Turksat kullanıyoruz,
Ana girişten bir kablo giriyor ve onu bir alet 2 ye ayırıyor,bir tanesi modeme gidiyor bir tanesi televizyon için,tam tersi istikamete gidiyorlar.
Ben istiyorum ki televizyona giden kabloya çoğaltıcı taktığım zaman(var,taktım ama modeme sinyal gelmedi),hem televizyon için hem modem için sinyal alabilelim.
Orada onların zamanında taktığı ayırıcı yerine yeni bir ayırıcı takmak lazım muhtemelen ancak ne takmam gerektiğini bilmiyorum.
Şu ortamda Turksat ekibini eve sokup üstüne 5 liralık şey için de 50 lira vermek istemiyorum.
Bu sebeple bu konuya bir çözüm bulmam hususunda yardım edebilir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr.Bell @mr-bell

  @orcun senin geliş,gidiş kablolar nasıl?

 • Orcun @orcun

  Bende de dışardaki apartmandaki kutudan eve birtane ana kablo geliyor. O ana kabloyu da ufak bir çoğaltıcı ile çoğaltıp hem modeme hem de teledünya receiver'ı gidiyor. Böyle olunca da modem benim eskiden salondaydı neyse kendim kaliteli rg6 u7 galiba kalın uydu kablosu alıp uçlarını kesip hem modeme hem de çoklayıcıya girecek uçlarına vida çaktım, sonrada modemi odama aldım. Çünkü taktığın çoğaltıcının özelliklerine bakman lazım. Kablonetinki farklı oluyor yani öyle basit çoğaltıcıyla olmuyordu.

  • Mr.Bell @mr-bell

   Ana kablodan bununla dağılıyor,bunu değiştirmek lazım,

  • Orcun @orcun

   @mr-bell Ama işte aynı özelliktekini bulman lazım. Hani alıp uğraşırsın ama hani ekip gelsin yapsın derim. Bizim komşu çağırdı gelen ekipte maske şu bu herşey varmış. Sen anlatırsın evi de havalandırırsın birşey olmaz.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @orcun Bunun yerine, yine yıllar önce başka oda için taktıkları bunu taksam olur mu acaba.
   Senin ana girişten dağıtan dağıtıcıda böyle data ve tv diye ayrı ayrı uç var mı yoksa tek düze mi?

  • Orcun @orcun

   @mr-bell Ana kutunun içindekini diyorsan orada içerde de çoklayıcı var ama böyle değildi. Farklı birşey vardı oradan kabloyu alıp eve çekilmişti. Aynı özellikteler bir olmadı buraya takıp dene istersen ?

  • Mr.Bell @mr-bell

   @orcun Kablolar yetişmeyebilir diğeri biraz küçük kalıyor,
   Ana kutu değil,evin ana girişine gelen kabloya takılı olanın data ve tv diye ayrımı var, yenilerde yok galiba herhalde onu merak ediyorum.
   Diğer attığım küçük olan ise modemin olduğu odada aynı zamanda tv için gerekirse sinyal almak içindi ama gerek kalmadı.
   Data diye gidenden tv sinyal alınabiliyor ama tv diye gelen üzerinden modeme sinyal alamadım,

 • Emre @emre64

  Kablonet, eve gelen ana kablodan splitter ile data ve tv olarak ayrılır. TV'ye giden kablodan data sinyali alamazsın splitter ile. Ana kabloyu TV'ye kadar uzatman lazım. Ana kablo ve tv kablosunu şununla birleştir splitter'ı öyle tak. Ondan sonra ayırırsın. TV'ye ekstra bir kablo daha takman gerekir çünkü tv kablosunu ana kabloyu uzatmak için kullanmış olacaksın.

 • Zekeriya YAZI @zekeriyazi

  Ana girişteki splitter dursun mu istiyorsunuz?

  • Mr.Bell @mr-bell

   Eskisi durmasa bile yerine televizyonlu odaya hem data hem tv sinyali gönderirken normalde modemin olduğu odaya şuan kullanmayacak olsam bile data gitmesini istiyorum.
   Biraz gereksiz bir istek gibi ama böyle olursa fena olmaz.
   Anlamadığım husus şu,data üzerinden tv sinyali de veriliyor ve az önce attığım kablo karmaşası içinden geliyor,bu şekilde bir sorun teşkil eder mi?

 • Seco @seco

  Evdeki kurulumu yazayım. Gelen kablo out-out splitter ile ayrılıp bir ucu teledünyaya diğer ucu salondaki telefon hattına giriyor. Diğer odadaki telefon hattından çıkan kablo tv-data splitter ile ayrılıp bir ucu tüplü televizyona diğer ucu modeme gidiyor.

  • Mr.Bell @mr-bell

   Teledünya var ise tv kısmından çıkmasına gerek yok gördüğüm kadarıyla,telefon yazdığınız yerleri düzenleyebilir misiniz biraz kafa karıştırıcı oldu ilk başta,teşekkürler,

  • Seco @seco

   @mr-bell Kabloyu salondan diğer odaya uzatmak yerine telefon hattına bağladılar. Ondan öyle yazdım. Böyle yapmak zorunda değilsiniz.

   Konudan bağımsız senelerdir burada biz bizeyiz, sizli bizli konuşmak garibime gidiyor 😀 Tabii siz nasıl hitap etmemi isterseniz öyle ederim.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @seco Görece sohbetim az ise vs öyle diyorum, telefon hattına bağladıklarını hiç duymamıştım,

 • Mr.Bell @mr-bell

  Olay temel hatları ile çözüme ulaştı, teşekkür ederim,