Arkadaşlar selamlar, otomobil endüstrisinin dijital geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz ? Sizce en belirgin ve çok fazla bilinmeyen özellikler nelerdir ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  O yeni yeni ekranlar şimdi güzel de bakalım 5 yıl sonra hala bugünkü gibi işlevlerini görecekler mi ? Bunu bir yerde duymuştum, fiziksel olarak yıpranıyor vs. Sorgulamak mantıklı geldi. 🙂

  • Alptekin @alptekinck

   dokunmatik panel çok saçma da, bir şey olmaz onlara kullanılır.

  • Rasko @rasko

   @alptekinck Vallaa dağılıyorlar. 10 yaşlarında ekranlı araçlara bak, hepsinin ekranları sorunlu. BMW-Mercedes'lere bile öyle. Üstelik o dönemin araçlarında paneller dokunmatik değil, dokunmatik olanlarda bile aynı işi yapan fiziksel tuşlar var. Yani ekran bozuk olsa bile bir şekilde kullanabiliyorsun aracı. Yenilerde adam klima kontrolünü, radyo kontrolünü tamamen ekrana koyuyor. Fiziksel tuş yok. Ekran bozulursa yaptırmaya mecbursun.
   Aynı sebepten Bugatti markası araçlarına ekran koymuyor mesela. "Araca koyacağımız ekranın birkaç yıl sonra modası geçecek, biz zamandan bağımsız bir araç yapmak istiyoruz. Müşterilerimiz 20 yıl sonra bile araçlarına bindiklerinde, teknolojisi eskimiş hiçbir şey görmemeli." diye açıklama yapmışlardı.

 • Guapo @guapo

  Elektrikli arabaların otobanda daha hızlı pil tüketmesi ve buna bağlı olarak elektrikli araçları aktif görmemize daha yıllar olduğu. Elektrikli arabaya şanzıman koymak lazım işte de motorları tekerlerde tutarak pile yer açıp , ağırlıktan tasarruf daha mantıklı oluyor herhalde. Bunun çözümü bulunmalı.

  Hibrit en güzeli. Ekran bence problem değil televizyonun da ledleri değişiyor 5-6 senede.

  Benim asıl şikayetim şu anki durumda donanım paketleri. Olmasın demiyorum ama Mini , 500 gibi araçlar hariç işte golf , passat falan en baz donanımda farlar , cruıse control ve pasif güvenlik sistemleri ( kör nokta , şerit takip vs.) artık standart olsun ya.

  Hadi onları da boşverdim diyelim en azından görüntü farkı olmasın. 350k'ya buisness passat alıyorlar görüntü Şahin 😂

  Tamam bizim ülkeye boş araba lazım diyeceksiniz de vergiyi koyan devlet.
  En baz donanımların dolu olması birşey farkettirmezdi.

  Arabalar dolar bazında azcık pahalı olurdu ama bizimkiler az yeseler kimsenin umrunda olmayacak farklar.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  5-10 yil icinde arabalarin otomatik kullaniminin artmasi sonucu, bildigimiz araba sahipligi bitecek. Araba paylasimi yayginlasacak. Bos bos otoparkta yatan araba diye bir durum en aza inecek. En azindan gelis ulkelerde plan bu. Turkiye gibi ulkelere ne zaman gelir onu ben bilemem.

  Su anda cep telefonuyla yapilan bir suru arac isi, arabanin kendi icindeki sistemler ile yapilir olacak. Onda da calismalar suruyor. Arabalar optimal surusu, yakit planlamasini, vs'yi kendileri ayarlayacak.