Az önce profla mailleşiyordum ne ders tekrarı oluyor düzgün ne de sisteme girebiliyoruz sürekli çöküyor google meet vs. üzerinden işleyelim diyerek ancak okul zorunlu kılıyormuş sistemden olacak biz kontrol ediyoruz diye 🙂
Twitter a bir baktım başlık açılmış her üniversitede sorunlar var

Ekte ki fotoğraf da yüz yüze eğitim lab dersi vb. gerekli dersler için olsun diyen bana bir artı oldu gerekli dersleri ekleyerek kendimi güvene alıyordum 🙂 ama aklımda hiç bu tarz dersler yoktu çeşit çeşit bölümlerde binlerce ders var her dersin zümresi olur aşşağı yukarı onlar da bilirler online mı iyi yüz yüze mi bu mercilere sorulup hibrit bir eğitim şart bu şartlarda. Bunlardan hariç çöktüğünden dolayı girmek imkansız olan bir sistemle yoklama alan üniversitelere de Allah akıl fikir versin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • johan @johan28

  Ha ha 🙂 🙂 kopyala yapıştır olmayınca screenshootlar karışmış @heegee @melburg @tongyabguhan34 @ozgurg değiştirdim 🙂 Teşekkürler

 • kei @kei

  en dandik sistem bizdeki olabilir sistem belirli bir süre sonra sizi atıyor tekrar giriş yapmak gerekiyor. mesela hoca 1.5 saat blok ders yaptı o sırada kendi kendine çıkış yaptı. Sınavda da atarsa napacaz bilmiyorum

 • lterlemez @lterlemez

  Eğitimin veriliş şekli ile çok alakalı değil konu (alakalı ama %100'ünü değil, sadece %10-20'unu (belki 30 olur) kapsıyor, bir o kadar da öğrenci kısmını kapsıyor. Çünkü, verilmeye çalışılan şekli ile (dikkat; verilmeye çalışılan şekli ile) tam laboratuvarlı dersler hariç, diğer tüm dersler de çoğu zaman yüz yüze dersden çok daha pratik ve hızlı aslında -isterseniz bu konudaki fikirlerimi de yazabilirim); nedenlerini sayayım. Zaten, en büyük nedenin ne olduğu söyleyeyim: Alt yapı eksikliği. Evet, alt yapı eksikliği; neden mi dersiniz, çünkü, bu tür eğitim en güzel örneği Açık Öğretim Fakültesidir. Arada sırada, istenmeyen şeyler oluyorsa da ülkemizde, bu işi en iyi götüren Fakültedir.
  İlk alt yapı eksikliği, internet ile ilişkili olan alt yapı eksikliği. Türk Telekom, bu işi neredeyse ilk ülkeye girdiğinden beri yapıyor. Bu da demek oluyor ki 2020-1991=29 yıldır TT hiçbir şey yapmamış. Bu bir, diğer bir problem ise bütün üniversitelerin, BTK üzerinden bağlantı yapmaya çalışarak, dersleri iletmeye çalışmasıdır. Böyle yapılacağına, hızlı bir şekilde, BTK denetiminde BTK'nın sisteminin üniversiteye özel kurulması gerekirdi ki bunun yerine her üniversite belirlenen bir şartname ile aynı sistemi (yazılım ve donanım) kendi içerisinde kurmalıydı.
  Bakın konu nerelere gelecek şimdi; ama kurulamıyor çünkü çok fazla üniversite var. Bütçeleri kısıtlı ve döner sermaye olayları da neredeyse bit kadar oldu. Çoğu şeye izin bile verilmiyor artık (kendi atölyesini kurmasına, döner sermayesine, kendi iç hizmetlerine vb). E, devletin elinde de para kalmadı. Nasıl olacak bu işler?
  Hoca bilgisayar, kamera, mikrofon alacak, BTK'ya bağlanacak (her seferinde sıfır problemle), fiber interneti olacak, canlı yayın yapacak, kayıt edecek, onu bir yerlerde depolayacak (ki genelde yine kendi çabaları ile One Drive, Dropbox, Google Drive vb), bunları öğrenciye iletecek. Nasıl olacak bu işler?
  Bakın yaklaşık ortalama 4x1.5 milyon üniversite öğrencisi ile (Kaynak 8 milyon diyor: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yuksekogrenimdeki-ogrenci-sayisi-8-milyonu-buldu/1830726) baş edemiyoruz.
  Google'ı YT ile düşünün (ya da Twicth'i), adamların alt yapıya gömdüğü paraları ve sadece ve sadece tekbir YTuber'ın yaptığı yatırımı düşünün (mesela Gamsız'ı ya da Pindi Panda'yı ya da bir başkasını)?

 • ilker @gilker

  böyle eğitim mi olur ya iptal etsinler bu eğitim yılını daha iyi

  • johan @johan28

   Ben serpil değilim de düşündüm sonra sorulmuştu zaten başkalarına direkt açık paylaşmışlar sorun olacağını düşünmedim dorun olursa sileyim ama amaçları zaten seslerini duyurmak