Bu Ukrayna'lılar da çok bilgi vermeye başladı. Bizimkilerin haberi vardır umarım. Neyse yine de güzel haber. Yer kontrol istasyonu ile 300km ötesini kontrol etmek güzel. Bu arada programlanabilir modda maksimum menzili de 1000km'ymiş. Bunu da yeni öğrendim.

https://twitter.com/GokturkReport/status/1319218767629553665?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ataletmomenti @ataletmomenti

  aynen reklam yani iyi 300 km ise gayet iyi

 • merakli @merakli

  Menzil bilgisi gizli değil zaten. Menzilinin artırılması yeni bir şey ve bunu ilk Ukrayna duyuruyor. Daha önce de Azerbaycan'a kaç İHA gönderdiğimizi söylemişlerdi. Yani bizimkilerin haberi ya da direktifleri ile basına sızdırıyorlarsa sıkıntı yok ama haberleri yokken böyle haberler yapılması doğru olmaz. Önce Türk medyası paylaşsın bari.

 • ilker @gilker

  ben bunların gps ten kontrol edildiğini düşünüyordum

  • merakli @merakli

   Öyle zaten. Sadece GPS değil. GNSS sistemi var. Hem GPS var hem de GLONASS var. Bunlar devre dışı kalırsa ya da elektronik harp ile sinyaller kesilirse diye de konum bulmak için ayrı bir sistem daha var. Adını unuttum şimdi.

  • ilker @gilker

   @merakli eyvallah 150-300km o zaman ne anlama geliyor gps falan olmazsamı işe yarıyor? sonuçta ankaradaki bir operatör, gps ya da glonas ile libyadaki ya da azerbaycandaki tb2 yi kontrol edebilir.

  • ahmeturan @ahmeturan

   @merakli Uydudan kontrol için satcom anteni gerekmiyor muydu? Hatta Anka-S bu yüzden Anka-B'den ayrılıyor. Kontrol etmek öyle GPS uydusu ile olacak bir şey değil bence.

  • merakli @merakli

   @gilker Yerden kontrol ediliyor. GPS sadece konum için kullanılıyor aslında. C-Bant antenleri ile hareketler yer kontrol istasyonundan sağlanıyor. Uzaktaki bir İHA'yı kontrol etmesi için uydu ile bağlantısı olması lazım. O da ANKA-S'te, ve AKINCI'da var. Ben sorunu yanlış anladığım için "zaten öyle" demişim. GNSS konum için gerekli kısacası.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Bayraktar TB2'lerde uydu kontrolü yok. Tamamen yerden kontrol ediliyor. GPS, Glonass gibi teknolojiler ise İHA'nın yerinin yer kontrol tarafından bilinmesini sağlıyor. Bu sistemlerde sorun olursa ise Ataletsel Seyrüsefer Sistemi (Inertial Navigation System-INS) var. Bu sistem ise uçağın yönü, hızı vs. bilgileri toplayarak ilk başlangıç noktasına göre konumunu hesaplıyor. Ayrıca muhtemelen bu İHA'larda SOM gibi seyir füzelerinin yer şekillerini izleyip, kendi hafızasındaki harita ile karşılaştırarak nerede olduğunu görmesini sağlayan sistemler de vardır.
   Uydu kontrolü ise ANKA-S modellerinde bulunmaktadır. ANKA-S'deki S takısı Satellite yani uydu demek. Hatta ANKA-S'lerin burun kısımları yukarı doğru bombelidir ve bu bombe içinde satcom anteni bulunur. Ancak ANKA-S'ler de GPS'i, Bayraktar TB-2'ler gibi konum bulmak için kullanır ki zaten GPS ile kontrol yapılmaz. ANKA-S'ler Türksat ve Göktürk uydularından kontrol ediliyor diye biliyorum. Bu sayede Libya'da uçan ANKA-S'i Ankara'dan yönetebilirsiniz ama TB-2'yi yönetmek için yine Libya'da olmanız veya Libya açıklarında gemiden yönetmeniz falan gerekir. Gemiden yönetilebiliyor mu bilmiyorum ama gemiye kontrol sistemi kurulursa yönetilmemesi için sebep yok.

  • merakli @merakli

   @coolnquiet S, Satellite mi Seri mi? 😀 Çok kavga var bu konuda. Bence satellite daha mantıklı tabi.