#üret
Dün itibari ile youtubeda abone olduğum bütün yerli teknolojik ürün inceleme kanallarına olan aboneliğimi kapattım. Satın almayacağım, alışveriş listemde olmayan şeylerin incelemelerini izlememenin ne gibi kaybı olacağını göreceğim. Uzun zamandır izlemiyordum. Ama artık abonelikleri de kaldırdım. Bir iki tane Ingilizce yayın yapan kanal kaldı.

Kendi adıma 27 yıldan fazla bu teknolojileri kullanıyorum. Günümüz video teknoloji basını dergilerdeki formatları sürdürecek ekip gücüne erişemedi. O departmanlar (haber, donanım inceleme, kasa tavsiyeleri, yazılım inceleme, programcılık, üretkenlik, oyun) ayrıştı. ayrı kanallar oldu. teknoseyir Donanımhaber shiftdelete vs çoğunlukla donanım inceleme kısmında kaldı. bir de haber kısmı vardı o dergilerin ürünlerden farklı. gündem değerlendirmesi ile teknoseyir bunu da sürdürdü. Ki tek artı yanları. @ugury gibi nitelikli editörler ile oyun kısmını da çözmeye çalışıyorlar. Geriye o eski dergilerdeki ofis ve görsel tasarım programlarına dair ipucu ve eğitim serileri kaldı. Bir diğer şey ise elbette gözümüzün nuru yazılım köşeleri var. bu son iki kısım internette kendi kitlelerini yarattı. Ve emin olun tamamen farklı bir kitleye hitap ediyorlar. Yani bahsettiğim teknoloji ürün siteleri ile bu iki grubun kitlesi çok farklı. kesişim yüzde 5 bile değildir.

@gamsizm her ne kadar birbirimize çok girsek de bu süreci bence elinden geldiğince iyi yönetti. İmkanlar ve kaynaklar kapsamında elinden geleni yapmaya çalıştı. Çeşitliliği arttırdı. Kendi özel uzmanlığı olan fotoğraf konusunda içeriği iyi planlanmamış olsa da eğitimler çekmeye çalıştı.
Her ne kadar dediğim gibi ürün incelemelerini izlemeyi bıraksam da 27 yıllık alışkanlık insanın içi cız ediyor merak ediyor. Teknoseyir sosyali kullanmaya devam edecem, denk gelen linkleri paylaşacağım. Ama herkese eşit verilen ve depolanamayan ve para ile alınamayan zamanımı verimli kullanmak için böyle bir karar almam gerekiyordu.

Bize ne kardeşim diyebilirsiniz. Ama kurulduğundan beri takip ediyorum bu mecrayı. Youtube geçmeden önce. Pluslar aldık anahtarlıklar aldık bardaklar aldık. Ve bunları bize bir şey versinler diye değil bize birşey VERDİLER diye aldık. Bahşiş gibi aldık. Karşılığında bir şey beklemedim. İyi kötü tartışılır ama farklı bir üslubu destekledik. Ondan paylaşayım dedim.
@gamsim @hkellecioglu @ugury @leventp ellerinize sağlık. Başarılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Pektaş @alipektas

  Ben abone olmadım YouTube'tan, olmayı da düşünmüyorum. Plus benzeri bir sistem gelirse desteğimi sunarım elimden geldiğince. Fakat o mecraya (YouTube) vereceğim komisyon dahi keyfimin kaçmasına yeterli olur/oluyor.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Teknolojik ürün inceleyen hiç bir videoyu izlemiyorum artık. Burası da dahil. Bana ekonomik olarak çok uzak, satın alamayacağım bir ürünün incelemesini izlesem ne olur ki?

 • Recai @recai

  satin almayacagin urunun incelemesini teknoseyir gibi yerlerden takip etmek, pekte vakit kaybi degildir.
  genel kulturu arttirir, piyasaya hakim olmayi kolaylastirir, sektörun icindeyseniz bir sekilde kendinizi guncellemenizi saglar. yada terapi olur 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  İstatistikler de bu yönde. Millet alamayacağı şeyleri izlemiyor. Araba da alamıyor uçak da alamıyor ama bu aynı şey değil. Biz tüketici elektroniği sitesiyiz. Alamayacaksa izlemez.

  • kirazerik @kirazerik

   yok tanıttığınız ürünlerin hepsini alabilirim ekonomik olarak. ama yapabileceklerimi beş yıllık cihazlarda da yapabilecek seviyeye geldi cihazlar. Cihazlarda yapılabileceklere odaklanmak lazım. Bunu Türkiye de sakin ve planlı şekilde organize ederseniz yapabilecek tek kişi sizsiniz. Lisans eğitimi pedagojiye dayanan başka editör bilmiyorum. çok çabaladınız bunun için gördük. ama sakin ve uzun vadeli planlama ile çok güzel içerikler oluşturabilirsiniz.