Öncelikle İzmirde olan herkese gelmiş ve geçmiş olsun. Canım memleketim İzmir kötü bir tecrübe yaşadı Deprem konusunda. Dilerim en kısa zamanda eksiklikler tamamlanır ve İzmir için bir deprem planı yapılır ve insanlar çok daha bilinçlenirler.

Üniversitede İnşaat okumuş bir teknik adam olarak diceklerime gelince, İzmir'de Menemenden başlayan şehrin kuzey sahil hattı boyunca Mavişehir, Karşıyaka, Alaybey, Manakuyu, Çınarlı, Halkapınar, Özkanlar, Ege Üniversitesi kampüs alanı, Mevlana mahallesine kadar, Çankaya, Yeşildere yolunun Kadifekaleye kadar olan kısmı da dahil, Alsancak bütün alanı, Gazi ve Fevzipaşa bulvarları ile eski şehir alanının çok büyük bir kısmı taşıyıcı özelliği düşük yoğunluklu alüvyon içeren yumuşak zemindir.

Bu zemin yapısı içerisinde yıllara varan imar hatalarıyla yapılan çok katlı yapıların özellikle 2002 yönetmeliği öncesinde yapılanları ciddi anlamda risklidir. Özellikle üçkuyulardan konağa kadar uzanan sahil bulvarı boyunca sıralanan çok katlı apartmanlar, ki pek çoğu 1960-1970li yıllardaki emlak patlamasında yapılmıştır, Konak pierden alsancak limanına ve alaybeyden mavişehire kadar uzanan bütün sahil şeridindeki çok katlı binalar en temel yapısal riski oluşturur.

İzmir körfezi içerisinde bulunan kırıkların deprem üretmesi durumunda bu yapıların çok ciddi bir yapısal hasar alacağı da açıktır. En kısa zamanda ya yapıların yerlerine yenilerinin doğru temel yapılandırması ile inşa edilmesi gerekir ki bu şu an için gerçekten çok büyük bir maliyet.

Bütün bunların dışında manavkuyuda yıkılan binaların ortak özelliği ise;

- Zeminin sıvılaşma yoğunluğunun yüksek yük taşıma direncinin düşük olması,
- Binaların hazırbeton öncesi basınç dayanımı düşük beton kalitesine sahip olmaları
- Eski yönetmeliklerle düşük deprem katsayılarıyla inşa edilmiş olmaları
- Kullanılan demir donatının büyük olasılıkla eski yönetmelik hesaplamalarındaki düşük çaplardan ve nevrürsüz demir içeriyor olmaları

Yapıların yıllar içerisinde statik yorgunlukla sağlam olmayan zemin üzerinde yük taşıyor olmaları
gibi ana kritik ortak özellikleri olması çok muhtemel.

Canım memleketim izmire ve izmirde olan bütün dostlara geçmiş olsun.
Lütfen dikkat edin ve Önleminizi her zaman alarak tedbirli olun.
Unutmayın ki yanlış mühendislikle yapılmıi bina öldürür. Deprem değil.
Herkese sevgiler..

#İzmir #deprem #izmirdepremi #teknoseyir #akış #TümAkış

BeğenFavori PaylaşYorum yap