDÜM. On yıllık bilgisayarda kod yazan insanlar gördüm. Bir programlama dilini iyi öğrenmek için kaynakları indirip iki hafta internetinizi kapatın diyen ileri seviye yazılımcılar var yurt dışında.
Size negatiflik aşılayanlardan uzak duru. Modern çağın ratingi bu. Enerjinizi düşürmelerine izin vermeyin. ve bundan prim kasmalarına izin vermeyin. Pozitif olun kendinizi eğitin. İmkan çok bir şey seçin konsantre olun ve bitirin. Doğruyu seçmeye harcayacığınız zaman vaktinizden çalıyor ve sizin için harekete geçme sürenizden yiyor. Hangi programlama dilin öğrensem diye araştırma birinden diğerine geçeceksin zaten. Seç birini indir bir kitap veya kurs hemen başla. #BugünBaşla

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kirazerik @kirazerik

  Yazılımcılık eğitim alan insan sayısına mı?

 • kirazerik @kirazerik

  @erkanox dediğim gibi içi boş değil ama bu işler zaman alır. o zemini oluşturacak insanlar eğitim aldılar. Şu sınav dönemlerini atlatsınlar üniversiteye yerleşsinler ortalık şenlecek. En azından popüler kısmına hitap edenlere kardeş biz onları ilkokulda yaptık zaten diyecekler. onun haricinde çok nitelikli şekilde kendini geliştiren çocuklarda var. 200 eğitim alandan zaten 3 veya 5 kişi çıksa yeter. Anadoluda bir şehirin en ufak ilçesinde çalışıyorum. kodlama labları var. gençler hem robot kodladı. hem web uygulama geliştirdi. Öyle hepsi de öğretmen destekli falan değil. bu işin meb kısmında olan tarafı bir de online şekilde kendini geliştiren çok çok fazla insan var.

  erp ayrı bir konu ki konuda iyi sayılırız. Hatta oradan başladık. Ama dediğim gibi erp başka mevzu o konuda kral Almanya. ABD bile baş edemiyor onlar ile. Ama domain bilgisi kısmında çok haklısınız. Yönetim bilişim sistemleri tam dediğiniz noktaya eleman yetiştiriyor.

 • kirazerik @kirazerik

  her açıdan şimdiki gençlere laf atan ihtiyarların döneminden kat ve kat iyi. Felsefe kitap çevirileri arttı. akademik kitaplar arttı. Roman gibi fiction veya köşe yazarlarının yazdığı Migros da satılan kitapları saymıyorum zaten onlar bu klasmanda değil. Bunların haricinde tez arşivleri açıldı. Yerli Akademik dergiler için Tübitakın sağladığı platform ile herkese açıldı. Bunların rakamları çok ve google da falan çıkmaz bunlar.
  Zaten belli bir alanda araştırma veya okuma istediğinizde farkediyordunuz çok fazla kitap çıktığını. ve bunlar satılıyor. rakamları açıklanıyor her sene. yayıncılar birliğinden.
  Ama bu işler ile uğraşanlar odalarında bilgisayar başlarında kitap başlarında. kahvelerde sosyal medyada orada burada göreceğimiz yerlerde değiller.

 • kirazerik @kirazerik

  @erkanox bence daha fazladır. ama esas mevzuya dönersek. İyi eğitim almış donanımlı insanlar var. Sadece sağda solda ortalıkta boş tartışma ortamlarında değiller.

 • kirazerik @kirazerik

  @fidelcastroruz benim inancım var ama dediğim gibi farklı örneklem ile muhatap oluyor olabiliriz.

  Bu arada benim entelektüel toplum üzerine bir şey söylemem zor. Ben birey olarak gençlerin yapması gerekenleri söyledim. Bunları yapanlar var dedim. Toplum nereye evrilirse evrilsin bireysel gelişimine önem veren ekonomik olarak bağımsız olabilir. bu bence bir ihtimal ama tersi asla bir ihtimal değil. Bireysel gelişimine nitelikli ve planlı katkı sağlamayan kendisi veya bir sonraki nesli sıkıntı yaşar bu her dönemde her ülkede böyledir.

  Yani birey açısından bakıyorum 50 yıl sonra anca toparlarız diyemem. Ben kendimden sorumluyum. birey gelişmeden toplum gelişmez. toplum gelişsinde birey gelişsin gibi düşünmüyorum. İşi topluma havale etme yönetici değilsem tembelliğe yönetici olursamda beni despotizme götürür.
  Zaten birey gelişiyor. biz sadece 50 sonra anca toparlarız diyenler ile beraberiz. 50 sonra da yine bu dediğim gençler toparlayacak zaten.
  Ense karartma, siyaseti yakın takibin ve üzerine konuşmanın verdiği ufak tatminle kişisel hataları ve eksikleri örtme, ve bu sürecin bilimsel olarak ispatlanan psikolojik yan etkilerine maruz olmayan insanlar var. Okuyorlar, kodluyorlar, yabancı dil biliyorlar, sanatla uğraşıyorlar, kaliteli müzik dinliyorlar dünyanın her tarafından, dans ediyorlar, hobileri var.
  Sadece parkda kahvede barda geçen zamana eğlenme demiyorlar. Pandemi zamanı hariç tiyatro bilet satış istatistiklerine bakın. her bakımdan kültürel bir talep var. Arzı sağlayacak ekonomik koşullar olmayabilir. Ama youtube yüklenen tiyatro oyunlarının izlenme sayılarına bakın. kötümser gözlükleri çıkarttığımız da nitelikli rakamları görebiliriz. bunları gençlere umut aşılamak için de söylemiyorum. Gençler bu kitlenin içinde olamazlarsa, ileride bu ülkeye şekil verenlerin içinde olamayacaklar. ve bunun ekonomik sonuçlarından kaçamayacaklar.

  Eskiler güzeldi diyenlere gelince de Maslow güzel örnek esasında. Ama kendisi güzel örnek. Çünkü eskiden beri üzerine kitap yazıldı. üniversitelerde anlatıldı. eskiler okumuşlar hocalar hep anlattı. koca koca proflar. Bir tanesi çevirmemiş adamın makalesini. Daha acısı adam ölmeden önce kitabında modeline ekleme yapıyor. Bizim eskiler hala orijinaline bakmadığından eskisini anlatıp durdular. Misal Maslow motivasyon teorisi altında geçer. Örgüt kuramında anlatılması lazım. Ama işletmeciler bağlamından koparıp anlatıyor ve başka motivasyon teorisi yokmuş varsayıyorlar. Yani eskiler de dediğimiz de bu. Gençler ama benim gördüklerim böyle olmayacak işte en azından. Her söyleneni yemeyecekler. Huysuz ihtiyarlar devri bitti.

  Peki neden bir ikaz dili kullanıyorum. İnternet ekipler amirinin bir lafı var. Burası tembeller ülkesi hafif çalışsan sıyrılırsın diye. Haklı esasında ama o kadar tembel yok. nüfus 80 milyon. Hafif çalışmayı özenli çalışmaya devşirmeli. Çünkü çalışanlar var.