Türkiye Devletinin Şekl-i Hükümeti "Cumhuriyet" oldu.
Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretleri Reis-i Cumhur intihab edildi.
Tanin 30 Ekim 1923

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kendi Fikri @kendifikri

  Bu arap harflerinden kurtulmasaydık. Afganistandan farkımız kalmazdı. Milletin zihnine format böyle atılır. En büyük devrim harf devrimi. Arap sevici babayiğit varsa okusunda göreyim geçmiş ataların zırvalarını !

 • qubit @qubit

  Tanin Gazetesi hep paylaşılır hatta duvarlara asılır ama aslında ciddi muhalif bir gazete. 2 yıl sonra da kapatılıyor zaten.

  Kısıtlı Arap harfleri bilgimle rahatça okuyabiliyorum, ilginç. Bu imparatorluğun son dönem gazetelerini hep okumak istemişimdir ama vakit yok.

  • Ufuk E. @ufuke

   Eski İTC Bakiyesinin muhalif olmasından daha doğal bir durum yok zaten. Kapatılması da Ağahan mektup olayının sonucu olmuştur böylece İktidar'ın eline bir sebep vermiş oldu ki zaten o zaman kapatılmasaydı bile 26'daki İTC tasfiyesinde kapatılması muhtemeldi. Ancak bu muhalefeti Peyam-ı Sabah'ın muhalefeti ile karıştırmamak gerek.

 • Ufuk E. @ufuke

  Lisansüstü seviyede bir tarihçi olarak bu tartışmalar ile sık karşılaşıyorum. Harf devrimi kesinlikle yapılması gereken bir devrimdi. Buna karşı çıkmak aptallıktır. Osmanlı Türkçesi dediğimiz yazı kendi içerisinde çeşitli zorlukları barındıran bir yazı, gramer yapımıza çok uygun değil. Ancak hiç okunamayacak bir yazı da değil.

  Afganistan meselesi ise içerisinde çok daha değişkeni olan bir mevzu alfabeden çok zihniyet ve eğitim, reform faktörü işin içerisinde. Bunu kahvehane ağzıyla emperyalizm falan diye açıklayamazsınız. Her şeyi emperyalizme bağlamak "dünyayı 5 aile yönetiyor yeğenim siyonistler falan" açıklamasından farksızdır.

  • qubit @qubit

   Sık karşılaşıyorsunuz çünkü milletin daha farklı konuları konuşacak bilgi birikimi yok. Zaten fakiriz, gezegenin en çok çalışan toplumuyuz. Ne zaman okuyacaksın-araştıracaksın? İmkansız.

   Üstüne politikacı olarak meslek hayatlarını sürdürenler de proje üretecek çapta olmadıklarından kamplaşma ve kutuplaşma ile oy alabileceklerinin farkındalar, dolayısı ile bu tarz dini değerlere ucu dokunan mevzular hep kaşınır. Şimdi bir de internet çıktı, kim yazıyor belli değil.

   Alfabe değişimi önemlidir ama yıkılan bir imparatorluğun ana yıkılma sebeplerinden biri midir? Ya da yeni bir imparatorluk kuracaksak bizi Ay'a götürecek atılımı mı sağlar? Tabii sağlamaz. Atatürk'ün ülkeyi toparlamak için düşündüğü eylem planını bir bütün olarak ele almak gerek, günümüzde geçerli gözükenleri uygulamaya devam etmek gerek ama durum ortada. Örneğin en iyi eğitimin verilmesi, eğiticiye en yüksek ücretin verilmesi lazım, bunu vermedikten sonra alfabenin ne önemi var? Ama konuşamıyoruz, tartışamıyoruz, eyleme geçemiyoruz. Halbuki hepimiz çekiyoruz.

  • revenge @revenge

   Emperyalizm sadece bir yönü ve nedenlerden birisi. Güzel yazınız ve cehaletten uzak tavrınız için teşekkür ediyorum.

   Darısı yukarıdakinin başına.