Herkese geçmiş olsun İzmir bucada oturuyorum daha doğrusu yeni taşındım. Bina 15 yıllık. 4. Kattayım malum üst katlar daha fena sallandığı için inanılmaz kötü hissetmiş oldum. Şimdi durum şu, binanın, dairenin içinde gözle görülür bir çatlak patlak yok ama bitişiğimizdeki bina ile birleşim yerinde bir çatlak var. Daha eski oturan birine sordum yeni oldu dedi. 15 sene içindeki en büyük deprem bu olduğuna göre gerçekten yeni olmuş olabilir ben hiç dikkat etmemiştim. Bu çatlak hem ön hem de arka cephede belirgin şekilde var. Sizce bu tehlikeli bir durum mu? Sorun teşkil eder mi? Binanın taşıyıcısı yan bina değil sonuçta. Binanın diğer yanında sadece tek katlı müstakil bir ev var, yani 1.kat harici yan tarafımız boşta diyebilirim. Ne dersiniz buna? Bu arada tüm daireler 1+1 binanın altında ufak bir dükkan var ama 2 odalı gibi. Kolon kesme durumu yok. Alt katlarda hasar var mı bilmiyorum evlerin içinde durum nedir.
#akış #konudışı #deprem #izmir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

  İki bina ek yerinde ayrılma olması normal, sonuçta yekpare bir yapı değil ikisi, farklı zamanlarda yapılmışlar. Ana taşıyıcı kolonlarda hasar yoksa, sıva dökülmesi ve çatlaması sıkıntı olmaz.
  Ayrıca tekrar geçmiş olsun.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  İki bina arasında çatlak olması normal, deprem sırasında iki binanın da salınım hareketi farklı olduğundan oluyor. Yine de uzmanlar bir baksın, içiniz rahat etsin. ÇŞB'nin ve belediyelerin ihbar hatları oluyor bildiğim kadarıyla.

 • berrram @berrram

  Genelde yan yana olan binaların çoğunda bu oluyor. Kısa dönemde bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. Ancak her depremde bu iki bina birbirine çarpıp çekiçleme etkisine sebep olabilir. Bir yerden sonra güçlü olan dururken daha zayıf olan çökebilir.

 • Agab @agab

  Hiçbir bilgim olmadan yazıyorum. Ana binada sorun yoksa bu sorun olmaz. Alt tarafı tuğla ve sıva zaten birleştirme şeyi.

 • Halil @hcaktuna

  Belediye gelecek ölçecek bakacak ondan sonra bir rapor çıkaracak. Ancak o şekilde emin olursunuz. Böyle fotoğraftan deprem testi mi olur?

 • OLDBoy @oldboy

  Uzmanı yerinde inceleme yapmadan yapılacak her yorum ancak size zarar verecektir.

 • qubit @qubit

  400 küsur bir para verip arabayı muayene ettiriyoruz değil mi? Hah. Muayene olmadı mı zınk adam men ediyor aracını trafikten. Bunun aynısı daire-binalar için olmak zorunda. Kiracı iseniz olur mu bilmiyorum ama test ettirmeniz lazım binayı. Planı-projesi-zemini. Çürükse müteahhite dava açılacak. Tazmin ettirilecek. Olması gereken bu.

  Paranız pulunuz olmasa bile isteyeceksiniz ki politikacılar çözüm üretmek zorunda kalsınlar. Gündem başka iş olursa kaçarlar. Yapamıyorlarsa da sıradaki seçimde oy istemek için ortaya çıkmayacaklar.

 • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

  Belediyeler örnek alıyor, ona göre Bina'nın sağlam olup olmadığı hakkında Kesin sonuç çıkar. Fotoğraflardan anlaşılmaz. Bina C30 beton mu kullanmış yoksa C35 mi? Efenim Betonun yapısı, beton da hangi malzemeler kullanılmış. Bunların sonuçları karotta çıkar. Mesela, bizim İstanbul'daki bina'da deniz kumu kullanılmış. Belediye'ye gidip rapor aldık bina ne durum 'da diye. Binayı yenileyeceğiz, inşallah. Hocam kısası net
  bilgi almak istiyorsanız. Belediye'ye başvuru yapmanız gereklidir. Şu günler durumunuz zor ama içinizi rahatlatmak içinizin biraz daha rahatlaması için binanı kolonlarına bakın çatlak vs. var mı diye?